Nucený přesun bezdomovců, kteří žijí v ulicích, do velkých táborů, kde by jim byla nařízena léčba duševních nemocí a závislostí, a to pod hrozbou pokuty a vězení. Takový plán prosazuje americký prezident Donald Trump. Nové směřování je přitom zcela v rozporu s dosavadní americkou národní politikou, která po desetiletí upřednostňovala nalezení bydlení pro lidi bez domova jako nejúčinnější způsob boje s bezdomoveckou krizí. Upozorňuje na to zdravotnický zpravodajský portál KFF Health News.
„Z našich kdysi skvělých měst se staly neobyvatelné, nehygienické noční můry. Ty, kteří jsou vážně duševně nemocní a hluboce narušení, přivedeme do psychiatrických léčeben, kam patří, s cílem znovu je začlenit do společnosti, jakmile se uzdraví natolik, aby to zvládli,“ řekl Trump ve videu, které bylo součástí jeho prezidentské kampaně.
Poté, co Trump vyhrál volby a usedl v Bílém domě, začíná pracovat na tom, aby svůj plán naplnil. Představitelé Bílého domu sice zatím v této problematice veřejnost se svou formální politikou neseznámili, ale otevírají dveře programu „léčba především“ a zároveň připravují zásadní revizi strategie „Housing First“ (Bydlení především), tedy programů bydlení a sociálních služeb, které tvoří páteř systému reakce na bezdomovectví, na němž jsou závislá města a okresy po celé zemi a na které byly v loňském roce vyčleněny téměř čtyři miliardy dolarů.
Administrativa už rozjela konkrétní kroky
Donald Trump během své předvolební kampaně vyzval k otevření nových léčebných zařízení na velkých pozemcích státní správy, doslova řekl „stanových městeček, kam by bylo možné bezdomovce přemístit a zjistit jejich problémy“. Po nástupu do úřadu začal věnovat svou pozornost i pouličnímu bezdomovectví – v březnu nařídil městu Washington, aby vymetl velké bezdomovecké tábořiště, čímž by mohlo dojít k oddělení bezdomovců od poskytovatelů sociálních služeb a zmařit jejich cestu k bydlení.
Scott Turner, který stojí v čele Trumpova ministerstva pro bydlení a městský rozvoj, tedy resortu zodpovědného za správu a financování bydlení a také za řešení otázky bezdomovectví, nastínil masivní škrty ve financování a vyzval k revizi výdajů daňových poplatníků. Již navržené personální škrty mají zasáhnout především tu část resortu, která dohlíží na výdaje na bezdomovectví a iniciativy Housing First.
V nedávném příkazu „snižujícím rozsah federální byrokracie“ nařídil prezident Trump snížit počet členů Meziagenturní rady USA pro bezdomovectví a tím reálně zmenšil agenturu zodpovědnou za koordinaci financování a různých iniciativ mezi federální vládou, státy a místními agenturami. „Trumpovy bezohledné útoky napříč federální vládou ještě více prohloubí krizi bydlení a bezdomovectví v komunitách po celé zemi,“ uvedla v reakci na příkaz poslankyně Demokratické strany Maxine Watersová z Los Angeles.
Mohlo by vás zajímat
Tvrdý postup podle expertů nefunguje
Program Housing First, který má za cíl bojovat proti chronickému bezdomovectví, byl na národní úrovni zaveden v roce 2004 za prezidenta George W. Bushe. Za prezidenta Baracka Obamy byl rozšířen jako „americký plán útoku na bezdomovectví“, ještě více rozšířen pak byl prezidentem Joe Bidenem, který tvrdil, že bydlení je základní potřebou, která má zásadní význam pro zdraví. Cílem programu je zajistit co nejvíce lidem bez domova trvalé bydlení a poskytnout jim podporu v podobě podpůrných a sociálních služeb, aniž by byli nuceni k léčbě, střízlivosti nebo chození do zaměstnání.
Zastánci tohoto modelu tvrdí, že jakmile se lidé bez domova ubytují, uniknou chaosu ulice a mohou se věnovat hledání práce, péči o své chronické zdravotní potíže nebo vystřízlivění. „Když jste na ulici, každý den řešíte jen to, jak přežít. Bydlení je nejdůležitější intervencí, která přináší pocit bezpečí a stability, kdy se nesnažíte jen neustále hledat jídlo nebo bezpečné místo na spaní,“ vysvětluje Ann Olivová, generální ředitelka Národní aliance pro ukončení bezdomovectví.
