Ministerstvo zdravotnictví tento týden uvítalo delegaci Světové zdravotnické organizace (WHO), zaměřenou na analýzu pracovního trhu ve zdravotnictví. Její výsledky budou podle dnešního sdělení ministerstva klíčové pro sestavení Národní strategie pro personální zdroje ve zdravotnictví. V rámci návštěvy proběhlo 14 tematicky zaměřených setkání s více než 50 zástupci klíčových aktérů ve zdravotnictví.

Česko se stejně jako ostatní evropské státy potýká s výzvami, jak udržitelně zabezpečit dostatek zdravotnického personálu. I přesto, že má ve srovnání s průměrem zemí OECD nadprůměrné stavy lékařů a sester. Důvodem je stárnutí populace a rostoucí prevalence chronických onemocnění. Mezi nejvíce ohrožené profese patří praktičtí lékaři pro děti a dorost, psychiatři a zdravotní sestry a velmi naléhavý je nedostatek dětských psychiatrů. „Plánování zdravotnických personálních zdrojů je nezbytné pro to, abychom byli schopni reagovat na budoucí potřeby zdravotní péče a zajistili její dlouhodobou dostupnost a kvalitu. Tato návštěva je klíčovou příležitostí pro sdílení zkušeností a vytvoření dlouhodobé strategie zaměřené na posílení našeho systému zdravotní péče,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník, který za Česko návštěvu oficiálně zahájil.  

Během2,5denních intenzivních jednání se uskutečnilo 14 tematických setkání s více než 50 předními zástupci klíčových stakeholderů z řad komor, asociací a odborných společností sdružujících lékaře, zdravotní sestry, stomatology, farmaceuty a podobně, a dále zástupců poskytovatelů zdravotních služeb, nemocnic, zdravotnických škol, lékařských fakult a vzdělávacích institucí, zdravotních pojišťoven. Přítomni byli také zástupci pojišťoven, ministerstev, měst a obcí a také zástupci pacientů. Vedle ředitelky české kanceláře WHO Zsofie Pusztai se jednání zúčastnili poradce WHO pro zdravotnickou politiku Cris Scotter a expert organizace Gareth Rees.

Výstupem návštěvy bude analýza pracovního trhu ve zdravotnictví, která poslouží jako východisko pro práci na budoucí Národní strategii pro personální zdroje ve zdravotnictví. „V nadcházejících měsících budou vypracovány konkrétní závěry a doporučení vycházející z diskusí a shromážděných dat,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Mohlo by vás zajímat