Sloučení Rehabilitačního ústavu Hrabyně a Fakultní nemocnice (FN) Ostrava, které proběhne v červnu, oznámil v pátek ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V čele ústavu stojí od loňského listopadu ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant. Ve vedení ústavu tehdy dočasně vystřídal zaměstnanci kritizovanou Andreu Ruprichovou, která na svůj post rezignovala. Rehabilitační ústav spadá stejně jako fakultní nemocnice pod ministerstvo zdravotnictví. Léčí se v něm lidé po úrazech nebo cévních mozkových příhodách.

„Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo na základě analyzování současného stavu a možných cest o sloučení obou svých přímo řízených organizací. Rehabilitační ústav zůstane špičkovým rehabilitačním pracovištěm, které bude využívat zázemí fakultní nemocnice jako největšího zdravotnického zařízení v Moravskoslezském kraji,“ uvedla tisková mluvčí FN Ostrava Petra Petlachová.

Na bývalou ředitelku Ruprichovou si loni stěžovali lékaři i další zaměstnanci ústavu. Lékaři ústavu kvůli sporům s ní podali hromadně výpověď. Vinili ji z manažerských selhání a bossingu, tedy šikany ze strany nadřízeného. Situací se tehdy zabýval i ministr Válek. Ruprichová nakonec na svou funkci rezignovala a řízením ústavu byl dočasně pověřen Havrlant. Po jeho nástupu lékaři oznámili stažení výpovědí.

„Za pět měsíců svého působení v rehabilitačním ústavu jsem měl možnost se důkladně seznámit s jeho provozem, zdravotnickou, ekonomickou, technickou i administrativní stránkou. Nastavili jsme společně některé mechanismy, které nefungovaly úplně ideálně, přijala se nezbytná provozní a systémová opatření. Na pravidelných poradách vše diskutujeme a řešíme,“ uvedl k současnému dění v ústavu Havrlant. Dodal, že aktuální rozhodnutí ministerstva zdravotnictví znamená pokračování v nastaveném postupu, což považuje za pozitivní, protože to oběma organizacím umožní ještě více rozšířit spolupráci.

Rehabilitační ústav Hrabyně s detašovaným pracovištěm v Chuchelné se poskytování rehabilitace pacientům s postižením pohybového aparátu věnuje desítky let. Pomáhá například lidem po úrazech, cévních mozkových příhodách nebo amputacích. Celkem má k dispozici 370 lůžek. Ústav v průměru ošetří na obou pracovištích asi 3 200 pacientů ročně. Zaměstnává zhruba 480 lidí. Ruprichová pracovala v ústavu přes 30 let a jeho ředitelkou byla téměř čtyři roky.

Mohlo by vás zajímat