Slovenský ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas-SD) tvrdí, že 90 procent bodů memoranda je splněných nebo je v procesu plnění. Nevidí proto důvod, proč by lékaři měli nadále trvat na svých výpovědích. Jediným nevyřešeným požadavkem je otázka platů, které se budou v příštích dvou letech zvyšovat pomalejším tempem – příští rok se platy lékařů zvýší o 6,4 procenta místo 9,7 procenta.

Šaško na tiskové konferenci poznamenal, že první bod memoranda, který se týká změny systému financování státních nemocnic, je velmi obtížný. Proto je podle něj nutná široká diskuse a důkladný výrobní, provozní a personální audit. Uvedl, že zřídil pracovní skupinu složenou ze všech klíčových zástupců sektoru, do které přizval i zástupce LOZ (Lékařské odborové sdružení, pozn. red.).

Jednání sektorové tripartity

„Ruku v ruce musí jít i systém centrálního řízení, v jehož rámci velmi brzy odstartujeme centralizované zadávání veřejných zakázek rozdělené do pěti fází,“ uvedl ministr zdravotnictví. Zpočátku bude probíhat v oblastech energií, speciálního zdravotnického materiálu a léků. Nezbytný je také důsledný procesní, personální a materiální audit.

Na příští pondělí svolal Šaško jednání sektorové tripartity, na němž hodlá představit „pracovní plán“, který má pracovní název Šance pro zdraví. Plán je podle něj postaven na pěti základních prioritách. První z nich je nastavení systému optimalizace provozního řízení poskytovatelů zdravotní péče, a to ve vazbě na probíhající centralizaci řízení nemocnic a zefektivnění finančních toků ve zdravotnictví. Druhou prioritou je podle Šaška nastavení trendu snižování tvorby investičního a technologického dluhu v lůžkových zařízeních. „Může jít o šest až sedm miliard eur,“ připustil ministr.

Třetí prioritou je vytvoření aktualizované koncepce vzdělávání středního zdravotnického personálu s ohledem na současné a budoucí potřeby. Na to navazuje zajištění kontroly standardů dalšího vzdělávání nové generace zdravotníků. Poslední prioritou ministra zdravotnictví je podpora preventivní zdravotní péče. „Považuji to za svou osobní prioritu,“ přiznal Šaško.

Prostor pro zlepšení

Ministr zdravotnictví také informoval o aktivitách, které provedl od svého nástupu do čela ministerstva zdravotnictví. Připomněl, že stále deklaruje, že jeho prioritou je zastupovat zájmy celého zdravotnictví, tedy nejen nemocnic, ale i ambulantního sektoru, krajů a všech relevantních představitelů zdravotnictví. „Kromě jednání se zástupci Lékařského odborového sdružení jsem absolvoval výjezdy do regionů, navštívil jsem sedm krajů a příští týden mě čeká setkání s předsedou Bratislavského samosprávného kraje ,“ uvedl Šaško.

Dodal, že uspořádal také dva odborné kulaté stoly, které se věnovaly problematice financování a vztahů mezi pojišťovnami a poskytovateli zdravotní péče, ale i vzdělávání a problematice lidských zdrojů. Třetí kulatý stůl připravuje na téma elektronizace a digitalizace. Zúčastní se ho zástupci odborných komor, asociací, zdravotních pojišťoven a další zástupci zdravotnického sektoru.

Mohlo by vás zajímat

Současně ministr Šaško uvedl, že jedná s LOZ a pozorně naslouchá všem jejich výhradám, obavám, požadavkům a návrhům na zlepšení systému. „Jsem přesvědčen, že ve zdravotnictví je co zlepšovat. Troufám si říci, že jednání s odboráři bylo věcné, konstruktivní a jsou z něj konkrétní výstupy,“ uvedl Šaško. Poznamenal, že když přebíral ministerstvo, měli odboráři tři hlavní požadavky – odmítnutí transformace nemocnic na akciové společnosti, plnění memoranda a otázku platů. Dodal, že na zasedání vlády byly schváleny tři konkrétní body, kterými na stanovené podmínky odpovídá.

Připravené návrhy pro parlament

Slovenská vláda na návrh ministerstva zdravotnictví odmítla transformaci nemocnic ve správě ministerstva zdravotnictví na akciové společnosti. Zároveň novelizovala vyhlášku o odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání a o způsobu dalšího vzdělávání zdravotnických pracovníků, která umožňuje zdravotnickým pracovníkům absolvovat teoretickou část vzdělávání v době přerušení specializačního studia nebo atestační přípravy z důvodu mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené, kterou jim vzdělávací zařízení započítá do specializačního studia nebo atestační přípravy. Schváleno bylo rovněž zřízení Společné komise pro dohled nad vykonáváním memoranda, jejímž cílem je zajistit, aby závazky smluvních stran byly aktivně plněny.

Kromě toho Šaško zmínil, že parlamentu předloží další čtyři návrhy vyplývající z podmínek LOZ. Má jít o zmocňovací ustanovení pro ministerstvo zdravotnictví, díky němuž získá pravomoc definovat podobu a strukturu smluv uzavíraných mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami, které budou transparentně zveřejňovány na webových stránkách ministerstva.

Další návrhy se týkají systému DRG (klasifikační systém, který umožňuje rozdělit hospitalizační případy podle diagnóz, diagnostických a terapeutických postupů do skupin s podobným klinickým průběhem a ekonomickými náklady, pozn. red.). Jde o oprávnění upravovat úhrady podle klasifikačního systému pro definovanou část skupin DRG nebo doplnění legitimní možnosti úpravy aktuálně platného systému DRG, například v případě systémových chyb. Ministr rovněž navrhne doplnění Řídicího výboru DRG o zástupce LOZ.