Rovnoměrnější rozdělení finančních prostředků mezi různými typy nemocnic, zjednodušení administrativy pro zdravotníky nebo bonifikování vybraných zdravotních služeb v odlehlejších oblastech. Takové změny by tuzemskému zdravotnictví prospěly podle hejtmana Moravskoslezského kraje Josefa Bělici (ANO). Ten v bilanční anketě Zdravotnického deníku také shrnul krajské úspěchy a problémy uplynulého roku i plány v oblasti zdravotnictví do roku letošního.
Co nejlepšího a nejhoršího se podle vás stalo ve zdravotnictví v letošním roce?
Budu hovořit o zdravotnictví v Moravskoslezském kraji. To v minulém roce navázalo na trend modernizace krajských nemocnic. Kraj investoval do modernizace a obnovy infrastruktury napříč všemi svými zdravotnickými zařízeními. Například Nemocnice Třinec má zmodernizovanou rehabilitaci a gastroenterologické oddělení, krajská nemocnice v Opavě má vybudované nadzemní koridory, což významně zvýšilo komfort pacientů i zdravotnického personálu.
Mám-li popsat úskalí zdravotnictví, tak podobně jako v jiných regionech, i nemocnice Moravskoslezského kraje dlouhodobě čelí nedostatku zdravotnického personálu. Tento problém se snažíme řešit úzkou spoluprací s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity a zdravotnickými středními školami a také vytvářením kvalitního zázemí pro pracovníky v nemocnicích.
Co v oblasti zdravotnictví očekáváte od příštího roku?
Mohlo by vás zajímat
Více než očekávání bych volil aktivnější výraz – tedy, co v krajském zdravotnictví v roce 2025 plánujeme. Máme opět připraveno mnoho investičních akcí. S ohledem na stárnutí populace budeme například klást důraz na rozvoj kvalitní dlouhodobé následné péče a navyšovat její kapacity. V roce 2025 chceme pokračovat v rozvoji eHealth a dalších moderních trendů, například umělé inteligence. Rád bych upozornil na to, že Moravskoslezský kraj zavedl umělou inteligenci plošně do svých zařízení jako první kraj v republice, konkrétně na rentgenová oddělení. A v tomto trendu budeme určitě pokračovat.
Také se chceme zaměřit na zlepšení komunikace a koordinace mezi našimi nemocnicemi a zdravotnickými zařízeními. Chceme tak posílit jejich spolupráci, což může například zajistit zkrácení čekacích dob na některé výkony.
Jaké změny, které lze uskutečnit příští rok, by podle vás českému zdravotnictví prospěly?
Začnu tím, že by ministerstvo zdravotnictví mělo přestat zvýhodňovat své – tedy fakultní – nemocnice oproti těm ostatním. Krajské nemocnice zajišťují stejně kvalitní zdravotnickou péči a mají stejné náklady, přesto dostávají z veřejného zdravotního pojištění méně peněz. Volám tedy po rovnoměrnějším rozdělení finančních prostředků. A jedním dechem dodávám, že také apeluji na spravedlivější rozdělení finančních prostředků v rámci rozpočtového určení daní.
Další změnou, která by mohla našemu zdravotnictví prospět, je změna úhradové vyhlášky. Pokud by byly bonifikovány vybrané zdravotní služby v odlehlejších – a tedy méně atraktivních – oblastech, byli by lékaři motivování k tomu, aby tam měli své ordinace. A tím zvýšili lidem z těchto lokalit dostupnost lékařské péče. To by mohlo pomoci vyřešit problém s nedostatkem personálu mimo velká města.
Dále bych doporučoval zjednodušení administrativy pro zdravotníky a určitě pokračování digitalizace zdravotní péče.
Jaké jsou v oblasti zdravotnictví vaše profesní plány v novém roce?
Jako hejtman Moravskoslezského kraje se chci v roce 2025 v oblasti zdravotnictví zaměřit na několik klíčových oblastí, které budou mít pozitivní dopad na kvalitu péče a zajištění dostupnosti zdravotních služeb pro všechny obyvatele našeho kraje. Je to samozřejmě pokračování modernizace krajských nemocnic, ale také rozvoj kvalitní péče o seniory a chronicky nemocné, s akcentem na domácí péči, která by pomohla pacientům zůstat v jejich domácím prostředí. Chci zvýšit investice do zdravotnického personálu, jak stávajícího, tak budoucího. V tomto směru hejtmanství například rozšiřuje stipendijní program pro studenty zdravotnických oborů, který nově osloví širší spektrum studentů a zároveň bude i finančně atraktivnější. Také podporuji digitalizaci a integraci nemocničních systémů, aby bylo možné snadněji sdílet a spravovat zdravotní data pacientů. A velmi důležitá je i podpora inovací a výzkumu ve zdravotnictví, protože Moravskoslezský kraj má v tomto směru velký potenciál.
Jsem přesvědčený, že zdravotnická péče je v našem regionu na velmi vysoké úrovni a naším cílem je stále ji zkvalitňovat.
Foto: Moravskoslezský kraj