Nemocnice aktuálně čelí problémům s dodávkami infuzních roztoků, klíčového zdravotnického materiálu, který je nezbytný pro podávání léků či doplňování tekutin a iontů. Situace se začala komplikovat už na podzim loňského roku a před Vánoci se ještě zhoršila. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka byla situace ovlivněna zvýšeným zájmem nemocničních lékáren a jednotlivých oddělení o vytváření zásob během svátků i výrobními problémy jednoho z dodavatelů. Jak řekl na dnešní tiskové konferenci, situace by se měla stabilizovat nejpozději do půl roku. Ujistil však, že české nemocnice situaci zvládají řešit bez dopadu na péči.
„Situace v této oblasti není úplně ideální,“ uvedl Dvořáček. Distribuce v období vánočních svátků tradičně nebývá zcela plynulá, což v kombinaci s vyšší poptávkou a omezenou výrobou jednoho z producentů kvůli přírodní katastrofě vedlo k dalšímu zhoršení dostupnosti. „Nicméně výrobci nám potvrdili, že jak v roce 2024, tak v roce 2025 budou dodávat množství, které český trh potřebuje. Od některých výrobců bude dokonce docházet k nárůstu, takže situace by se měla průběžně zklidňovat. Nicméně bude to trvat ještě nějaký čas,“ dodal náměstek.
Infuzní roztoky, které se v České republice ročně spotřebovávají v desítkách milionů balení, jsou logisticky náročné na skladování. Podle předsedy Sekce nemocniční farmacie České farmaceutické společnosti Jana Evangelisty Purkyně a vedoucího ústavní lékárny IKEM Michala Hojného je většina nemocnic schopna skladovat zásoby pouze na dva týdny. „Infuzní roztoky jsou objemově náročná část sortimentu, takže zásoby, které si můžeme držet, jsou limitované našimi skladovými prostory,“ vysvětlil Hojný.
Ministerstvo zdravotnictví uklidňuje, že současná situace by neměla vést k úplné nedostupnosti roztoků v nemocnicích. „Situace se nám postupně stabilizuje, ale budeme se s tím potýkat první, možná i druhý kvartál letošního roku,“ upřesnil Dvořáček. Právě pravidelné a spolehlivé dodávky jsou podle odborníků zásadní pro udržení kontinuity péče v českých zdravotnických zařízeních.
Navzdory komplikacím panuje optimismus ohledně dalšího vývoje. Výrobci slibují nejen naplnění potřeb českého trhu, ale v některých případech i zvýšení objemu dodávek. „Naše společnost pro rok 2025 plánuje 20procentní navýšení dodávek základních roztoků, takže bychom tím měli zajistit dostatek roztoků pro český trh,“ ujistila na tiskové konferenci obchodní ředitelka společnosti Baxter Jana Ledbová. Situace by se tak měla v průběhu roku stabilizovat.
Mohlo by vás zajímat
Důvěru ve vyřešení problému má i vedoucí Oddělení dostupnosti a nahraditelnosti léčiv Státního ústavu pro kontrolu léčiv Jakub Velík. „Ústav dělá maximum pro podporu dodávek na trh v rámci svých kompetencí. K zajištění stability Ústav povolil dodávky cizojazyčných šarží, od prosince posuzuje možnost dovozu neregistrovaných přípravků od dodavatelů mimo Evropskou unii. Aktuálně jsme opakovaně kontaktovali zástupce EMA k podpoře dodávek na úrovni Evropské unie. Pokud výrobci dodrží plán dodávek v množství a čase, měla by se situace stabilizovat,“ uvedl.