Zdravotnictví je jedno z top témat blížících se předčasných parlamentních voleb v Německu. Alespoň pro voliče. Zdá se však, že s blížícím se termínem hlasování si to uvědomují také kandidující politické strany. A v části jejich programů, kde se věnují zdravotnictví, najdeme řadu společných bodů, byť s rozdílným důrazem. Zdravotnický deník dnes přináší pohled německých Svobodných (FDP) a Zelených (Die Grüne) na to, jakým směrem by se německé zdravotnictví mělo v příštích čtyřech letech ubírat. O programech stran pravidelně informuje odborný německý deník Deutsches Ärzteblatt.
Jen těžko bychom hledali politickou stranu, která by šla do voleb s tím, že nechce zlepšit kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Německá strana Svobodných (FDP) není výjimkou a do kampaně před únorovými předčasnými parlamentními volbami jde s tím, že chce „bojovat za co nejlepší lékařskou a ošetřovatelskou péči“.
Svobodní k tomu ale dodávají, že chtějí brát v potaz také finanční možnosti zdravotnického systému s tím, že jejich cílem je zachování stabilní sazby zdravotního pojištění. Jedná se o hlavní princip, který FDP hodlá v oblasti zdravotnictví a zdravotní péče prosazovat, získá-li důvěru voličů a obhájí svou pozici parlamentní strany.
FDP prosazuje více svobody a dostupnost péče
V programu FDP však lze nalézt i další body, které na zdravotnictví cílí. Jde například o posílení podnikatelského ducha v oblasti ambulantní péče. Svobodní jsou přesvědčeni, že je třeba znovu zatraktivnit profesi praktických lékařů coby samostatných živnostníků.
To jde ruku v ruce s dalším cílem, kterým je podpora dostupnosti primární zdravotní péče v regionech. Podle FDP by neměli být upřednostňovaní pacienti žijící ve městech na úkor těch z venkovských oblastí.
V zásadě to znamená, že „všichni lidé v Německu by měli mít přístup k vysoce kvalitní péči v blízkosti svého domova“, cituje deník Deutsches Ärzteblatt z programu FDP. S tím souvisí i to, jak by měli být praktičtí lékaři odměňováni. „Posílení komplexní ambulantní péče také znamená, že odměňování lékařů a zdravotníků musí být plně závislé na výkonu,“ zdůrazňují Svobodní.
Mohlo by vás zajímat
FDP nezapomíná také na značnou byrokratickou zátěž, kterou se německé zdravotnictví v řadě případů vyznačuje. Svobodní tedy slibují, že se budou zasazovat o odbourání zbytečné byrokracie a současně s tím o to, aby pokračovala digitalizace zdravotnického systému.
V oblasti lůžkové péče si pak Svobodní vytyčili cíl „poskytovat specializovanou, a tedy kvalitnější zdravotní péči, zpomalit růst nákladů na péči a snížit administrativní zátěž nemocničním lékařům a ošetřujícímu personálu“.
V této souvislosti Svobodní kladou důraz na lepší propojení, integraci a koordinaci nemocnic, lékařů a pohotovostních služeb. To chce FDP vyřešit v rámci reformy pohotovostní péče, kterou považuje rovněž za nutnou a nevyhnutelnou. FDP také v neposlední řadě striktně odmítá návrhy, které by vedly ke sjednocení systémů zákonného a soukromého zdravotního pojištění. „V obou pojistných systémech by měla být posílena svoboda pojištěnců měnit a vybírat si svou zdravotní pojišťovnu,“ uvádí dále FDP.
Zelení často ve shodě se Svobodnými
V otázce posílení pozice praktických lékařů jsou Svobodní de facto ve shodě se Zelenými. Také Zelení si od toho slibují zkvalitnění a zvýšení dostupnosti primární péče, kterou považují za velice důležitou nejen ve vztahu včasného záchytu život ohrožujících onemocnění. A stejně jako FDP i Zelení kladou důraz na podporu dostupnosti zdravotní péče ve venkovských oblastech.
Zelení ve svém volebním programu rovněž vyzdvihují význam spolupráce a koordinace jednotlivých částí zdravotnického systému, zejména pak ve vztahu lůžkové a ambulantní péče. Zelení si to představují tak, že by fungovala jakási regionální zdravotnická centra, v nichž by pod jednou střechou spolupracovaly různé terapeutické a ošetřovatelské profese.
Důraz Zelení kladou rovněž na zvýšení počtu konzultačních hodin praktických lékařů pro pojištěnce v systému zákonného zdravotního pojištění. Tím by podle Zelených došlo ke zkrácení čekacích lhůt pro objednání návštěvy u specialistů.
V neposlední řadě Zelení chtějí pokračovat v digitalizaci zdravotnictví a rovněž slibují odbourávání přebytečné administrativy a zbytečné byrokratické zátěže. Zelení jsou přesvědčeni, že rozšíření využívání digitalizace či umělé inteligence právě automaticky povede k debyrokratizaci německého zdravotnictví.
Zelení rovněž chtějí pokračovat v liberalizaci trhu s návykovými látkami. V této oblasti chtějí uplatňovat regulaci namísto represe, a to prostřednictvím principu redukce rizik. Cílem je omezovat černý trh, posílit prevenci a vzdělanost v otázkách návykových látek nebo posílit terapii cílenou na drogově závislé občany.