Novelizovaná vyhláška o způsobilosti k řízení motorových vozidel podle ministerstva zdravotnictví nevyžaduje u každého pacienta staršího 65 let, který se léčí se srdcem, potvrzení od specialisty-kardiologa, bude jim stačit vyjádření praktického lékaře. Pro ujasnění ministerstvo do několika dnů vydá výklad vyhlášky a do budoucna ji upraví, uvedl pro ČTK mluvčí resortu Ondřej Jakob. K upřesnění došlo po jednání ministra Vlastimila Válka s předsedou České kardiologické společnosti Petrem Ošťádalem a předsedou Sdružení ambulantních specialistů Zorjanem Jojkem.
„Dle názoru ministerstva praktik samozřejmě nemusí posílat každého žadatele s problémy se srdcem ke kardiologovi. Aby nedocházelo k nejasnostem, ministerstvo zdravotnictví vydá v nejbližší době jasné výkladové stanovisko a také bude upravena tato vyhláška,“ uvedl Jakob. Dodal, že řidičům nehrozí žádný postih ani újma.
O situaci ve čtvrtek jednali s ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09) předseda České kardiologické společnosti Petr Ošťádal a předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. „Došlo v praxi k určitým nedorozuměním a výkladovým nejasnostem, a to především kvůli špatnému oficiálnímu překladu evropské směrnice ze strany EU,“ vysvětlil Jakob
Vyhlášku s platností od letošního roku novelizovalo ministerstvo kvůli evropské legislativě. „Evropská komise České republice vytýká, že vnitrostátní opatření… popisují kardiovaskulární nemoci příliš vágně,“ píše se v důvodové zprávě. V novele tak byl místo obecné definice přidán seznam konkrétních diagnóz. Podle Ošťádala některé termíny ze špatného evropského překladu v české medicíně vůbec neexistují.
Vyhláška také umožnila, aby mohlo více lidí s vadou sluchu nebo poruchami autistického spektra (PAS) bez sníženého intelektu získat řidičské oprávnění. Rozhodovat bude jejich ošetřující lékař. Vyhláška také zmírnila podmínky pro znovuzískání řidičského průkazu pro lidi po léčbě závislostí, lhůta se zkrátila z roku na šest měsíců.