Dostupnost bezpečných a účinných léčivých přípravků nejenom že zvyšuje šance pacientů na delší dožití, těm stabilizovaným také otevírá možnost podstupovat léčbu blíže místa bydliště, což je pro pacienta komfortnější. Mělo by se toho proto více využívat. Na konferenci Zdravotnického deníku Ekonomika zdravotnictví to řekla primářka onkologického oddělení středočeské Nemocnice Na Pleši Kateřina Jirsová, která hovořila jak o putování pacientů systémem, tak o spolupráci mezi centry a jinými pracovišti a významu multidisciplinárních týmů.
Jak na konferenci opakovaně zaznělo, do budoucna lze v souvislosti se stárnutím populace očekávat nárůst nejen onkologických pacientů a spotřeby drahých inovativních léků. I to je jeden z důvodů, proč je nutné léčbu centralizovat. „S tím do velké míry souhlasím, protože i v onkologii je multidisciplinární přístup absolutně esenciální, a to u všech stádií onemocnění,“ podpořila trend Jirsová. Onkologická léčba totiž není pouze o lécích, ale i o specializovaných chirurgických zákrocích, radioterapii a jiných intervenčních metodách, které by měly probíhat na velkoobjemových pracovištích. „To je bez debat a jsou na to jasná data,“ zdůraznila.
Podle primářky je ale zároveň důležité, aby byla léčba dostupná nejen ve velkých městech, ale i vzdálenějších oblastech republiky, neboť mnoho pacientů má stále potíže se přepravovat do vzdálenějších větších center. Obnáší to totiž mimo jiné intenzivní spolupráci rodinných příslušníků.
Komplexní centra až jako další stupeň
Na to však existuje jedno relativně snadné řešení. Jelikož se dnes daří díky stále se zvyšující kvalitě léčby stabilizovat zdravotní stav některých onkologických pacientů natolik, že se z rakoviny stane spíše chronické onemocnění než život přímo ohrožující, zejména pak u některých typů nádorů, není podle Jirsové bezpodmínečně nutné, aby byli tito pacienti ve všech případech léčeni ve velkých komplexních onkologických centrech.
„Tito pacienti jsou léčení, ale jsou stabilizovaní. Léčba u nich dobře funguje, je jimi dobře tolerována a dobře managovatelná. A to je skupina pacientů, kteří mohou být léčení – po rozhodnutí multidisciplinárního týmu – blíže svému bydlišti v regionálních onkologických pracovištích,“ řekla Jirsová s tím, že má s tímto druhem léčby vlastní zkušenost a funguje prý velice dobře. Dodala, že regionální onkologické pracoviště by kromě toho měla plnit i roli místa, kde jsou pacienti rychle diagnostikováni a případně nasměrováni k léčbě pod dohledem multidisciplinárních týmů.
Elektronizace zefektivní stanovení léčebného plánu
Možnosti léčby blíže domovu napomáhají i moderní léky. Nyní již jsou k dispozici spolehlivé, bezpečné a účinné léky, které velmi výrazně ovlivňují perspektivu pacientů. Děje se tak například u léků na rakovinu prsu či prostaty. „U populačně silných diagnóz máme velmi dobré léky s absolutně přesvědčivým efektem a dobrým spektrem nežádoucích účinků,“ zdůraznila primářka onkologie.
Od minulého roku je navíc pracoviště Jirsové jedním z těch, kde probíhá delegovaná preskripce, což znamená, že zde mají možnost podávat některé vybrané léky, které dříve byly podávány výhradně v centrech. K dalšímu rozšíření delegované preskripce by pak podle Jirsové pomohlo větší sdílení dat. „Elektronizace a sdílení dat zeefektivní určení léčebného plánu pro pacienta,“ uvedla. I dnes se totiž nezřídka stává, že pacient s žádankou shání onkologa i několik měsíců. „Tak by to nemělo být, protože tím ztrácíme drahocenný čas,“ řekla závěrem Jirsová.
Foto: Martin Cápal
Poděkování za podporu konference patří Všeobecné zdravotní pojišťovně, České průmyslové zdravotní pojišťovně a společnostem Roche, Eli Lilly, Novartis, MSD, Alk, Zentiva, Abbvie a EUC.