Asociace českých a moravských nemocnic podá ústavní stížnost proti úhradové vyhlášce, kterou ministerstvo zdravotnictví (MZd) rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění. Má přislíbeny podpisy deseti senátorů, řekl na tiskové konferenci v Senátu její předseda Michal Čarvaš. Vadí jim výrazně rozdílné úhrady za stejnou zdravotní péči mezi fakultními a menšími regionálními nemocnicemi.
Zdravotní pojištění letos hospodaří s téměř 528 miliardami korun a podle Čarvaše malé nemocnice na rozdílných úhradách tratí až 18 miliard korun. „Rozdíl musí být opodstatněný. Chápali bychom, kdyby byl třeba deset nebo 15 procent,“ řekl Čarvaš v Senátu na jednání kulatého stolu. Akci pořádal senátor Jan Václavec (ANO), který je zároveň ředitelem nemocnice v Krnově. V některých případech se úhrady liší i násobně.
Menším nemocnicím vadí, že fakultní nemocnice mají více peněz nejen za velmi specializovanou péči, ale i za tu běžnou. Pro krnovskou nemocnici s rozpočtem asi 1,6 miliardy korun je rozdíl podle Václavce asi 150 milionů korun. Za některé výkony podle Čarvaše dostávají menší nemocnice méně, než jsou jejich náklady.
Vadí i tlak na centralizaci péče
Za problematický považuje Čarvaš také finanční tlak na centralizaci péče. Takzvaný koeficient centralizace má podle něj 236 z 316 nákladových skupin, menším nemocnicím u nich přiznává proti fakultním od 90procentní až po 50procentní úhradu. „Týká se to nejčastějších diagnóz, které máme,“ řekl. Dodal, že regionální nemocnice zajišťují polovinu veškeré nemocniční péče.
Například za péči o nekomplikovaného pacienta s vysokým krevním tlakem ale dostane nemocnice, která má statut specializovaného centra, podle něj dvojnásobnou částku. „Materiál, léky a energie platíme za stejné ceny jako fakultní nemocnice,“ řekl ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel. Náklady na zaměstnance podle něj tvoří 60 procent nákladů nemocnic, menší nemocnice musí platově konkurovat fakultním, aby si personál udržely.
Mohlo by vás zajímat
Výrazně se podle asociace liší základní sazba, od které zdravotní pojišťovny úhradu v jednotlivých nemocnicích odvozují. Některé ji mají stanovenu kolem 50 tisíc korun, jiné více než 100 tisíc korun.
Podle poslance Jiřího Maška (ANO), který je náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví, jsou kraje zvyklé, že na provoz svých nemocnic doplácejí, situace se ale zhoršuje. Pro jejich kraj to znamená 150 až 200 milionů korun za rok.
Ústavní soud se k úhradové vyhlášce vyjadřoval i v letech 2013 a 2017. V minulosti rozhodl, že úhrady nesmí meziročně klesnout, což se podle zástupců nemocnic letos stalo. „Ústavní soud v roce 2013 říká, že ministerstvo zdravotnictví by mělo být jeho nálezem vázáno i do budoucna,“ doplnil ředitele náchodské nemocnice Jan Mach.