Asociace slovenských nemocnic (ANS) ve spolupráci s dalšími zdravotnickými organizacemi podala stížnost Evropské komisi na diskriminační uplatňování transakční daně ve zdravotnictví. Asociace informovala, že stížnost se týká nerovného zacházení se zdravotnickými zařízeními, neboť někteří poskytovatelé zdravotní péče jsou od této daně osvobozeni, ale jiní ji budou muset platit.

„Odvětví se semklo, protože jsme stále nedostávali žádné relevantní odpovědi. Jedná se o diskriminaci a porušení hospodářské soutěže. Nelze přece, aby někdo ve stejném odvětví byl zproštěn povinnosti a jiný ne,“ uvedl první viceprezident ANS Igor Pramuk. K petici se připojily i další zdravotnické organizace sdružené v Asociaci zaměstnavatelských svazů a sdružení (AZZZ) SR.

Transakční daň se nebude týkat rozpočtových organizací a příspěvkových organizací podřízených ministerstvu zdravotnictví. Podle ANS je nepřijatelné, aby tuto daň musely platit nemocnice sdružené v jejich asociaci, stejně jako nemocnice, které jsou akciovými společnostmi státu (tři státní kardioústavy a Nemocnice Poprad), a všichni nestátní poskytovatelé ambulantní zdravotní péče a zdravotní pojišťovny. „Tato praxe vytváří nerovné podmínky v sektoru a může ohrozit dostupnost zdravotní péče pro pacienty,“ uvádí sdružení.

Očekává rychlou reakci Evropské komise, která se podobnými případy nerovného zacházení ve zdravotnictví zabývala již v minulosti. „Když jsme v minulosti podali stížnost v rámci plánu obnovy, Evropská komise reagovala velmi rychle. Očekáváme, že i tentokrát bude záležitost řešena bez prodlení,“ uvedl Pramuk.

Daň z finančních transakcí schválil parlament loni na podzim a změny již tehdy kritizovali zástupci nemocnic a záchranných služeb. Novou daň budou podnikatelé platit od dubna a dotkne se většiny poskytovatelů péče ve zdravotnictví s výjimkou státních příspěvkových organizací. Zástupci AZZZ SR proto také jednají s ministerstvem zdravotnictví.

Mohlo by vás zajímat