Koordinace v oblasti závislostí na úrovni Evropské unie se musí zlepšit. Některým oblastem, například hazardu nebo digitálním závislostem, se v současné době žádná organizační jednotka nevěnuje. Pozornost je nutné zaměřit také na globální bezpečnost a finanční mechanismy. Během diskuze Je přístup EU k závislostem založen na důkazech? to řekl bývalý národní protidrogový koordinátor a zakladatel think-tanku Racionální politiky závislosti Jindřich Vobořil. Debata se konala se v Bruselu, kde think-tank také nově otevírá svou kancelář.

Nezávislý think tank Racionální politiky závislosti (IRAP) začal své aktivity založené na prosazování vědecky podložených politik v oblasti závislostí v roce 2017. Vobořil poté své aktivity v think-tanku omezil kvůli pozici národního protidrogového koordinátora. V této funkci ale v září loňského roku skončil a navrací se plně k práci v IRAP. A nejen to, během diskuze v Bruselu oznámil, že organizace otevírá svou kancelář i v hlavním městě Evropské unie.

Think-tank se chce na úrovni Evropské unie zasadit o lepší koordinaci v oblasti závislostí. Zatímco řada zemí razí cestu integrované politiky a dívá se na závislosti jako na jednotnou problematiku, ať už jde o tabák, alkohol, konopí, kokain, hazardní hry nebo digitální závislosti, uvnitř Evropské unie je přístup roztříštěný. Vobořil upozorňuje na to, že přestože určitá průřezová koordinace existuje, ve skutečnosti je situace nejednotná. V praxi to vypadá tak, že problematiku drog v rámci Evropské komise řeší Generální ředitelství pro spravedlnost a spotřebitele, alkohol Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin a například hazard neřeší žádný z úřadů.

„Hazardním hrám se nikdo nevěnuje, z hlediska obratu jde o větší oblast než alkohol a tabák, mimo Evropskou unii jde spousta peněz. A z hlediska zdravotních problémů, například duševního zdraví, si dokážete představit, co se děje s lidmi, kteří jsou závislí na hazardních hrách. Nikdo se o ně ale nestará,“ uvedl Vobořil s tím, že agendu jednotlivých generálních ředitelství je třeba osvěžit a prosazovat lepší koordinaci. I vzhledem k tomu, že finanční objem těchto komodit je stejně velký, ne-li větší, než má například energetika. Think-tank bude dle slov svého zakladatele cílit také na zřízení nových agend, jmenovitě digitální závislosti.

Nelegální trh jako bezpečnostní riziko

V obecné rovině chce think-tank prosazovat politiku harm reduction, tedy přístup snižování či minimalizace škod a rizik. „Nemluvíme o intervencích, jako je výměna jehel, ale o celkové politice, ať už jde o zdanění, regulovaný trh, jakákoli měkká řešení a legislativní řešení,“ sdělil Vobořil a dodal, že regulace musí být racionální, založená na důkazech a na základě míry rizika látek.

Nový pohled chce IRAP v Bruselu vnést také do oblasti globální bezpečnosti, kde se stává nelegální trh větším ohrožením, než samotné zdravotní dopady těchto látek. „Ať už je to nelegální prodej kokainu, enormně rostoucí nelegální trh s padělaným tabákem nebo obrovský nelegální trh velkých společností se sídlem mimo Evropskou unii v oblasti hazardních her. Jsou to ztráty na daních Evropanů, odhadem desítky miliard ročně, které také podporují podkopávání bezpečnostních aktivit, podkopávání právního státu a celého aspektu bezpečnosti v Evropě,“ podtrhl Vobořil a doplnil, že na evropské úrovni je nutné diskutovat o finančních mechanismech.

Mohlo by vás zajímat

Think-tank Racionální politiky závislosti chce na výše zmíněných krocích začít spolupracovat i s jinými uskupeními. „Chceme ovlivňovat jednotlivé vlády, spojit se s nevládními organizacemi, sdílet informace a rétoriku, posunout cíle k racionálnějším a logičtějším způsobům. A samozřejmě chceme ovlivňovat OSN, EU a další instituce – zkrátka utvářet, navrhovat a obhajovat klíčové politiky, dokumenty a legislativu na základě vědeckých důkazů,“ dodal Vobořil. Po jeho samostatné prezentaci následovala v Bruselu panelová diskuze, které se účastnili klíčoví politici, zástupci mezinárodních organizací a nevládních institucí. O tom, co se během diskuze řešilo, bude Zdravotnický deník informovat v dalším článku.