Češi vnímají výši své spoluúčasti za zdravotní služby a pomůcky většinově jako vysokou. Většina oslovených by si nicméně zřídila připojištění, které by jim přinášelo vyšší úroveň služeb. Systém více pojišťoven Čechům většinově, uvítali by, ale větší rozdíly v nabídkách jejich programů. Vyplývá to z průzkumu, který na konci loňského roku provedl Svaz zdravotních pojišťoven (SZP) sdružující všech šest tuzemských zaměstnaneckých pojišťoven.
Na dotaz, zda by si lidé zřídili připojištění, které by jim přinášelo vyšší úroveň služeb, kladně odpovědělo 48 procent z nich, záporně 36 procent. „Předloňská čísla byla 46 procent ku 35 procentům. Ze zkušenosti se domnívám, že by hodně záleželo na ceně,“ upozornil prezident SZP Martin Balada.
Zhruba třetina lidí (34 procent) si podle průzkumu ze svého za zdravotní služby a pomůcky připlatí do tisíce korun ročně, necelá polovina (46 procent) od tisíce tisíc do pěti tisíc korun ročně, 15 procent oslovených pět až patnáct tisíc korun. Pocitově vnímá současnou míru spoluúčasti jako nízkou jen jeden člověk z deseti, asi třetina jako adekvátní a zbylých 52 procent jako vysokou.
I přesto v otázce ochoty připlatit si za vyšší úroveň služeb ve zdravotnictví nebyli oslovení lidé tak kategoričtí. Zcela tuto možnost odmítá 29 procent lidí, dalších 47 procent ji připouští, ale pouze jako příplatek za lepší komfort, a 24 procent by to umožnilo i za vyšší kvalitu služeb. Konkrétně by byli lidé ochotni si připlatit za pohodlí typu samostatného pokoje (44 procent), lepší pomůcky (36 procent), rychlejšího ošetření (24 procent) nebo vyšetření v konkrétním zařízení (22 procent).
Nižší odvody jako odměna za zdravý životní styl
Průzkum také ukázal, že Češi i nadále chtějí mít výběr z více zdravotních pojišťoven. Za výhodný tento pluralitní systém označilo 63 procent respondentů, stejně jako v roce 2022. V čase roste podíl těch, kteří by chtěli, kdyby měly pojišťovny rozmanitější nabídku (61 procent v roce 2024 oproti 58 procentům před dvěma lety). Nejčastějšími oblastmi, kde by se pojišťovny měly odlišovat, jsou účel (50 procent oslovených), výše příspěvků na prevenci (43 procent), ale také rozsah hrazené péče (35 procent) nebo nabídka připojištění (30 procent). Rostoucí podporu má i model, kdy by pojišťovny mohly nabízet více programů s různým pojistným a různým komfortem. To podporuje 48 procent a odmítá ji 36 procent oslovených.
Čechům se velmi zamlouvá myšlenka nižších odvodů coby odměny za zdravý životní styl. Pro by bylo 79 procent lidí, zatímco proti jen 12 procent.
Mohlo by vás zajímat
„Naladění veřejnosti je jednoznačně směrem k tomu, aby se v České republice umožnilo pojišťovnám více si konkurovat. Vzhledem ke konstrukci odvodů je odlišná výše pojistného nereálná, ale rozdíly třeba ve specializaci a šíři služeb si představit umíme, stejně jako nějakou formu bonusů například za zdravý životní styl a návštěvy preventivních prohlídek,“ doplnil Balada.