S tím, jak klesají zůstatky na fondech zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, začíná rezonovat debata o změnách v přerozdělení pojistného. Ta už skutečně na ministerstvu zdravotnictví odstartovala, jak ale zaznělo na včerejším zasedání sněmovního zdravotnického výboru, oborovým pojišťovnám to trn z paty nevytrhne. Pokud totiž po debatách k úpravě po skutečně dojde, stane se tak nejdříve v roce 2028.
„O změně se začalo diskutovat, ale jsme v první fázi sběru dat, takže je proces na samém začátku. Diskuze bude v průběhu čím dál intenzivnější. Pokud by ale nové přerozdělení přicházelo v úvahu, tak nejdříve v roce 2028,“ uvádí vrchní ředitelka pro ekonomiku a zdravotní pojištění na ministerstvu zdravotnictví Helena Rögnerová.
Způsob přerozdělování byl naposledy měněn k 1. lednu 2018, kdy bylo vedle věku a pohlaví pojištěnců zohledněno také takzvané PCG (Pharmacy-based Cost Groups, tedy farmaceuticko-nákladové skupiny), které zahrnuje i farmaceuticko-nákladové skupiny pojištěnců.
„Už tehdy jsme v důvodové zprávě definovali, že model bude dále vyhodnocován a eventuálně upravován tak, aby se v něm projevila maximální spravedlnost a aby peníze byly tam, kde jsou nejdražší pojištěnci. Model ale nikdy neměl sloužit k vyrovnávání ekonomické situace jednotlivých zdravotních pojišťoven,“ konstatuje Rögnerová.
Regionalita, invalidita, Ukrajinci
Podle ředitele odboru dohledu nad zdravotním pojištěním na ministerstvu zdravotnictví Jana Zapletala už dnes přerozdělení zohledňuje ty nejnákladnější pacienty a léčbu centrovými léky, přičemž ministerstvo každoročně bere v úvahu nákladovost jednotlivých léků včetně těch, které do systému nově vstupují. To je pak pravidelně zahrnuto v novelizaci technické vyhlášky o nastavitelných parametrech přerozdělení. Do budoucna by ale model přerozdělení mohl být detailnější.
„Zahájili jsme proto sběr dat za tím účelem, zda není možné nastavit nějaké další prediktory, které by lépe umožnily přerozdělovat prostředky z veřejného zdravotního pojištění. Namátkou mohu zmínit regionalitu nebo invaliditu pojištěnců, případně také to, že v souvislosti s konfliktem na Ukrajině vidíme, že nově příchozí cizinci, kteří se do systému dostávají, mají v úvodních letech tendenci spotřebovat méně péče, což se pak projevuje na jednotlivém stavu zdravotních pojišťoven. Nicméně jde víceméně o technickou záležitost, abychom zjistili, zda vůbec má cenu jednotlivé prediktory do PCG přidávat,“ přibližuje Jan Zapletal.
Mohlo by vás zajímat
Ten také připomíná, že než se spustil PCG model přerozdělení, trval asi rok a půl pilot. Nyní jsme ovšem teprve ve fázi, kdy ministerstvo sbírá data z Národního registru hrazených služeb k analýze. Pokud pak dojde k rozhodnutí o úpravě, bude také nutná změna zákona.
Pokud by k návrhu úpravy systému přerozdělení došlo, lze předpokládat, že by k němu měla připomínky Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). „Přerozdělování je podle mě nastaveno kvalitně, což se liší od pocitu oborových pojišťoven. VZP je na tom díky řadě opatření, které učinila, jako nábor Ukrajinců nebo úspory z provozního fondu, lépe než její konkurenti. Za změnami v přerozdělování vidím snahu situaci zprůměrovat,“ okomentoval pro Zdravotnický deník debatu ředitel VZP Zdeněk Kabátek.