V letošním roce čerpalo bonifikaci zdravotních pojišťoven ve výši zhruba 400 tisíc korun ročně celkem 117 lékáren či výdejen léků. Pro rok 2025 uspělo s žádostí 77 zařízení, každé z nich obdrží bonifikaci ve výši 620 tisíc korun. O bonus se podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nepřihlásila téměř polovina lékáren, které na něj mají nárok. Pokud by tak učinily, mohlo příspěvek v příštím roce čerpat více lékáren než letos. Pro Zdravotnický deník to uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová.
„V dohodovacím řízení se dohodla konkrétní částka za všechny zdravotní pojišťovny, která bude alokována na bonifikace. Celková částka, kterou rozdělují lékárnám zdravotní pojišťovny, zůstává neměnná, rozděluje se stále 48 milionů korun, a to mezi lékárny, které to dle kritérií nejvíce potřebují,“ uvedla Plívová s tím, že stále stejná zůstávají i kritéria pro čerpání bonusů, mezi nimi dojezdová doba.
Nejdelší možná dojezdová vzdálenost, která musí být splněna dle příslušného Nařízení vlády, je pro lékárny stanovena na 35 minut. Mluvčí VZP informovala, že z tohoto pohledu v Česku neexistuje jediná oblast, která by toto nesplňovala, a síť lékáren je dle nařízení vlády plně saturovaná. „Všechny zdravotní pojišťovny se společně se zástupci lékáren nicméně před pěti lety dohodly na podpoře těch lékáren, u nichž je dojezdová doba deset minut a více,“ doplnila.
Pokles bonifikovaných oblastí daný aktualizací softwaru
Kritéria pro přiznání bonifikací poskytovatelům lékárenské péče vyhodnocuje oficiální software GIS, který se standardně využívá k mnoha analýzám včetně dostupnosti celého systému zdravotních služeb. V případě dostupnosti lékáren se GIS pro účely vyhodnocení používá už od zavedení bonifikace v roce 2019 a zohledňuje řadu parametrů, od stavu silniční sítě až po data o průjezdných dobách.
„Vyhodnocení je prováděno dle aktuálních údajů pro daný rok, výčet podporovaných oblastí na základě tohoto hodnocení skutečně také každý rok přirozeně klesá,“ informovala Plívová s tím, že zatímco v letošním roce čerpalo bonus 117 subjektů, na příští rok s žádostí uspělo 77. „Bez zajímavosti není, že se o bonifikaci nepřihlásila téměř polovina lékáren, které na ni nárok mají, tedy z těch, které spadají do aktuálních bonifikovaných oblastí. Pokud by tak učinily, bonus mohlo v roce 2025 čerpat dokonce více lékáren než letos,“ dodala.
Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs změnu na příští rok považuje za nedodržení dohody o úhradách, kterou komora v červnu uzavřela s pojišťovnami. „Dojezdový čas z teoretických map bohužel nezohledňuje, jak dlouhou nebo složitou cestu má pacient reálně ze svého domova nebo od ordinace lékaře k nejbližší lékárně, zejména pokud je odkázán na hromadnou dopravu,“ řekl dnes novinářům. Uvedl také, že lékárníci o chystané změně pro příští rok nevěděli. Vzhledem k výpadku bonifikace, kterou některé lékárny kompenzují nižší odměnu za poskytnutou péči, hrozí řadě z nich zánik.