Jaký byl rok 2024 z pohledu prezidenta České lékárnické komory (ČLnK) Aleše Krebse? A jaká má očekávání od roku nastávajícího? Na to odpověděl v anketě Zdravotnického deníku. Krebs oceňuje kroky učiněné k větší míře digitalizace zdravotnictví, současně se však obává o osud zejména nezávislých lékáren na venkově a rovněž o průběh volební kampaně před blížícími se sněmovními volbami, kde hlas odborníků mnohdy zapadne ve prospěch líbivých slov.

Co nejlepšího se podle vás stalo ve zdravotnictví v letošním roce?

Pozitivní jsou podle mého názoru kroky směřující k využívání možností elektronizace ve zdravotnictví, která může ve správném pojetí zvýšit komfort a bezpečnost pacientů, zjednodušit práci zdravotníků, zároveň by měla být nástrojem pro hodnocení a budoucí rozvoj i nastavení zdravotní péče na základě dostupných a hodnocených dat.

A co naopak nejhoršího?

Optimismus ve mně nevyvolaly výsledky a následné události kolem dohodovacího řízení. Nejenže se, někdy i významně, přidaly finanční prostředky proti původní deklaraci v segmentech, které se nedohodly, ale i přes dohodu v našem segmentu přišlo, pokud se ještě něco nezmění v prvních lednových dnech, o potřebnou bonifikaci zhruba 40 procent lékáren na venkově. Vzhledem ke způsobu odměňování lékárenské péče to pro ně i jejich pacienty může být kritické.

Mohlo by vás zajímat

Co očekáváte od příštího roku?

Od nového roku 2025 lze očekávat snahu o dokončení legislativního procesu u otevřených zákonů v Poslanecké sněmovně. Nakolik bude úspěšná je v tuto chvíli i vzhledem k situaci ve sněmovně složité říci. Rozhodně však lze očekávat širokou předvolební debatu o budoucí podobě zdravotnictví, v níž bohužel často převládají názory nereflektující postoje a připomínky odborníků s významnou znalostí praxe z dané části segmentu. Byl bych velmi rád, kdyby se situace v letošním roce v porovnání s předchozími předvolebními diskusemi změnila.

Jaké změny, které lze uskutečnit příští rok, by podle vás prospěly českému zdravotnictví?

Vzhledem k legislativnímu procesu už asi nelze očekávat v tomto roce žádné nové dramatické změny, resp. jejich dosažitelnost není jednoduchá. Z pohledu farmaceuta lze ještě uskutečnit některé změny prostřednictvím zákona o zdravotních službách, zejména s ohledem na stabilizaci sítě prostřednictvím nastavení jasných pravidel pro vznik nových lékáren a současně je nutné změnit systém bonifikace jedinečných lékáren, abychom předešli dalšímu zhoršování dostupnosti lékárenské péče na venkově. Přivítali bychom také přijetí změn v zákoně o veřejném zdravotním pojištění, které byly připraveny v průběhu roku 2024 v oblasti stanovování cen a úhrad léčivých přípravků.

Jaké jsou vaše profesní plány v novém roce?

V první řadě prosazování dlouhodobých priorit České lékárnické komory tak, jak se na nich shodli delegáti sjezdů. Na jedné straně vůči státní správě s ohledem na odměňování, kompetence farmaceutů a stabilizaci sítě poskytovatelů lékárenské péče.

Současně je jedním z našich úkolů příprava materiálu Vize farmacie 2030, který by měl zohledňovat šíři činností farmaceutů při poskytování zdravotních služeb a cíle, jichž bychom chtěli dosáhnout, tedy jak by měla farmaceutická péče vypadat, co by měla pacientům poskytovat a přinášet do roku 2030.