Trumpova administrativa ale hodlá zrušit iniciativy v oblasti bydlení dotované daňovými poplatníky. Prosazuje represivní přístup, který by lidem bez domova ukládal pokuty a případně i vězení. A chce nařídit střízlivost a léčbu duševních nemocí jako primární intervenci proti bezdomovectví – což je výrazný obrat oproti programu Housing First. Tento posun vyvolal strach a paniku mezi odborníky na bezdomovectví a poskytovateli služeb v první linii, kteří tvrdí, že nucení k léčbě a kriminalizace lidí bez domova prostřednictvím pokut a vězení prostě nefunguje. „Situaci to jenom zhorší. Vhazovat všechny do léčebných programů prostě není účinná strategie. Skutečným problémem je, že nemáme dostatek dostupného bydlení,“ míní Donald Whitehead mladší, výkonný ředitel Národní koalice pro bezdomovce.
Trumpův expert se vrací
Trump se podle expertů velmi přiblížil ukončení programu Housing First již na konci svého prvního funkčního období (2015 – 2020), když v roce 2019 jmenoval do čela Meziagenturní rady USA pro bezdomovectví letitého experta na tuto oblast Roberta Marbuta, který prosazoval zavedení povinné léčby a snížení závislosti na sociálních službách a zároveň omezení bydlení dotovaného daňovými poplatníky. Jeho plány a opatření ale zastavila pandemie covidu.
Marbut věří, že prezident svou práci tentokrát dokončí. „Trump ví, že je třeba vrátit finanční prostředky na léčbu a zotavení. Jeho administrativa se velmi detailně zaměřuje na ukončení programu Housing First. Uvědomili si, že to bylo špatně už v prvním prezidentském období, a proto jsem byl vybrán, abych to změnil. A stále si to uvědomují,“ uvedl pro portál KFF Health News. Ten se snažil dotázat i prezidenta Trumpa a představitelů jeho administrativy, ti ale na otázky neodpověděli.
„Dříve jsem si myslel, že Housing First je jen plýtvání penězi daňových poplatníků, protože to není přístup založený na léčbě, ale dnes si myslím, že tento přístup ve skutečnosti umožňuje lidem zůstat bez domova a závislými,“ řekl Marbut nekompromisně o přístupu Housing First.
Jeho zastánci silně nesouhlasí. Důkazy podle nich ukazují, že Housing First je úspěšný při přesunu zranitelných lidí bez domova do trvalého bydlení. Systematický přehled 26 studií podle nich například ukázal, že ve srovnání s programy, které se zaměřují na léčbu, programy Housing First snížily počet bezdomovců o 88 a že tento přístup vykazuje pozoruhodné zlepšení zdravotního stavu, protože snižuje nákladnou péči v nemocnicích a na pohotovostech.
Podle některých odborníků je program Housing First značně podfinancován a realizován nerovnoměrně, přičemž některé agentury pro bezdomovce čerpají federální peníze, ale neposkytují odpovídající služby ani bydlení. „Tím, že se z něj stala široká politika pro všechny bezdomovce, je zranitelný vůči útokům, které jsou proti němu v současné době vedeny,“ řekl Philip Mangano, republikán, který stál v čele vývoje Housing First jako hlavní poradce George W. Bushe pro bezdomovectví.
Housing First napadají i Demokraté
Housing First je pod palbou útoků nejen ze strany Republikánů, kteří dlouhodobě kritizují bydlení pro bezdomovce dotované daňovými poplatníky, ale také ze strany některých Demokratů, kteří reagují na frustraci veřejnosti z množících se tábořišť bezdomovců po celé zemi. Podle federální vlády žije v USA více než 770 tisíc lidí bez domova a jejich počet rychle narůstá. A zatímco bydlení je stále nedostupnější, tábory bezdomovců se rozrůstají, rozlézají se do městských parků, přeplňují chodníky a znečišťují citlivé vodní toky, a to navzdory bezprecedentním veřejným výdajům.
Města a státy, liberální i konzervativní, již potírají pouliční bezdomovectví a zaměřují se na krizi duševního zdraví a závislostí. Starosta San Franciska Daniel Lurie například navrhl ukončit harm reduction program pro uživatele drog. Starostka Los Angeles Karen Bassová podporuje vymetání bezdomoveckých táborů. Starosta San Jose Matt Mahan získal podporu městské rady pro plány zatýkat lidi, kteří během 18 měsíců třikrát odmítnou přístřeší.