Téměř polovina lidí podle průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) neví, co je screeningové vyšetření. Mezi mladými do 29 let neznalo správnou odpověď přes 60 procent. Tuto preventivní návštěvu lékaře, která může včas odhalit rakovinu, absolvovalo podle odpovědí asi 30 procent respondentů. Pojišťovna o výsledcích průzkumu společnosti ppm factum research mezi 1000 dospělými loni v listopadu informovala dnes v tiskové zprávě.

„Účast na screeningových programech i preventivních prohlídkách v posledních letech postupně roste, tento průzkum přesto dokládá, že stále existuje velká skupina lidí, která možností nevyužívá,“ uvedl náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Jan Bodnár.

Co je to screeningové vyšetření anebo proč je dobré jej absolvovat, ví jen 55 procent lidí starších 18 let. Zatímco mladí lidé do 30 let mají povědomí o screeningu nižší, starší lidé, nebo ti, kteří se v rodině s onkologickým onemocněním setkali, mají podle průzkumu znalosti vyšší. Polovina dotázaných respondentů uvedla, že mají v rodině někoho, kdo se s onkologickým onemocněním léčil či léčí. Právě tato skupina lidí pak také častěji uváděla (36 %), že screeningová vyšetření navštěvují. Z dat dále vyplynulo, že 30 procent dotazovaných již nějaké screeningové vyšetření absolvovalo, 15 procent si účastí není jisto.

Zdroj: VZP

Výzkum ukázal, že více než čtvrtina lidí se domnívá, že screeningové vyšetření zahrnuje komplexní vyšetření celého těla. Šest lidí ze sta si myslí, že se jedná o nadstandardní vyšetření, které si musí každý hradit sám. Znalosti mladých lidí ve věku do 29 let pak jsou výrazně horší oproti průměru. 13 procent mladých respondentů považuje screening za nadstandardní placenou službu, 22 procent vůbec netuší, co to může být. Dívky starší 15 let by ale měly podstupovat každoroční preventivní gynekologickou prohlídku, jejíž součástí je screening karcinomu děložního hrdla. O vyšetření by tedy měly mít povědomí.

Screeningová vyšetření mají lidé v určitém věku hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Většina je zaměřuje na prevenci rakoviny. Pomineme-li zmíněný screening rakoviny děložního čípku, ženy nad 45 let se mohou nechat jednou za dva roky vyšetřit pro včasné odhalení nádoru prsu. Pro obě pohlaví ve věku nad 50 let je určený screening rakoviny tlustého střeva a konečníku, lidé mohou jednou za deset let absolvovat vyšetření kolonoskopii nebo jednou za dva roky test krvácení do stolice.

Muži mohou od 50 do 69 let podstoupit krevní test pro odhalení rakoviny prostaty a od letošního roku navíc pilotně první screening zaměřený na jiné onemocnění než rakovinu. Ve věku 65 až 67 let, kdy je riziko největší, jim lékaři změří průměr břišní tepny, zda nehrozí prasknutí výdutě. Pro současné i bývalé kuřáky ve věku 55 až 74 let je určeno vyšetření pro včasnou diagnózu rakoviny plic.

Mohlo by vás zajímat