Tak přeci jenom. Po měsících intenzivních jednání politické frakce v Evropském parlamentu podle všeho dosáhly významné shody – Podvýbor pro veřejné zdraví (SANT), který byl dosud součástí Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), se osamostatní a bude fungovat jako samostatný výbor. Dohodu mají europoslanci stvrdit na plénu nejpozději v lednu. S těmito informacemi přišel zpravodajský web Euractiv, odkazující se na své zdroje.

Nový výbor má být zaměřen výhradně na otázky zdraví. Na rozdíl od svého dosavadního statusu podvýboru, kdy sdílel agendu s ENVI, bude SANT operovat nezávisle. Problematika bezpečnosti potravin však zůstane v působnosti výboru ENVI. Tento krok umožní novému výboru zaměřit se na své hlavní priority, což podle zdrojů z Evropského parlamentu přispěje k efektivnějšímu řešení otázek souvisejících se zdravím.

„Toto oddělení není nutně špatná věc,“ uvedl zdroj citovaný Euractivem. „Výbor se bude moci soustředit výhradně na zdravotní problematiku, aniž by se musel zabývat širokou škálou různorodých témat,“ dodal.

Vedení beze změny

Evropský parlament nyní čeká na formální schválení počtu členů nového výboru a přesné vymezení jeho mandátu. Hlasování by se podle očekávání mělo uskutečnit na plenárním zasedání v prosinci nebo lednu.

Předsednictví výboru pravděpodobně zůstane stejné jako u podvýboru, který vznikl v červenci. Polský europoslanec Adam Jarubas (Evropská lidová strana, EPP) by měl pokračovat v roli předsedy. Dalšími klíčovými osobnostmi ve vedení budou Tilly Metz (Zelení), Stine Bosse (Renew Europe), Romana Jerković (Progresivní aliance socialistů a demokratů, S&D) a Emmanouil Fragkos (Konzervatisté a reformisté, ECR), kteří by měli zastávat posty místopředsedů.

Hlavně žádné zmatky

Jedním z hlavních úkolů bude přechod současných členů a legislativních aktů z výboru ENVI do SANT. Tato změna by mohla být komplikovaná, neboť vyžaduje konsensus mezi politickými skupinami. „Chceme to provést formou gentlemanské dohody, abychom minimalizovali potřebu rozsáhlých změn,“ uvedl zdroj z parlamentu.

Pro europoslance bude klíčové zajistit, aby nebyli nuceni volit mezi členstvím v jednom z výborů nebo mezi rolemi zpravodajů. Konsenzus by měl umožnit hladký přechod bez zásadních zmatků a organizačních problémů.

Mohlo by vás zajímat

Transformace jako signál

Lze říci, že osamostatnění výboru SANT reflektuje rostoucí význam zdravotní politiky na úrovni Evropské unie. Zdravotní problematika, zejména v návaznosti na pandemii covid-19 a aktuální výzvy v oblasti prevence a péče, se stává stále důležitější součástí evropské agendy.

Očekává se, že nový výbor zintenzivní práci na tématech, jako jsou přístup ke zdravotní péči, vývoj léků, boj proti zdravotním nerovnostem a reakce na zdravotní krize. Jeho specializované zaměření by mohlo přinést efektivnější a rychlejší řešení problémů, kterým evropské zdravotnictví čelí.

Očekávaná změna?

Podvýbor pro veřejné zdraví vznikl v únoru 2023 a čítal třicet členů. Již tehdy se do jeho čela postavil polský europoslanec Bartosz Arłukowicz z frakce lidovců, která si drží – nyní akorát v zastoupení Adama Jarubase – post vedení podvýboru. A už tenkrát se spekulovalo o tom, jak velký vliv na směřování zdravotnické agendy bude podvýbor mít vzhledem ke svému relativně slabému mandátu. Zodpovědnost za posuzování legislativních návrhů a hlasování o nich totiž nadále zůstalo v pravomoci mateřského výboru ENVI. Osamostatnění SANT tak bylo na stole prakticky od jeho počátků.