Již za necelé dva měsíce půjdou němečtí občané k volebním urnám a v hlasování do Spolkového sněmu vyberou novou vládní většinu. Ta současná se totiž rozpadla, a tak Německo čekají předčasné parlamentní volby. V programech kandidujících subjektů se již objevují návrhy na opatření, která se týkají zdravotnictví. Vládní sociální demokraté si jako jeden z cílů vytyčili ukončení diskriminace při stanovování čekacích lhůt na lékařskou péči, a to podle toho, zda je pacient účastník systému zákonného zdravotního pojištění, anebo soukromého zdravotního pojištění. „Chceme zavést garanci termínu ze strany lékařů i zdravotních pojišťoven,“ cituje odborný deník Deutsches Ärzteblatt z programu vládní SPD.

Pro aktuálně vládnoucí sociální demokracii (SPD) bude poměrně těžké do předčasných voleb najít pro oblast zdravotnictví zásadní téma. Je to totiž právě SPD prostřednictvím svého spolkového ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha, která se stala nosičem největších změn v německém zdravotnickém systému od sjednocení obou německých států v říjnu 1990.

Přesto se SPD snaží držet prst na tepu doby a vycítit, co německé voliče ve zdravotnictví pálí nejvíce, a co by se tak mohlo stát jedním z klíčových zdravotnických témat. A zdá se, že v tom SPD uspěla. Jako jeden z významných nešvarů se totiž jeví nedávno odhalený fakt, že existují rozdíly v tom, kdy se pacient dostane k lékařskému specialistovi. Zatímco člověk se zákonným zdravotním pojištěním (GKV) musí často čekat i několik týdnů, pacient se soukromým zdravotním pojištěním (PKV) může jít na řadu hned druhý den.

Termíny bez diskriminace, jinak nižší pojistné

„Osoby se zákonným zdravotním pojištěním by měly být objednány stejně rychle jako osoby se soukromým pojištěním,“ cituje odborný deník Deutsches Ärzteblatt z pasáže ke zdravotní politice, jež je součástí 64stránkového textu jako programu, s nímž jde SPD do předčasných parlamentních voleb.

„Pokud nebude garance termínu dodržena, měli by pojištěnci nárok na snížení pojistného,“ pokračuje text. Jenže bližší vysvětlení, jak by měla být taková garance termínu návštěvy lékařského specialisty zajištěna, chybí.

Mohlo by vás zajímat

V dalších částech se pak sociální demokraté zaměřují na opatření, u nichž byste řekli, že jim jsou vlastní. Tedy zdravotnictví by mělo být založeno především na principu „obecného dobra“, respektive užitku, namísto ziskovosti či efektivnosti za každou cenu. „Odmítáme jakékoli zhoršování služeb pro pacienty,“ slibují dále sociální demokraté.

Reformy již máme připraveny, hlásí SPD

Vedle toho se ale chtějí soustředit na podporu preventivní péče, fungování regionální sítě zdravotnických služeb, reformu pohotovostních služeb nebo na pokračování digitalizace ve zdravotnictví.

„Tyto reformy jsou již připraveny“ a budou také v budoucnu provedeny. Chtěli bychom posílit pohotovostní a záchrannou službu, odstranit bariéry mezi ordinacemi, nemocnicemi a dalšími pečovatelskými zařízeními, a zlepšit spolupráci ve zdravotnictví s využitím telemedicíny a telefarmacie,“ uvádí dále SPD ve svém programovém textu.

Sociální demokraté zdůrazňují téma elektronické karty pacienta, která byla spuštěna od počátku tohoto roku, což je jeden z důležitých prvků digitalizace zdravotnictví. „Pokrok v digitalizaci by měl být intenzivnější využíván v prevenci. Proto by se elektronická karta pacienta měla rozvíjet v osobního zdravotního poradce,“ dodává vládní SPD.

SPD se rovněž dotýká finanční stránky zdravotnictví. Podle nich by mělo dojít ke „spravedlivějšímu systému finančního vyrovnávání mezi zdravotními pojišťovnami“, a to nejen v systému zákonného, ale i soukromého zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny by podle sociálních demokratů měly přispívat k vyrovnávání rizik, jelikož „zdravotní pojišťovny tvoří systém solidárního pojištění občanů“.

Stropy na platby za dlouhodobou péči i větší vzdělávací kapacity

Podle SPD by měl existovat jednotný a jednoduchý systém odměňování lékařů a nemocnic, který „současně zajišťuje náklady na údržbu poskytovatelů služeb“. Nepojistné úkoly, které byly dosud hrazeny z prostředků systému zákonného zdravotního pojištění, mají být podle SPD v budoucnu stále více financovány prostřednictvím daňových příjmů.

Sociální demokraté také slibují zavést stropy na platby za dlouhodobou lůžkovou péči, a to na tisíc eur měsíčně. „Investiční náklady pečovatelských zařízení by se neměly zcela přenášet na jejich klienty,“ píše se v dokumentu.

Zdravotníkům SPD slibuje zavádět opatření, která zlepší jejich work-life balance. Posílit se mají kompetence zdravotních sester i spolupráce všech zdravotnických profesí. V neposední řadě SPD slibuje rozšířit vzdělávací kapacity ve zdravotnictví, čímž má být řešen současný, ale i budoucí nedostatek některých zdravotnických profesí jako například pediatrů či praktických lékařů pro dospělé.