Na rozdíl od fakultních nemocnic (více zde, zde a zde), v nichž je dnes už působení klinických farmaceutů samozřejmostí, některé krajské, oblastní (více zde) nebo městské nemocnice zatím klinickofarmaceutické služby nevyužívají, ani se na to nechystají. Ty, které je už vzaly za své, ale spolupráci lékařů s klinickými farmaceuty chválí a často uvažují i o rozšíření jejich týmu.

Jak v úvodním rozhovoru našeho miniseriálu o zapojování klinických farmaceutů do chodů nemocnic řekla jedna z tuzemských průkopnic tohoto oboru, vedoucí oddělení klinické farmacie pražské Nemocnice Na Homolce Milada Halačová, bude alespoň jeden klinický farmaceut v každé tuzemské nemocnici působit již v řádu několika málo let. Zda se to vyplní, ukáže až čas, pozitivní nicméně je, že většina námi oslovených nemocnic už nějakého zástupce tohoto poměrně mladého oboru zaměstnává již dnes. V tomto posledním díle miniseriálu se podíváme na to, jak jsou na tom některé krajské, oblastní a městské nemocnice.

Oddělení klinické farmacie, kde aktuálně pracuje pět klinických farmaceutů, má Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. „Tři jsou zaměstnanci naší nemocnice a další dvě klinické farmaceutky u nás absolvují dlouhodobou praxi z nemocnice Břeclav a Kyjov. Oddělení je totiž akreditované u ministerstva zdravotnictví pro přípravu k atestaci klinických farmaceutů,“ přiblížil Zdravotnickému deníku vedoucí oddělení klinické farmacie zlínské nemocnice Martin Vodička.

Vzhledem k velikosti zlínské krajské nemocnice a množství přijatých pacientů není v silách tamního týmu klinických terapeutů vidět každého pacienta přijatého do nemocnice. „Pacienty si vybíráme podle rizika, závažnosti onemocnění, medikace a dalších faktorů. Působíme systematicky na vybraných odděleních, zejména v intenzivních oborech, ale také na odděleních akutní i dlouhodobé péče. Formou vyžádaných konzilií lékařem je pak naše péče dostupná všem pacientům v nemocnici. Obvykle se účastníme vizit na odděleních, není to ale pro naši činnost vždy podmínkou,“ popsal Vodička.

Ten si spolupráci klinických farmaceutů s lékaři na odděleních pochvaluje. „Spolupráce je vynikající, máme v nemocnici skvělé odborníky a společně stále zlepšujeme péči o pacienty. Velkým krokem pro efektivitu nemocnice a potažmo naše činnosti je také digitalizace zdravotnictví,“ doplnil.

Mohlo by vás zajímat

Kliničtí farmaceuti zatím nepracují v Karlovarské krajské nemocnici, v dohledné době by se to ale mělo změnit. „Rádi bychom získali klinického farmaceuta do svých řad, a to klidně ihned. Inzerát máme vyvěšený. Pozici nabízíme též studentům vykonávajícím u nás praxi studium tohoto oboru s tím, že je podpoříme,“ uvedla pro Zdravotnický deník mluvčí nemocnice Markéta Singerová.

Nemocniční lékárnu v Karlových Varech jako „náhradu“ za klinické terapeuty nepoužívají. „Personální situace v lékárnách to mnohdy ani neumožňuje – lékárny mají řadu úkolů, které se někdy obtížně plní, ale především klinický farmaceut potřebuje jiné znalosti a atestace z klinické farmacie je naprosto odlišná od atestace z veřejného i nemocničního lékárenství. Pokud se to má dělat správně, nelze sedět na dvou židlích,“ zprostředkovala slova zástupců nemocniční lékárny Singerová.

A doplnila i konkrétní příběh lékárnice z karlovarské nemocniční lékárny. „Na fakultě vystudovala obor klinická farmacie, v jejím ročníku ho tehdy vystudovalo asi 60 lidí. Ale po konci studia všichni narazili na realitu, že nebyla pracovní místa a obor klinické farmacie byl na okraji zájmu,“ popsala mluvčí. A doplnila: „Ještě v roce 2006 platilo, že lékárník s atestací z nemocniční farmacie, může fungovat jako klinický farmaceut, to se poté vytratilo z kompetencí.“ I to dobře ukazuje, jak se za poslední dvě dekády dramaticky změnil přístup nemocnic ke klinickým farmaceutům.

Jeden atestovaný klinický farmaceut a jeden farmaceut ve specializační přípravě z klinické farmacie aktuálně pracují v Oblastní nemocnici Příbram. „Systematicky je péče klinických farmaceutů poskytována na jednom ze tří interních oddělení a na oddělení paliativní péče. Na interně se účastním vizity dvakrát týdně, paliativě-multidisciplinární vizity jednou týdně. Jednou týdně procházím medikace pacientů hospitalizovaných na neurologii a s tamními lékaři probíráme moje doporučení k medikacím. Ostatní oddělení si mohou vyžádat konzilium klinického farmaceuta dle uvážení lékaře nebo sester,“ popsala příbramská klinická farmaceutka Michaela Žebrakovská. Spolupráce s lékaři na odděleních je podle ní velmi dobrá a doporučení klinického farmaceuta k medikacím jsou jimi ve vysoké míře akceptována.

Rozšíření klinickofarmaceutického týmu v příbramské nemocnici by Michaela Žebrakovská uvítala, je tomu podle ní nakloněno i vedení nemocnice. „Aktivně ale nyní dalšího klinického farmaceuta nehledáme,“ doplnila. Další kolega by podle ní mohl pomoci i většímu rozjezdu klinickofarmaceutické ambulance v nemocnici. „Ambulantní výkony máme nasmlouvané, ale vzhledem k současné personální situaci oficiálně ambulantní péči pro lékaře a pacienty mimo naší nemocnici nenabízíme. Přesto praktičtí lékaři občas volají a složitější případy konzultují,“ vysvětlila.

Dva kliničtí farmaceuti dlouhodobě pracují v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav, jedna z nich je ovšem v současné době na rodičovské dovolené. „Rádi bychom počet našich klinických farmaceutů do budoucna rozšířili, protože kapacita současných sil našich klinických farmaceutů, aktuálně spíš klinického farmaceuta, je přetížená,“ sdělila Zdravotnickému deníku mluvčí nemocnice Jana Petrová. Mladoboleslavští kliničtí farmaceuti se snaží vidět každého pacienta vybraných oddělení v den příjmu nebo v den následující a účastnit se na těchto odděleních vizit a hlášení. „Z kapacitních důvodů to ale není úplně vždy možné,“ doplnila Petrová.

Že klinické farmaceuty v současnosti nevyužívá, o jejich angažování v dohledné době neuvažuje a ani jejich služby částečně nenahrazuje provozem nemocniční lékárny, potvrdili Zdravotnickému deníku zástupci Bílovecké nemocnice a také Nemocnice Kadaň.