Karlovarský kraj je v nedostupnosti lékařské péče jedním z nejvíce postižených regionů v České republice. Vedení kraje se proto snaží finančně motivovat studenty medicíny, aby se po vystudování usadili právě v tamních nemocnicích a ordinacích, a také zvlášť odměňovat praktické, dětské i zubní lékaře v důchodovém věku za to, že stále ordinují. Více o situaci v Karlovarském kraji Zdravotnickému deníku řekl tamní náměstek pro zdravotnictví Petr Kubis (ANO).

Co považujete ve vašem kraji v oblasti zdravotnictví za nejpalčivější problém?

Jako největší problém v oblasti zdravotnictví spatřuji nedostatek zdravotnického personálu, tedy lékařů, zdravotních sester, ale i dalších nelékařských profesí. Tento problém se netýká pouze Karlovarského kraje, ale řeší jej všechny kraje v ČR, dnes dokonce i velká krajská města. Za dostupnost zdravotní péče jsou sice odpovědné zdravotní pojišťovny, těm se ovšem do řady odlehlých oblastí nedaří zejména lékaře z primární péče sehnat.

Jak tento problém řešíte?

Karlovarský kraj na uvedenou situaci reaguje nejucelenějším systémem benefitů pro zdravotníky, kdy podporujeme už studenty na gymnáziích při přípravě na přijímací zkoušky na lékařské obory, dále poskytujeme nejvyšší stipendia medikům na lékařských fakultách, a to 150 tisíc korun ročně již od 1. ročníku lékařské fakulty. Finančně lákáme i mediky z lékařských fakult na absolvování praxí v rámci studia do Karlovarského kraje, dále finančně podporujeme specializační přípravu v oborech primární péče, a to částkami od 10 až 20 tisíc korun měsíčně po celou dobu specializační přípravy, tedy po dobu 3 až 4,5 roku. Tuto podporu poskytujeme jak akreditovanému zařízení, tak na atestaci se připravujícímu lékaři.

Mohlo by vás zajímat

Dotujeme také vznik a modernizaci nových ordinací, kdy praktickým a dětským lékařům poskytujeme podporu od 400 do 800 tisíc korun, zubním lékařům poskytujeme částku jeden milion korun, a to i na každého nového zaměstnance. Poskytujeme náborové příspěvky na personální stabilizaci nemocnic na území kraje a zdravotnické záchranné služby – pro primáře 600 tisíc korun, pro lékaře 400 tisíc korun a pro nelékaře 150 tisíc korun. Poskytujeme i finanční příspěvky na přístroje do specializovaných ambulancí, a to dle velikosti obcí, kde lékař svou specializovanou ambulanci provozuje, a v neposlední řadě poskytujeme finanční prostředky lékařům – praktickým, dětským a zubním ve věkové kategorii nad 65 let, za to, že stále ordinují.

Jaké budou vaše priority v oblasti zdravotnictví? Jaké konkrétní kroky a změny na tomto poli chystáte v nejbližší době?

Prioritami jsou personální stabilizace krajského zdravotnictví se zacílením zejména na primární péči a personální stabilizaci nemocnic. Dále rozvoj akutní lůžkové péče, tedy nemocnic na území kraje, personální, ale i ekonomická stabilizace nemocnic, rozšíření oborové struktury poskytované péče, zejména v oblasti radiodiagnostiky a onkologické péče, vybudování nového urgentního příjmu v nemocnici v Sokolově a v Chebu, rozšíření urgentního příjmu v nemocnici Karlovy Vary, zřízení letecké záchranné služby na území kraje či rozšíření počtu následné péče v kraji.

Plánujete se zaměřit také na oblast vzdělávání?

Ano, chceme další rozvoj vysokoškolského studia zdravotnických oborů v Karlovarském kraji. V Sokolově byl již otevřen první a druhý ročník odloučeného pracoviště Vysoké školy zdravotnické v Praze s oborem Všeobecná zdravotní sestra a rádi bychom po domluvě s vedením školy navázali s oborem zdravotnický záchranář.

Jak kraj podporuje modernizaci a investice v krajských nemocnicích?

Karlovarský kraj je vlastníkem nemovitého majetku v nemocnicích v Karlových Varech, Sokolově i Chebu. I z tohoto důvodu většinu investičních akcí nejen sám financuje, ale i administruje. Každoročně jsou na investiční rozvoj nemocnic vynakládány desítky milionů korun na jednotlivé rekonstrukce jednotlivých oddělení, ale i stovky milionů korun na velké ucelené investiční akce, jako například na vybudování urgentního příjmu v nemocnici Sokolov, dostavbu a rekonstrukci nemocnice Cheb nebo dostavbu nemocnice Karlovy Vary. Pokud lze na investiční akce čerpat finanční prostředky z evropských zdrojů, využíváme toho.

Od srpna je v platnosti novelizovaný zákoník práce, který nově upravuje systém ohodnocování lékařů za přesčasovou práci. Co to znamená pro chod a rozpočty krajských nemocnic?

Jedná se o příplatek 20 procent od 13. hodiny služby, přičemž při ústavní pohotovostní službě trvající 24 hodin se tedy jedná o 12 hodin. Při 15,5hodinové službě jde o 20procentní příplatek za 3,5 hodiny. Tento 20procentní příplatek se promítne do nákladů nemocnice dle množství ústavních pohotovostních služeb, jde samozřejmě za náklady nemocnice. Protože i vlastní ústavní pohotovostní služby jsou placeny podle zákoníku práce, tedy procentem z hodinové sazby, která je individuální u jednotlivých sloužících, lze celkové náklady pouze kvalifikovaně odhadnout, v případě Karlovarské krajské nemocnice přibližně na 20 milionů korun za rok.

Jak chcete ve vašem kraji zlepšit dostupnost zdravotní péče?

V současné době probíhá veřejná zakázka na zajištění on-line pohotovosti pro občany Karlovarského kraje. Pokud se podaří vysoutěžit dodavatele, předpokládáme spuštění od února 2025.