První farmaceutickou společností, která zveřejňuje své finanční výsledky, je už tradičně americký gigant Johnson & Johnson. Ten se může za celý loňský rok pochlubit nárůstem tržeb i čistého zisku. Přesto příznivé informace nebyly náležitě oceněny investory, když akcie Johnson & Johnson oslabily o čtyři procenta. Naopak se dařilo dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk, která ale svou zprávu o hospodaření za loňský rok zveřejní později. Jejím akciím totiž pomohly výsledky klinických testů, uvedl britský list Financial Times.
Jedna z největších farmaceutických firem světa, americká Johnson & Johnson, oznámila lepší než očekávané výsledky svého hospodaření za celý loňský rok. Činí tak tradičně jako první ve farmaceutickém sektoru, a spouští tak dlouho očekávanou výsledkovou sezónu.
Johnson & Johnson vykázal za rok 2024 tržby v objemu 88,8 miliardy dolarů (v přepočtu asi 2,13 bilionu korun), což představuje meziroční nárůst o 4,3 procenta. Čistý zisk společnosti stoupl dokonce o 5,6 procenta na více než 14 miliard dolarů, což v přepočtu činí něco přes 336 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy, kterou Johnson & Johnson zveřejnil v průběhu uplynulého týdne.
Jenže ani lepší než očekávané celoroční výsledky se neodrazily tak, jak bychom si mohli představovat. Akcie společnosti totiž bezprostředně po zveřejnění hospodaření za rok 2024 oslabily téměř o čtyři procenta. V dalších obchodních dnech minulého týdne sice akcie mírně rostly, ale stále se nacházejí asi procento pod úrovní ze začátku třetí lednové dekády.
Johnson & Johnson stále čelí žalobě
Podle odborníků se na náladě investorů negativně projevily smíšené výsledky Johnson & Johnson za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku. Tržby společnosti sice meziročně vzrostly o více než pět procent, avšak čistý zisk se meziročně propadl o procent sedmnáct.
Do hry totiž vstoupil také pokračující případ, kdy Johnson & Johnson čelí žalobě kvůli údajně škodlivým účinkům některých jeho výrobků. Soudní spor v Texasu má začít slyšením 18. února a bude trvat nejdéle jeden měsíc.
Mohlo by vás zajímat
Analytici bankovního domu Bank of America dokonce ještě před zveřejněním finančních výsledků snížili odhad cílové ceny akcií Johnson & Johnson ze 166 na 160 dolarů v horizontu roku 2025. Akcie společnosti se aktuálně obchodují za necelých 147 dolarů.
Výhledu podle expertů neprospívá ani postupný přechod společnosti Johnson & Johnson na vysoce konkurenční trh, jelikož poměrně brzy skončí patentová ochrana léku Stelara, který se podává při léčbě zánětů. Slábne také čínská poptávka po přístrojích, které na tamní trh právě Johnson & Johnson dodává.
„Rok 2024 byl pro nás transformační. Jako společnost, která působí na trhu se zdravotnickými výrobky, zvyšujeme náš standard a držíme široký záběr našeho portfolia. S naší silnou finanční pozicí a robustní výzkumnou paletou jsme připraveni na vysoké tempo růstu inovací, které jsou pro nás stěžejní,“ uvedl k výsledkům za loňský rok výkonný ředitel společnosti Joaquin Duato.
Samsung Biologics roste
Velice úspěšný rok má za sebou společnost Samsung Biologics, biotechnologická odnož korejského technologického gigantu Samsung. Její celoroční tržby dosáhly 4,54 bilionu korejských wonů (v přepočtu přes 76 miliard korun), což představuje meziroční nárůst o 23 procent. Provozní zisk pak vzrostl o 18,5 procenta na 1,32 bilionu wonů (asi 22 miliard korun).
„Dokázali jsme i nadále dostát svým závazkům a náležitě investovali do kapacit, rozšiřování portfolia a geografické expanze,“ uvedl pro portál Fiercepharma.com výkonný ředitel Samsung Biologics John Rim. Podle něho klíčovou roli sehrála schopnost společnosti rozšiřovat spolupráci se zavedenými farmaceutickými a biotechnologickými firmami.
Samsung Biologics nyní spolupracuje se 17 farmaceutickými firmami, které patří to globálních top 20. Oproti roku 2023 se tento počet zvýšil o tři. Portál Fiercepharma.com zmínil, že Samsung Biologics oznámil, že podepsal další spolupráci s jednou z blíže nespecifikovaných evropských společností s tím, že pro Samsung Biologics půjde o největší kontrakt v jeho dosavadní historii. Smlouva čeká na vyjádření regulátorů.
Akcie Novo Nordisk ožívají
Přestože finanční výsledky zatím dánská farmaceutická skupina nezveřejnila (stane se tak až 5. února), akcie Novo Nordisku po nedávném poměrně výrazném propadu znovu ožívají. Podobně jako za jejich propadem stály výsledky klinických testů, jde jejich současný růst rovněž na vrub výsledkům potenciálního „blockbusteru“ mezi léky proti obezitě.
Tentokrát je podle britského listu Financial Times Novo Nordisk na stopě přípravku, který by mohl dánskému farmaceutickému gigantu vrátit náskok před jeho hlavním konkurentem, americkou společností Eli Lilly.
Přípravek amycretin totiž vykázal lepší účinnost při snaze pacientů snížit přebytečná kila. Zatímco přípravek Zepbound, který na trh dodává právě Eli Lilly, snižuje hmotnost pacientů během 36týdenní terapie v průměru o 22 procent, amycretin údajně „umí“ zredukovat hmotnost až o jednu čtvrtinu.
Jak sám list Financial Times upozornil, jde zatím o první výsledky prvních testů. K uvedení na trh chybí ještě poměrně dlouhý kus cesty. Přípravek musí nejprve projít rozsáhlými klinickými testy, a pokud by vše probíhalo dle plánu, na trh by mohl být uveden nejdříve v roce 2028. Viceprezident společnosti Novo Nordisk Martin Lange ovšem uvedl, že firma získala „velký elán“. A pravděpodobně i investoři, protože akcie Novo Nordisku v reakci na výsledky zpevnily o více než osm procent. Stále se však obchodují asi o 15 procent níže než před rokem.