Od 1. dubna mohou praktičtí lékaři předepsat svým pacientům s neutišitelnou bolestí léčebné konopí. To se v ČR užívá od roku 2015, dosud ho předepisovalo jen něco kolem 250 lékařů. Loni ho pacientům předepsali 320 kilogramů. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky dává tato možnost smysl, vzhledem k tomu, že praktici mohou předepisovat i silné opiáty. Velký zájem lékařů i pacientů hned zpočátku ale neočekává.

Lékaři se o možnostech léčebného konopí vzdělávali už loni na odborném kongresu. „Připravujeme vzdělávací cyklus pro praktické lékaře napříč republikou, budou to regionální semináře a musíme se na to samozřejmě připravit,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů.

Novinku podle něj praktici vítají, dá jim nové možnosti pro pacienty s neutišitelnou bolestí. „Z pohledu síly účinku toho preparátu a nežádoucích účinků je to podstatně bezpečnější léčba, takže by nedávalo smysl, aby tuhle léčbu praktik neměl,“ vysvětlil Šonka. A dodal: „Pacienti se na tuto možnost zatím příliš neptají, asi to pro ně není tak horké téma.“

Samoléčbu konopím vyzkoušela čtvrtina Čechů

Kvůli neutišitelné bolesti, na kterou nezabírají jiné léky, konopí lékaři předepisují nejčastěji. Užívá se ale také jako součást léčby rakoviny nebo kvůli následkům chemoterapií, AIDS, Parkinsonově nemoci či roztroušené skleróze. „Ministerstvo zdravotnictví dospělo k závěru, že je důvodné, aby v indikaci chronická neutišitelná bolest byla doplněna specializovaná způsobilost lékaře – všeobecné lékařství. V ostatních indikacích by léčba konopím měla být výhradně v působnosti specialistů,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k vyhlášce.

Od roku 2015, kdy se mohli v ČR začít léčit konopím první pacienti, do konce loňského roku ho lékaři předepsali téměř 940 kilogramů. Podle zákona má pacient nárok nejvýše na 180 gramů sušiny léčebného konopí na měsíc nebo od něj odvozeného množství konopného extraktu. Zdravotní pojišťovny ho hradí od roku 2020, platí 90 procent ceny, maximálně 30 gramů měsíčně. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna v roce 2022 zaplatila asi za 3 200 pacientů 17,2 milionu korun. Náklady celého veřejného zdravotního pojištění v tom roce přesáhly 420 miliard korun.

Podle Zprávy o nelegálních drogách v České republice 2024, kterou vydalo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, užilo konopí pro samoléčbu někdy v životě až 25 procent populace starší 15 let. V posledním roce to bylo devět až 14 procent, tedy 800 tisíc až 1,3 milionu lidí. „Zatímco míra rekreačního užívání významně klesá s věkem respondentů, užívání konopí z důvodu samoléčby s věkem respondentů roste,“ uvedli autoři zprávy s tím, že nejvyšší je mezi lidmi nad 55 let.

Mohlo by vás zajímat