Popularita konzumace syrového (nepasterizovaného) mléka v USA výrazně roste. Jeho údajné zdravotní benefity propaguje i Robert F. Kennedy junior, který by měl zastávat funkci ministra zdravotnictví v nastupující vládě Donalda Trumpa. Dokonce počítá s tím, že by se nepasterizované mléko mělo ještě více rozšířit jako součást jeho plánu Make America Healthy Again. Instituce působící v oblasti ochrany veřejného zdraví by tak měly změnit své stanovisko, kdy před jeho konzumací opakovaně varují a zdůrazňují zdravotní rizika. Podle Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) hrozí při konzumaci nepasterizovaného mléka nákaza řadou patogenů, včetně bakterií Campylobacter, E. coli, Listeria, Burcella či Salmonella nebo prvokem Cryptosporidium. Nejvíce ohrožené jsou děti, senioři a lidé s oslabeným imunitním systémem, kteří mohou kvůli konzumaci nepasterizovaného mléka velmi závažně onemocnět.
I když pasterizace mléka existuje od poloviny 19. století díky francouzskému biologovi a chemikovi Louisi Pasteurovi a výrazně zvýšila bezpečnost nejen mléka, ale i dalších mléčných výrobků, americké instituce, které působí v oblasti ochrany veřejného zdraví, musí znovu vysvětlovat, proč je potřeba. Z konzumace nepasterizovaného mléka a výrobků z něj se v USA stalo rostoucí hnutí, které se staví proti systému, ať už politickému, společenskému nebo zdravotnickému.
Vlivem Roberta F. Kennedyho juniora, zastánce celé řady konspiračních teorií a pravděpodobného budoucího ministra zdravotnictví, však toto hnutí dostává značně nebezpečné kontury. Nejenže on sám patří mezi příznivce nepasterizovaného mléka, ale dokonce v něm vidí důležitou součást svého programu Make America Healthy Again. Mimo jiné kritizoval americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) za to, že „vede válku proti veřejnému zdraví“, když odmítá nepasterizované mléko.
Mark McAfee, ředitel společnosti Raw Farm, která se specializuje na produkci nepasterizovaného mléka a výrobků z něj a patří k největším producentům v zemi, už byl podle serveru Politico požádán o to, aby v FDA po změně administrativy zastával pozici „poradce pro syrové mléko“.
„Oni nechtějí, aby se syrovému mléku dařilo, a to je politické rozhodnutí, které bylo učiněno před mnoha lety,“ prohlásil McAfee na adresu FDA s tím, že cílem úřadu je odrazovat od jeho produkce i konzumace. Produkce této společnosti ale je opakovaně pod dohledem amerických úřadů a některé z výrobků už musely být staženy z trhu kvůli přítomnosti virů ptačí chřipky.
Mohlo by vás zajímat
Nevěříme lékařům, nepasterizovanému mléku ano
Britský deník The Guardian se podrobněji zaměřil na toto hnutí a došel k tomu, že se v konzumaci nepasterizovaného mléka spojuje hned několik antisystémových proudů, včetně řady konspiračních teorií či odmítání (jakéhokoliv) očkování.
„Po covidu řada z nás začala přemýšlet o svém těle a zdraví kvůli skepsi vůči doktorům, nemocnicím a zkorumpovanému systému zdravotní péče,“ popsala své důvody Rachel, matka tříletého dítěte žijící na Manhattanu, která odmítla uvést své celé jméno. Ve státě New York je sice legální prodej nepasterizovaného mléka přímo „ze dvora“ na farmách se speciálním povolením, ale nikoliv mimo ně. Do městských obchodů se dováží třeba pod označením „pro psy a kočky“, nikoliv tedy jako potravina oficiálně určená k lidské spotřebě.
