Demografické projekce a neefektivní využívání peněz ve zdravotnickém systému nevěstí nic dobrého. Změnit to chce Platforma pro udržitelné zdravotnictví, jejíž vytvoření bylo oznámeno na včerejší tiskové konferenci. Tato iniciativa sdružuje širokou škálu aktérů, včetně pacientských organizací, zdravotnických pracovníků, zaměstnavatelů a dalších zainteresovaných subjektů, s cílem zajistit udržitelnost a kvalitu českého zdravotnictví v nadcházejících desetiletích.
Signatáři platformy zahrnují organizace Zdravotnictví 2030+, Hlas onkologických pacientů, Ministra zdraví, Mladé lékaře, Národní asociaci pacientských organizací (NAPO), Občana, Po medině a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Tito zástupci se na konferenci podělili o své vize a plány, které mají vést k efektivnějšímu a udržitelnějšímu zdravotnímu systému. Cílem platformy je vytvořit systém, který všechny zapojené subjekty bude motivovat ke zvyšování efektivity, lepší organizaci financování a podpoře prevence, zdravého životního stylu a odpovědnosti jednotlivců za vlastní zdraví.
Od přerozdělování k soutěži
Hlavním iniciátorem platformy je Ladislav Švec, autor konceptu Zdravotnictví 2030+ a bývalý ředitel Kanceláře zdravotního pojištění. Ve svém vystoupení jasně vymezil hlavní cíle platformy: „Nejde o žádnou revoluci. Potřebujeme pouze naplnit stávající systém zdravotního pojištění původně předpokládaným obsahem. Potřebujeme změnit krajinu českého zdravotnictví tak, aby se oprostila od ročního cyklu arbitrárního politického přerozdělování a dospěli jsme k soutěži poskytovatelů a pojišťoven, protože jedině soutěž přináší motivaci ke změně a ke zlepšení.“
Důležitým tématem konference byly demografické výzvy, kterým bude české zdravotnictví v budoucnosti čelit. Švec upozornil na skutečnost, že se česká populace v příštích třech dekádách významně promění. „Hrozby jsou za dveřmi. Na začátku příští dekády se významně změní složení naší populace,“ uvedl s tím, že pokud bude současný trend pokračovat, ve společnosti do tří desetiletí přibude o milion více lidí za hranicí věku zdravého dožití a o to méně lidí, kteří svou činností mohou na jejich náklady na zdravotní péči přispívat.
Pacienti jsou pro změnu
Podle zástupců Platformy si změny v systému žádají i sami pacienti. Předseda Národní asociace pacientských organizací Robert Hejzák představil výsledky průzkumu, který si nechala zpracovat jeho organizace. „Pacienti mají problémy s dostupností zdravotních služeb… Osm z deseti respondentů řeklo, že mají pocit, že ve zdravotnictví je potřeba něco změnit, a to co nejrychleji,“ uvedl Hejzák. Výzkum také ukázal, že 70 procent pacientů je ochotno převzít větší odpovědnost za své zdraví a více jak polovina dotázaných by uvítala možnost volby mezi různými pojišťovacími programy s jinou výší pojistného. „To, že veřejnost tak jednoznačně volá po změnách, je pro nás signálem, že současný systém už nemůže pokračovat beze změn,“ dodal Hejzák.
K Platformě se připojil i Svaz průmyslu a dopravy ČR jako jediný zástupce zaměstnavatelů. Svazový člen představenstva Tomáš Kolář zdůraznil význam financování zdravotnictví ze strany zaměstnavatelů: „Sedmdesát procent výdajů na zdravotnictví platí zaměstnavatelé.“ Dále upozornil na potřebu rozumného hospodaření v systému: „Chceme ty peníze dávat do systému, který se chová alespoň trochu racionálně, jako to známe z firem.“ Kriticky se rovněž vyjádřil k vysoké nemocnosti v České republice, která je údajně dvakrát vyšší než například v Rakousku, což se negativně propisuje do ekonomiky.
Zástupci Platformy pro udržitelné zdravotnictví se shodli, že jejich cílem není revoluční změna, ale postupná transformace systému směrem k efektivitě a udržitelnosti. „Abychom něco změnili, měli bychom si být vědomi toho, co je obsahem změny, proč přichází a čeho jí chceme dosáhnout,“ uzavřel Ladislav Švec.