Co se minulý rok podařilo ve farmaceutickém sektoru a na čem je ještě třeba zapracovat? Na to v anketě Zdravotnického deníku odpovídají experti z různých koutů lékového odvětví – generální manažer Zentiva ČR Boris Sananes, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň a ředitel farmaceutické divize ve společnosti Sprinx Systems Jiří Stránský.
Co nejlepšího a nejhoršího se podle Vás stalo ve zdravotnictví v letošním roce?
Sananes: Nejhorší věc je z mého pohledu implementace novely zákona o léčivech, který stanovuje tzv. povinné zásoby. Pro nás jakožto pro výrobce a dodavatele léčiv to představuje mnoho komplikací a dodatečné administrativní zátěže. Paradoxně to může vést k tomu, že léky na trhu budou chybět. Nejlepší věc je, že farmaceutický sektor byl zařazen mezi strategická průmyslová odvětví, což zvyšuje naději na lepší dialog napříč resorty a adekvátní financování pro rozvoj silné a udržitelné farmaceutické výroby v České republice.
Boráň: V uvedené otázce se zaměřím na oblast problematiky léčiv a zdravotnických prostředků. Za nejužitečnější počiny v tomto oboru považuji zlepšení v oblasti řešení dostupnosti léčivých přípravků, a to jak na národní úrovni, tak na mezinárodní úrovni. Dále vítám zařazení farmaceutického průmyslu mezi strategická odvětví průmyslu v České republice. Na čem naopak bude potřeba zapracovat, je nalezení uspokojivého řešení zamezení nelegálních reexportů léčivých přípravků.
Stránský: Nejlepší, co se letos stalo ve zdravotnictví, je nejspíš to, že nedošlo k žádnému zásadnímu konfliktu mezi stakeholdery, plátci a regulátory i dodavateli. V anketě o nejhorší věc bude určitě spousta kandidátů, podle mého názoru je problematické to, že náklady rostou a my úplně nevíme, jak se k tomu postavit čelem. Příkladem budiž řešení protestů lékařů a řešení této situace změnami v úhradové vyhlášce.
Mohlo by vás zajímat
Co očekáváte od příštího roku?
Sananes: Příští rok bude v Zentivě další vzrušující rok, máme spoustu nových přípravků, které budeme uvádět na trh. Budeme silně rozvíjet naši stopu v segmentu samoléčby, abychom nadále naplňovali naše poslání přinášet zdraví a wellbeing pro všechny generace.
Boráň: V příštím roce nás čekají zejména nové postupy v souvislosti s Nařízením o hodnocení zdravotnických technologií, dále příprava na národní implementaci Nařízení o standardech jakosti a bezpečnosti látek lidského původu určených k použití u člověka, od 1. ledna zavádíme sledování započitatelných doplatků v systému eRecept, v oblasti zdravotnických prostředků pak mimo jiné příprava na spuštění dalších modulů databáze EUDAMED.
Stránský: Od příštího roku popravdě moc neočekávám. Bude třeba řešit situaci se zaměstnaneckými pojišťovnami, kterou se letos vyřešit nepodařilo a přemýšlet o tom, jak skutečně realisticky řešit nárůsty nákladů v oblasti nových terapií.
Jaké změny, které lze uskutečnit příští rok, by podle Vás prospěly českému zdravotnictví?
Sananes: Naším společným cílem je zajistit přístup ke kvalitní léčbě pro české pacienty. V tomto ohledu vidím dvě hlavní oblasti, které přístup k léčbě ztěžují. Zaprvé je to drastické navýšení výrobních nákladů z důvodu růstu cen energií u základních generických léčiv, které jsou regulovány úhradovou vyhláškou a kde není možné zvýšené náklady do ceny promítnout. Výrobci musí náklady zvýšené až o stovky procent absorbovat. Zadruhé pak extrémní tlak na cenu v nemocničních tendrech. V tomto ohledu bych se inspiroval v Německu, které letos realizovalo vícekriteriální výběrová řízení, kde cena již není jediným rozhodujícím faktorem.
Boráň: České zdravotnictví potřebuje zejména systematické změny, a ty se dějí v dlouhodobém horizontu. Pro příští rok by bylo důležité alespoň započít kroky, tedy zpracovat analýzu stavu a vést diskusi na expertní úrovni, aby mohlo být české zdravotnictví udržitelné i do budoucna.
Stránský: Příští rok je rokem volebním, proto si myslím, že k žádným zásadním změnám, které by prospěly zdravotnictví, nebo jiným resortům, nedojde.
Jaké jsou vaše profesní plány v novém roce?
Sananes: Plánuji zůstat ve své roli v Zentivě, kde mám skvělý tým, se kterým denně pracujeme na tom, abychom přinášeli vysoce kvalitní a cenově dostupné léčivé přípravky milionům českých pacientů.
Boráň: Kromě výše zmíněného se plánuji zapojit více do plnění konkrétních kroků prevence antimikrobiální rezistence a dále se chci zaměřit na větší zapojení hlasu pacientů a spotřebitelů do procesů Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Stránský: Mé profesní plány jsou jednoduché – být lepší než v roce předchozím. Přesvědčit všechny naše zákazníky, i ty potenciální (budoucí), že má smysl jít do toho s námi. Protože má. Kdykoli, v čemkoli.