Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nadále povede Helena Rögnerová. Ta zároveň skončí s prací na ministerstvu zdravotnictví, kde řídila sekci pro ekonomiku a zdravotní pojištění.
IKEM nadále povede Helena Rögnerová, kterou Válek pověřil vedením zařízení po rezignaci tehdejšího ředitele Michala Stiborka v září 2023. Rögnerová dosud zároveň na ministerstvu zdravotnictví řídila sekci pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Na ministerstvu skončí a na post bude vypsáno výběrové řízení, uvedl Válek.
Stiborek, který IKEM vedl od roku 2018, rezignoval poté, co v nemocnici zasahovala policie. Následně Stiborka a jeho náměstka Jiřího Malého policie obvinila, údajně z vydírání, jak informovaly Seznam Zprávy.
Problematické odvolání z Motola i kariéra v politice
Někdejší ředitelka motolské nemocnice a později také senátorka Helena Rögnerová byla jako tehdejší náměstkyně ministra zdravotnictví pověřená vedením IKEM od října 2023. Na ministerstvu zdravotnictví působí od roku 2012 a dosud byla vrchní ředitelkou sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Do konce roku 2022 pozici zastávala jako takzvaná odborná náměstkyně, tyto posty se od ledna 2023 změnily na vrchní ředitele. Náměstkyní se stala v říjnu 2018 za ministra Adama Vojtěcha (ANO), stejnou funkci zastávala na ministerstvu od října 2013 do února 2014.
Rögnerová absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor ekonomika a řízení vnitřního obchodu. V 90. letech prošla řadou stáží a odborných kurzů na univerzitách v západní Evropě a v USA. V roce 1986 nastoupila do Státního ústavu národního zdraví v Praze, nynější Nemocnice Na Homolce. Po roce 1989 tam tři roky vedla cizinecké oddělení. V letech 1996 až 1999 stála v čele Fakultní nemocnice v Motole.
Pozornost veřejnosti přitáhla v minulosti sporem s někdejším sociálnědemokratickým ministrem zdravotnictví Ivanem Davidem (nynější europoslanec za SPD), který ji v listopadu 1999 odvolal z čela motolské nemocnice pro údajné nesrovnalosti v hospodaření. Rögnerová tehdy odmítla podepsat podle ní nevýhodnou smlouvu s firmou zajišťující stravování, jež vyhrála ministerské výběrové řízení. Po neúspěšném pokusu vrátit se zpět do čela motolské nemocnice přijala na jaře 2000 čtyřkoaliční nabídku na senátní kandidaturu a v listopadu téhož roku byla zvolena senátorkou za Čtyřkoalici (jako nezávislá nominovaná KDU-ČSL) na Benešovsku.
Mohlo by vás zajímat
V březnu 2001 soud rozhodl, že Rögnerovou odvolal ministr David v rozporu se zákonem. Rozhodnutí soudu znamenalo, že Rögnerová byla i nadále ředitelkou nemocnice, stejně jako Miloslav Ludvík, který zvítězil ve výběrovém řízení na ředitele Motola v dubnu 2000. Podle soudu měla nemocnice Rögnerové nabídnout jiné místo, což se nestalo. Soud rovněž rozhodl, že jí nemocnice musí zpětně vyplatit mzdu. Verdikt v červnu 2001 potvrdil odvolací pražský městský soud.
Ve stejný měsíc ale tehdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer (ČSSD) prohlásil, že jediným ředitelem nemocnice Motol je Ludvík. V červenci 2001 tak Fišer Rögnerovou opět odvolal z funkce a Rögnerová rozhodnutí bude respektovala. Poté odmítla tři nabízená referentská místa v nemocnici.
V Senátu byla Rögnerová mimo jiné místopředsedkyní senátorského klubu SNK, v roce 2004 neúspěšně kandidovala do Evropského parlamentu za US-DEU. Mandát v Senátu v roce 2006 obhajovala za Volbu pro město, porazil ji ale Karel Šebek (ODS), starosta obce Neveklov.
V roce 2007 nastoupila jako ředitelka Rehabilitační kliniky Malvazinky, později se stala jednatelkou holdingu nemocnic společnosti Mediterra, pod kterou kromě Malvazinek spadaly i nemocnice v Neratovicích, Sedlčanech a Tanvaldu. V roce 2011 se neúspěšně ucházela o funkci vedoucí Kanceláře Senátu.