V českém zdravotnictví se v loňském roce podařila řada věcí. Stále je ale co zlepšovat. Dlouhodobější výzvu navíc představují prohlubující se deficity zdravotních pojišťoven. Jakou roli problémy zdravotnictví sehrají v předvolební kampani pro letošní rok? Nechají se voliči zlákat líbivými sliby? A jakou alternativu mají nabídnout strany vládnoucí koalice? O tom v anketě Zdravotnického deníku pohovořil místopředseda výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny a předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Tom Philipp (KDU-ČSL). „Bez strukturálních změn, ať už v oblasti financování, restrukturalizace péče nebo řešení nedostatku zdravotnického personálu, se náš zdravotnický systém neobejde,“ říká.

Co nejlepšího se podle vás stalo ve zdravotnictví v loňském roce?

Nedovolím si jmenovat pouze jedno opatření, protože v loňském roce se nám podařilo v českém zdravotnictví prosadit hned několik pozitivních posunů. Jde například o rozšíření hrazeného očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) pro širší věkovou skupinu dětí, což představuje významný krok v prevenci onkologických onemocnění. Dále zavedení populačního pilotního Programu časného záchytu karcinomu prostaty, který umožní včasnější diagnostiku a léčbu, postupné kroky ke zlepšení dostupnosti elektronických zdravotních záznamů pro občany, v souladu s cíli digitalizace zdravotnictví, či rozvoj telemedicíny, která zvyšuje dostupnost péče zejména v odlehlých oblastech. Oceňuji ale také zapojení prvních aplikací umělé inteligence do diagnostiky, což přináší přesnější a rychlejší odhalení závažných onemocnění.

Podařilo se také prosadit novelu zákona o návykových látkách, která zavedla dvě nové kategorie psychoaktivních látek: psychomodulační látky a nové psychoaktivní látky. Tato legislativní úprava představuje významný krok k efektivnější regulaci nově se objevujících psychoaktivních látek, zvyšuje ochranu veřejného zdraví a umožňuje pružnější reakci na měnící se drogovou scénu.

Tyto kroky ukazují, že české zdravotnictví má ambici se dále modernizovat a reagovat na potřeby pacientů i poskytovatelů péče.

Mohlo by vás zajímat

A co naopak nejhoršího?

Za nejhorší událost v českém zdravotnictví v roce 2024 považuji skutečnost, že se systém postupně přizpůsobuje deficitnímu hospodaření zdravotních pojišťoven. Již rok 2023 skončil schodkem, rok 2024 v tomto trendu pokračoval a výhled na rok 2025 naznačuje obdobnou situaci.

Tento stav nejen zvyšuje nejistotu ohledně financování zdravotní péče v budoucnosti, ale také naznačuje, že dosavadní racionalizační opatření nejsou dostatečná pro řešení hlubších strukturálních problémů systému. Tento stav může do budoucna negativně ovlivnit kvalitu a dostupnost zdravotní péče v České republice.

Co očekáváte od roku 2025?

Rok 2025 je rokem parlamentních voleb, což přinese specifickou dynamiku i do oblasti zdravotnictví. Očekávám, že populisté přijdou s množstvím nesplnitelných slibů, včetně příslibů zdravotnictví zalitého sluncem a pohodou, bez reálného plánu, jak těchto cílů dosáhnout. Na druhé straně od racionálních politických stran očekávám jasný nástin reformních kroků. Tyto kroky, byť budou narážet na odpor, jsou nezbytné pro udržení dostupné a kvalitní zdravotní péče v blízké budoucnosti. Bez strukturálních změn, ať už v oblasti financování, restrukturalizace péče nebo řešení nedostatku zdravotnického personálu, se náš zdravotnický systém neobejde. Můžete dát zkrátka všechno všem a hned, ale nikdy to nevydrží dlouho a pak nemá nikdo nic. Takhle rozumný člověk nepostupuje.

Jaké změny, které lze uskutečnit v letošním roce, by podle vás prospěly českému zdravotnictví?

Zaprvé razantnější změny ve struktuře lůžkové péče, to znamená restrukturalizace akutní lůžkové péče, která by vedla k efektivnějšímu využití zdravotnických kapacit, a transformace části akutních lůžek na lůžka následné péče, která jsou v současnosti v České republice nedostatková a jejich absence přetěžuje nemocnice i personál.

Zadruhé snížení byrokratické zátěže zdravotnických zařízení a redukce počtu zdravotních pojišťoven, což by přineslo jednodušší a transparentnější administrativu pro poskytovatele zdravotní péče.

Zatřetí podpora vzdělávání budoucích zdravotníků. Jinými slovy další podpora navýšení kapacit lékařských fakult i nelékařských studijních programů, například pro zdravotní sestry, fyzioterapeuty a další odborníky. A poskytnutí finančních pobídek a stipendií studentům, kteří se zavážou pracovat v regionech nebo v oborech s největším nedostatkem personálu.

Jaké jsou vaše profesní plány v novém roce?

V nadcházejícím roce nás čeká prosazení schválení několika klíčových novel zákonů, které mohou výrazně přispět ke zlepšení fungování českého zdravotnictví. Za všechny bych zmínil například novelizaci zákona o veřejném zdravotním pojištění, dále zákon o elektronizaci zdravotnictví a také novelu zaměřenou na větší transparentnost v oblasti úhrad vakcín. Přál bych si, aby se jejich legislativní proces podařilo úspěšně dokončit a aby tyto změny přinesly užitek pacientům i poskytovatelům zdravotní péče.

Osobně si dávám za cíl připravit volební program koalice SPOLU tak, aby byl racionální, reformní a srozumitelný občanům. Chci, aby jeho realizace byla přínosem nejen pro zdravotnický systém jako celek, ale také pro každého jednotlivce, který tento systém využívá a spoléhá na jeho kvalitu a dostupnost.