Viditelnost Roberta J. Kennedyho juniora mohla podle Pete Kennedyho, konzultanta Weston A. Price Foundation, organizace propagující konzumaci nepasterizovaného mléka, pomoci nárůstu popularity tohoto trendu. On sám doufá, že jakmile Kennedy získá pozici ministra zdravotnictví, americké úřady přehodnotí svá odmítavá stanoviska. „Myslím, že Kennedyho podpora se bude dále zvyšovat, a to bude dále povzbuzovat jednotlivé státy, aby přijaly zákony, které buď rozšíří přístup k syrovému mléku, nebo v těch několika státech, kde je to stále nezákonné, umožnily legalizaci jeho prodeje či distribuce.“
Podle něj neexistuje ani žádný důvod k obavám v souvislosti s možným šířením ptačí chřipky skrze nepasterizované mléko, a to i přesto, že úřady mají potvrzené případy nákazy lidí pracujících na farmách právě v souvislosti s kontaktem s nepasterizovaným mlékem. Podle FDA a CDC k nákaze může dojít nejen při přímé konzumaci, ale například tehdy, když si člověk promne oči rukou poté, co manipuloval s mlékem. Příznivci konzumace syrového mléka v tom však vidí další z řady spiknutí úřadů vůči nim.
Nepasterizované mléko je spojeno s řadou zdravotních rizik
Americké úřady, které působí v oblasti ochrany veřejného zdraví, mají pro svá odmítavá stanoviska vůči nepasterizovanému mléku a výrobkům z něj pádné důvody. „Desítky let zpět byla pasterizace mléka přijata jako základní opatření v oblasti ochrany veřejného zdraví s cílem zabíjet nebezpečné bakterie. Toto opatření výrazně snížilo riziko nákazy skrze jednu z nejdůležitějších částí americké diety,“ informoval na svých webových stránkách úřad FDA, který podrobně vysvětluje i řadu tvrzení šířených zastánci konzumace syrového mléka. Mimo jiné to, že syrové mléko nevyléčí laktózovou intoleranci, astma, alergie, ani se nejedná o vhodnou potravinu pro děti.
„Děti jsou typicky více zranitelné než dospělí vůči patogenům, které se mohou vyskytovat v nepasterizovaném mléce,“ shrnul FDA spolu se seznamem závažných případů onemocnění dětí spojených právě s konzumací nepasterizovaného mléka. V řadě z nich pak děti musely být hospitalizovány.
„Infekce způsobené konzumací syrového mléka jsou vzácné, ale pokud k nim dojde, mohou být smrtelné, zejména pro děti. To je riziko, které bych nerada podstupovala,“ vysvětlila pro magazín Time Marion Nestle, emeritní profesorka výživy a veřejného zdraví na New York University.
Jednoznačné stanovisko vůči nepasterizovanému mléku má také CDC i federální americká legislativa: „Federální zákony brání prodeji nepasterizovaného mléka (jako konečného produktu) přes hranice států. Každý stát má vlastní zákony pro prodej syrového mléka uvnitř svých hranic. Jen to, že je legální získat syrového mléko ve vašem státě, ještě neznamená, že je bezpečné ho pít.“
Podle CDC může při konzumaci nepasterizovaného mléka hrozit nákaza řadou patogenů, včetně bakterií Campylobacter, E. coli, Listeria, Burcella či Salmonella nebo prvokem Cryptosporidium. Nejvíce ohrožené jsou pak děti, senioři a lidé s oslabeným imunitním systémem, kteří mohou kvůli konzumaci nepasterizovaného mléka velmi závažně onemocnět.
„Robert J. Kennedy je zastáncem konzumace nepasterizovaného mléka dlouhodobě. Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by tato konzumace byla prospěšná. Takže toto jen dokazuje Kennedyho nedostatek důkazů a dat,“ shrnula Jennifer Nuzzo, ředitelka Pandemic Center na Brown University School of Public Health.
Autorka je externí spolupracovnicí redakce. Je zaměstnána na Ministerstvu zdravotnictví v odboru ochrany veřejného zdraví.