Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a stínového premiéra České republiky Karla Havlíčka bychom měli více investovat do prevence zdravotních rizik, protože pak je i léčba nemocí finančně méně nákladná. Prezident Polské společnosti pro veřejné zdraví, profesor Andrzej Fal k tomu ale na mezinárodní konferenci Ekonomika prevence uvedl, že závislosti doprovázejí lidstvo po celou dobu jeho existence a nedokážeme se jich zcela zbavit. Proto je u nich podle přednosty kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiřího Votruby potřeba zvolit strategii snižování rizik.
Český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na mezinárodní konferenci Zdravotnického deníku zdůraznil význam screeningů a médií, bez kterých jeho snu o zapojení 60 procent populace do preventivních programů nelze dosáhnout.
Prevence zdravotních rizik má mnoho složek. Jedním z nejdůležitějších nástrojů primární prevence je podpora sportu. Měli bychom více investovat i do sportovní infrastruktury, abychom snížili obezitu populace. V diskusi s českým ministrem zdravotnictví a slovenským státním tajemníkem to řekl Jan Koller, nejlepší střelec české fotbalové reprezentace a vítěz německé i belgické fotbalové ligy.
Zásadní roli v sekundární prevenci hrají screeningy. Místopředseda představenstva slovenské Všeobecné zdravotní pojišťovny Matej Fekete uvedl, že zatímco preventivní vyšetření prsu stojí 30 euro, náklady na léčbu rakoviny prsu činí 10 tisíc euro. To potvrdil i ředitel největší české veřejné zdravotní pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek. “Preventivní vyšetření rakoviny kolorekta stojí stovky korun, ale léčba stojí násobně více,” sdělil auditoriu mezinárodní konference Ekonomika prevence.
Na pomezí sekundární a terciální prevence u závislostí se pohybují strategie snižování rizik tzv. Harm Reduction Strategies. “U kouření by nejlépe fungovalo, kdyby lidé přestali kouřit,” říká přednosta I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Votruba. Zároveň ale sdělil, že alternativy kouření mají zlomkový karcinogenní náboj oproti cigaretám. “Pokud máme něco, co snižuje rizika, kompenzuje něco, brání rozšiřování nemoci a je to méně návykové nebo škodlivé, tak to stojí za podporu,” dodává stínový ministr zdravotnictví a poslanec zdravotního výboru českého parlamentu Kamal Farhan.
Mezinárodní konference se zaměřila na několik klíčových aspektů prevence zdravotních rizik mezi nimiž jsou: sport, edukace, screeningy, očkování, snižování rizik u závislostí, včasná farmakoterapie a podpora duševního zdraví. Na konferenci zaznělo na tři desítky doporučení, o kterých si můžete přečíst v článku zde.
Mohlo by vás zajímat
Podle redaktora Financial Times Andrew Boundse existuje mnoho důkazů, že špatný zdravotní stav zaměstnanců má vážné dopady na produktivitu ekonomiky. “Jen zdravý stát může být silný stát. A jen silný stát může být konkurenceschopný, proto je třeba co nejvíce investovat do zdraví populace”, uzavřel slovenský ministr pro investice, digitalizaci a regionální rozvoj Richard Raši, který sám je rovněž lékařem a mezinárodní konference Ekonomika zdravotnictví se pravidelně účastní.
Z vystoupení řečníků jednoznačně vyplynulo, že účinná prevence zdravotních rizik je důležitým faktorem finanční udržitelnosti zdravotních systémů členských zemí Evropské unie i konkurenceschopnosti evropské ekonomiky.
Foto: Radek Čepelák
Poděkování za podporu konference patří Všeobecné zdravotní pojišťovně, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR, Všeobecné zdravotné poisťovně a společnostem Tiscali Media, ALK, Ewing, EUC, AKESO, Sprinx, Národní sportovní agentuře a sportovnímu klubu Dukla.