Změnit systém úhrad takovým způsobem, aby pacienti platili jen rozdíl mezi nehrazenou léčbou nebo materiálem a tím, co zdravotní pojišťovny hradí plně. To má přinést pozměňovací návrh ministerstva zdravotnictví, jehož prospěšnost v pořadu Za pět minut dvanáct na TV Nova hájil ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Podle druhé účastnice diskuse, místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví z opoziční SPD Karly Maříkové, by ale taková změna vedla k legalizaci komercionalizace zdravotnictví a prohloubila by sociální rozdíly mezi lidmi.

„Cokoli, co není hrazené zdravotní pojišťovnou, plně hradí pacient. To se děje ve všech oborech, a to nekontrolovaně a bez systému. Chci, aby v tom byl řád a aby pacient platil jen za to, co nehradí pojišťovna. Tedy jen rozdíl, ne celou sumu jako dnes,“ řekl v úvodu diskuse ministr zdravotnictví Vlastimil Válek s tím, že by takový systém přinesl transparentnost. „To znamená vyvěšené kontrolovatelné ceníky a možnost pokutování za jakékoli porušení, například za přednostní objednávání,“ doplnil.

S ministrovými slovy nesouhlasila poslankyně Karla Maříková. „Obávám se, že ve chvíli, kdy si pacienti začnou připlácet například za lepší materiál nebo za lepší kvalitní péči, vznikne u nich pocit, že je ‚standard‘ horší. Také zdravotnická zařízení i lékaři mohou být samozřejmě motivováni takovými prostředky,“ řekla Maříková s tím, že by takový systém rozevíral nůžky mezi chudými a bohatými.

Podle Válka by ale pacienti neplatili za nic nového, jen by se snížila cena, kterou by platili. A uvedl příklad. „Dnes platíte plnou cenu za takzvanou lehkou sádru. Ruka se vám s lehkou sádrou rychleji nevyléčí, ani se vám nevyléčí lépe, ale chcete ji třeba proto, že se s ní můžete koupat. A já chci, aby se cena lehké sádry snížila o cenu sádry bílé. Prostě nebudete platit za nic nového, pouze se sníží cena a bude v tom jasný systém a jasný řád,“ popsal ministr.

Válek: Amerikanizace zdravotnictví nehrozí

Zdravotnické a odborné společnosti i soukromé firmy mají podle Válka eminentní zájem na tom, aby toho bylo ze zdravotního pojištění hrazeného co nejvíc. „Proto také máme velký rozsah úhrad ze zdravotního pojištění, daleko větší než je běžné v řadě okolních zemí. Chybí nám ale jasný ceník služeb, za něž si pacient platí, a chybí nám možnost pokutovat vybírání nelegálních poplatků,“ řekl Válek.

Podle Maříkové by taková změna „de facto legalizovala komercionalizaci zdravotnictví“. „Hranice se začnou posouvat, protože pojišťovny budou pořád brečet, že nemají peníze. A dojdeme k tomu, že se ‚standard‘ bude zmenšovat a lidé si budou připlácet stále víc a víc. Vidíme to ve stomatologické péči,“ řekla Maříková. „Dostáváme se na tenkou hranu, kdy mít hodně peněz bude znamenat, že budu mít lepší péči,“ dodala s tím, že má obavy z „amerikanizace“ zdravotnictví.

Mohlo by vás zajímat

Podle Válka ale americký model zdravotnictví v Česku absolutně nehrozí. „V USA je jiný systém pojištění. My tu máme Bismarkův systém pojištění, který definuje, jakým způsobem se stanovují úhrady,“ upozornil. Lidé si budou podle něj v navrhovaném systému platit naopak stále méně a budou se na to schopni pojistit. Zlegalizování a větší transparentnost procesů by podle ministra přinesl více peněz do systému.

To podle Maříkové není vůbec jisté. „Ostatně ani v současné době nevíme, kolik peněz do systému ‚stranou‘ proudí, takže ani nevíme, kolik bychom ušetřili a jestli by to českému zdravotnictví opravdu vytrhlo trn z paty,“ řekla. Podle ní by peníze do systému mohlo peníze přinést spíše to, že by do zdravotnictví šla část z daní za produkty, které zhoršují zdravotní stav populace – jako jsou alkohol, tabák nebo slazené nápoje a další nezdravé potraviny. S tím ale nesouhlasí Válek. „To je líbivé řešení, ale problém je v tom, že by tyto peníze potom chyběly ve státním rozpočtu,“ namítl.