Pražskou Kliniku gynekologie, porodnictví a neonatologie U Apolináře, která slaví 150 let od svého založení a která již na svět přivedla 660 tisíc dětí, čeká v příštích letech modernizace a dostavba areálu, především nových prostor pro neonatologii (poporodní péče o nedonošené děti). Hotovy jsou již přípravné práce, které včetně 3D zaměření trvaly tři roky. Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), pod kterou porodnice patří, plánuje vypsat architektonickou soutěž na dostavbu historické budovy do konce letošního roku, ujistil ředitel VFN David Feltl s tím, že nové prostory oddělení neonatologie by mělo vzniknout v řádu pěti až šesti let.

Klinika U Apolináře byla jako Královská zemská porodnice otevřena již v roce 1875 a je jednou z nejstarších porodnic Evropy. Krom poskytování oceňované lékařské péče je v oboru gynekologie a porodnictví i významným pracovištěm z pohledu vědy. Na tiskové konferenci k jejímu 150letému výročí vyzdvihl zásadní význam kliniky ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Jde o naprosto klíčové zařízení, které nejenže přivádí na svět mnoho dětí, ale vzhledem ke svému statusu perinatologického centra tak činí i u komplikovaných případů a zachraňuje mnoho životů při porodu i po něm. Tamní zdravotníci patří mezi českou i světovou špičku nejen v lékařské, ale i v akademické oblasti a pro ministerstvo zdravotnictví je její kvalita a další rozvoj jasnou prioritou,“ zdůraznil Válek. A připomněl, že na klinice byly zavedeny pro obor porodnictví a gynekologie naprosto zásadní metody. „A to metody uznávané natolik, že se staly standardem nejen v České republice, ale i v Evropské unii, a jsou užívané celosvětově,“ dodal.

Vědecký význam Apolináře ocenil také děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Vokurka. „Jako fakulta si tohoto pracoviště velmi ceníme, protože jeho vědecká úroveň je opravdu mimořádná, svědčí o tom i různá ocenění, která získává. Klinika, která se nachází v krásné historické budově, je dnes moderní naprosto špičkovou medicínou a vědou. A po rekonstrukci bude moderní i svým vzhledem a funkčností,“ uvedl.

Zůstat v historickém centru

Kýžená proměna kliniky je přitom již za dveřmi, jak popsal ředitel VFN David Feltl. „Naším cílem je zmodernizovat a dostavět apolinářskou kliniku s pokorou k současnému stavu, ale i s výhledem na dalších sto let existence tohoto excelentního gynekologicko-porodnického pracoviště. Dokončili jsme přípravné práce a brzy vypíšeme architektonickou soutěž,“ popsal Feltl. A doplnil, že modernizace Apolináře zapadá do celkové koncepce rekonstrukcí a modernizací, které se aktuálně ve VFN uskutečňují nebo chystají. „Již probíhá rekonstrukce Psychiatrických stacionářů, máme schválenou dotaci na renovaci Neurologické kliniky a požádali jsme o dotaci na projekt Horní areály, kde jsou například urologie nebo Dětská klinika,“ vyjmenoval.

Oslavy 150 let Kliniky U Apolináře se odehrávaly i před vchodem do areálu. Foto: Jakub Němec

Ředitel VFN také zdůraznil, že považuje za zcela zásadní, aby nemocnice zůstala na svém místě v historickém středu města, ne aby se stěhovala na periferii, jak zaznívá v některých veřejných debatách. „Nemocnice patří tam, kde žijí lidé. Je však důležité sladit potřeby zdejších obyvatel, naší nemocnice i 1. lékařské fakulty s ohledem na dopravní režim oblasti a s důrazem na památkovou hodnotu staveb a jejich modernizaci. Moderní nemocnice, to nemusí nutně znamenat nově postavená nemocnice – ale je taková, která vyhovuje potřebám současné medicíny, které se stále vyvíjejí,“ míní Feltl.

S tím souhlasí i náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija (ODS). „Nebourejme něco, co je tady 150 let a je to krásné, užitečné. Zachránilo se tu mnoho životů a dělá se tu perfektní péče,“ řekla Udženija, která na tiskové konferenci oznámila, že se vedení Prahy zasloužilo o to, že zřejmě již do konce letošního roku vznikne pro potřeby VFN heliport. „V následujících pár týdnech se vypíše výběrové řízení na zhotovitele. Pevně věřím, že by do konce roku mohlo být hotovo,“ řekla Udženija. Podle dřívějších informací by měl být plovoucí heliport umístěný na Vltavě v Podskalí.

Mohlo by vás zajímat

Unikátní péče o předčasně narozené

Apolinářská klinika se dnes věnuje třem hlavním oblastem – porodnictví, neonatologii a gynekologii. „Každá z těchto oblastní je dnes velká a tvoří zhruba třetinu. A v každé z těchto oblastí máme řadu center, pracovišť, týmů a vědeckých týmů,“ popsal dnešní stav přednosta Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie David Cibula.

Klinika, kde ročně proběhne zhruba 3,5 tisíce porodů je největším centrem péče o nejdříve narozené děti v České republice, tedy dětí s porodní vahou pod jeden kilogram. „Loni jsme tu měli 50 miminek, která vážila méně než 750 gramů. Jde o obrovskou část péče, protože takové miminko u nás nestráví 14 dní, ale společně s maminkou tu stráví několik měsíců, než může být propuštěno domů,“ vysvětlil Cibula. Právě kvůli kapacitám potřebným pro neonatologickou péči je podle něj rekonstrukce a modernizace kliniky zcela zásadní.

Novinky na každém kroku

V posledních letech klinika také postupně přizpůsobuje svoje prostory také měnícím se požadavkům na péči o ženu. „Otevřeli jsme pacientské centrum, kde se pacientky setkávají s dobrovolníky. Připravili jsme simulační centrum pro výuku mediků a trénink zdravotnických pracovníků. Brzy otevřeme moderní centrum pro ženy po porodu, které umožní, aby maminky po císařském řezu mohly být spolu s dítětem okamžitě po porodu,“ doplnil Cibula.

Spojením ultrazvukových vyšetřoven klinika také zajistila takzvaná „one-stop“ vyšetření pro onkologické pacientky, které jsou nyní kompletně připraveny k léčbě během jednoho dne. Nově otevřené porodní centrum rodičkám přineslo širokou paletu možností pro porod včetně porodní vany, porodního gauče a ošetření novorozence po císařském řezu za stálého kontaktu s rodičkou. Aktuálně se připravuje modernizace onkologického stacionáře, kde pacientky během celého dne podstupují náročnou ambulantní léčbu a potřebují větší soukromí.

Kliniku zároveň čeká adaptace centra jednodenní chirurgie, která zajistí navýšení kapacity a zkrácení doby pobytu v nemocnici. „Jedná se o pozitivní změny. Kapacita současného objektu postaveného před 150 lety pro účely porodnice však nevyhovuje všem požadavkům současného porodnictví, ke kterému přibyla péče o předčasně narozené děti a celá gynekologická péče o ženy od puberty až po stáří. Projekt na rekonstrukci a rozvoj Apolináře, který jsme s vedením VFN připravili, by měl tato omezení vyřešit,“ shrnul Cibula.

Historii mapuje výstava

Výjimečnou historii budovy Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN nově představí také unikátní výstava. „Ta je ve formě panelů na chodbách kliniky a bude instalována nastálo,“ upřesnil Cibula. Mapuje výjimečnou historickou a architektonickou památku a fungování jedné z nejstarších porodnic v Evropě, kterou projektoval světoznámý architekt Josef Hlávka.