Umělá inteligence (AI) se v radiologii stane v mnoha oblastech nepostradatelným pomocníkem. Lékaře sice nenahradí, ale umožní jim, aby se více věnovali pacientům a jejich léčbě. Přetrvávající problém s nedostatkem radiologických asistentů (více zde) ani širší zapojení AI nicméně nejspíše nevyřeší. Zdravotnickému deníku to řekl člen výboru Radiologické společnosti profesor Lukáš Lambert, který je také členem Výboru pro umělou inteligenci ve zdravotnictví.
Jak umělá inteligence dosud ovlivnila tuzemskou radiologii?
Umělou inteligenci lze v zobrazovacích metodách využít v širokém spektru procesů, které zahrnují objednávání pacientů, plánování vyšetření, rekonstrukci obrazu, analýzu snímků, psaní lékařských zpráv i vzdělávání.
A jak očekáváte, že bude váš obor ovlivňovat v letech příštích?
S rozvojem technologií lze očekávat, že bude role umělé inteligence nadále narůstat, čímž se stane nepostradatelným pomocníkem v mnoha oblastech včetně zobrazovacích metod.
Mohlo by vás zajímat
Používá se umělá inteligence v české radiologii již dnes ve větší míře v diagnostice a léčbě?
V současnosti již je AI aktivně využívána, a to zejména v diagnostice. Nejvýrazněji nachází uplatnění při rekonstrukci obrazů z přístrojů, jako jsou CT (výpočetní tomografie – pozn. red.) a magnetická rezonance. Umělá inteligence je také široce využívána při analýze výsledků vyšetření a při automatizaci tvorby lékařských zpráv.
Jak může podle vás dramatický nástup používání umělé inteligence ovlivnit personální otázku – jak u lékařů, tak u nelékařských zdravotníků?
Umělá inteligence nám usnadní naši práci a pomůže v přesnější diagnostice, ale práce nám vlastně moc neubude. Asi nejdále je v tomto směru screeningové vyšetření prsů, kde se uvažuje, že by umělá inteligence mohla nahradit druhé čtení.
AI by určitě měla snížit administrativní zátěž, osobu lékaře-radiologa však nenahradí, bude to stále lékař, kdo musí popis potvrdit. Umělá inteligence umožní lékařům, aby se více věnovali pacientům a jejich léčbě. Problém s nedostatkem radiologických asistentů nám však nejspíše nevyřeší.
Je podle vás současné povědomí o možnostech umělé inteligence u tuzemských lékařů ve vašem oboru dostatečné? Doporučujete nebo nabízíte jim jako odborná společnost v tomto směru nějaké vzdělávání?
V této oblasti projevuje značnou aktivitu ministerstvo zdravotnictví. Pod záštitou Národního centra elektronického zdravotnictví byl zřízen Výbor pro umělou inteligenci ve zdravotnictví, jehož jsem členem. Tento orgán se zaměřuje nejen na vzdělávání, ale také na tvorbu a implementaci resortní strategie, na harmonizaci doporučených postupů s legislativou Evropské unie a na podporu využití AI v diagnostice, administrativě, monitorování veřejného zdraví a zdravotnickém výzkumu.