Příchod roku 2025 znamená také příchod nové legislativy. V Česku tak ode dneška platí zákon s novou regulací takzvaných psychomodulačních látek. Norma umožňuje po posouzení prodej méně rizikových substancí dospělým za přísných pravidel. Změna nastala také u přeplatků za léky. Lidé nově nebudou muset čekat, až jim přeplatek vrátí zdravotní pojišťovna. Po dosažení zákonem daného limitu, který se liší podle věku, jim ho odečtou přímo v lékárně.

Co se týče psychomodulačních látek, prodej méně rizikových substancí dospělým za přísných pravidel by se mohl týkat třeba konopných látek jako kanabinoidu HHC a některých jeho derivátů. Doprovodné předpisy a seznam možných látek nyní posuzuje Evropská komise. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před nedávnem řekl, že notifikace soupisu by mohla být hotová začátkem ledna a příslušných nařízení do konce prvního pololetí. Po vyřízení by se výrobky s vybranými látkami pak mohly začít prodávat.

Specializované prodejny se zákazem vstupu dětí

Podle zákona existují teď vedle seznamu zakázaných návykových látek ještě další dva seznamy. Jeden má obsahovat nové psychoaktivní látky s neznámými dopady, které by se nejvýš dva roky zkoumaly. Při potvrzení nízkého rizika by se pak mohly zařadit na seznam psychomodulačních substancí, které bude možné za přísných podmínek prodávat dospělým. Zákazníci si je budou moci koupit ve specializovaných prodejnách, kam nebudou smět děti. E-shopy mohou mít jen kamenné obchody. Prodej v automatech je zakázaný. Zboží by se mělo kontrolovat. Kupující by měli také od prodejců dostat informace o složení a doporučených dávkách.

Na seznam přezkoumávaných psychoaktivních látek, jejichž držení nemá být trestné, zařadila vláda v prosinci kanabinoid HHC a některé jeho deriváty. Ty byly do konce minulého roku v Česku zakázané. Jejich zákaz kabinet před pár týdny neprodloužil. Válek pak uvedl, že mají patřit podle nového zákona právě na seznam prověřovaných substancí stejně jako kratom.

Soupis a doprovodné předpisy posuzuje Evropská komise. Válek už dřív řekl, že notifikace seznamu by mohla být hotová teď začátkem roku a příslušných nařízení nejpozději do 1. července. Po vyřízení by se HHC a další látky mohly začít prodávat.

Konec složenek

Změna v přeplatcích za léky je součástí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Po dosažení zákonem daného limitu, který se liší podle věku, lidem přeplatek odečtou přímo v lékárně. Výše ochranného limitu se nemění, zároveň to také neznamená, že lidé už v lékárně nebudou ani po dosažení limitu doplácet vůbec, upozornila Česká lékárnická komora.

Částka, kterou pacient v lékárně zaplatí za lék na recept, se skládá ze dvou částí. Započitatelný doplatek se odvíjí od ceny nejlevnějšího léku se stejnými účinky, je pro celou skupinu léků stejný. V této skupině mají pak zbývající část doplatku léky různou podle své ceny, může se lišit i mezi lékárnami.

Mohlo by vás zajímat

Zaplacené započitatelné doplatky pojišťovny evidují, lidem se sčítají až do dosažení limitu. Ten je u starších 70 let a zdravotně postižených 500 korun, u dětí a starších 65 let 1000 korun a u ostatních pojištěnců 5000 korun. Peníze nad limit dosud pojišťovny vracely na účet nebo složenkou, nově je od letošního roku lékárník od doplatku rovnou odečte.

Například u antibiotika penicilin je podle údajů SÚKL průměrná cena pro lékárnu 234 korun, maximální 238,74 koruny. Ze zdravotního pojištění je uhrazeno nejvýše 114,82 koruny, pacient může zaplatit doplatek až téměř 124 korun. Započitatelný doplatek je stanovený na 39,40 koruny. Zatímco před dosažením limitu tak může pacient platit nejvýše 124 korun, po dosažení limitu to bude 84,52 koruny.

Zdravotní pojišťovny vracejí peníze asi 1,2 milionu lidí ročně, většinou seniorům nad 70 let, kteří užívají pravidelně několik léků. Celkově jde o více než miliardu korun.