Spor v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) nabírá na obrátkách. Zdravotnický deník má k dispozici vyjádření ředitele Petra Winklera i signatářů otevřených dopisů, kteří ho obviňují z rozkladu důvěry a odbornosti v NUDZ. Zatímco podle Winklera jde o nepodložené útoky jednotlivců s osobními zájmy, zaměstnanci popisují systematický tlak, odchody expertů a nepřátelské prostředí.
Zaměstnanci a signatáři otevřeného dopisu proti Petru Winklerovi, se kterými Zdravotnický deník hovořil, požádali o zachování anonymity. Jakékoli vynesení informací je v NUDZ kvalifikováno jako hrubé porušení pracovní kázně se všemi pracovně právními důsledky. Redakce jejich totožnost zná.
Otevřený dopis proti Petru Winklerovi podepsalo více než 130 lidí včetně vedoucích všech sedmi center NUDZ a několika vedoucích Výzkumných programů (VP). Podle informací Petra Winklera měl ústav k lednu letošního roku zhruba 700 zaměstnanců. „Uvedených 130 podpisů tedy představuje pouze část organizace, navíc mnoho z podepsaných lékařů působí převážně ve výzkumu a ke klinickému provozu přispívá velmi omezeně, pokud vůbec,“ sdělil Zdravotnickému deníku.
Uměle vyvolané turbulence, říká ředitel
Přestože se podle něj většina zaměstnanců NUDZ plně soustředí na svou odbornou práci, našel prý u některých zastání. „Konkrétně se opírám o důvěru a spolupráci napříč většinou úseku klinického, hospodářsko-technického a samozřejmě úseku ředitele, dále také o podporu vedoucích výzkumných programů, které tvoří páteř výzkumné činnosti NUDZ. Právě díky těmto lidem NUDZ zůstává špičkovým pracovištěm, a to i ve chvílích, kdy čelíme nepříjemným a často uměle vyvolaným turbulencím,“ je přesvědčen.
Vnímám spíše cíleně vyvolávanou atmosféru nejistoty ze strany několika jednotlivců, jejichž osobní a mocenské zájmy dlouhodobě stojí v opozici vůči mému působení v čele ústavu.
Winkler situaci nepovažuje za šťastnou, ale ani za výjimečnou. „Vnímám ji jako výsledek souhry několika okolností – část vlivnějších zaměstnanců dlouhodobě nesouhlasí s výsledkem výběrového řízení na pozici ředitele NUDZ z roku 2021,“ řekl a doplnil, že současné dění je „cíleně vyvolávanou atmosférou nejistoty ze strany několika jednotlivců, jejichž osobní a mocenské zájmy dlouhodobě stojí v opozici vůči jeho působení v čele ústavu“.
„130 lidí musí mít k podpisu pořádný důvod.“
Signatáři to však vidí jinak. „Petr Winkler neustále operuje celkovým počtem zaměstnanců. Velká část z nich jsou studenti na dohodu, kteří sbírají data a v životě neměli s NUDZ nich společného. 130 signatářů pochází prakticky z jádrového – vědeckého a klinického úseku. Není to tak, že by se snažil vytvářet moderní evropskou instituci a že mu dinosauři hází klacky pod nohy. Je to tak, že se naprosto zdiskreditoval ve své roli,“ míní jeden ze zaměstnanců NUDZ.
Otevřené dopisy zaslané ministerstvu zdravotnictví jsou podle něj pouze reakcí na Winklerovy kroky, které od svého zvolení do čela ústavu podniká. Za problematické signatáři považují nejen ředitelovo zacházení s lidmi, ale také fakt, že se z vědecké výzkumné instituce, jejímž hlavním posláním je výzkum v oblasti psychiatrie, snaží vytvořit extenzi státní správy. „Pokud se něco takového děje na špici, tedy v nejlepším zařízení svého druhu široko daleko, tak už těch 130 lidí musí mít pořádný důvod, aby podepsali takto drsný dopis. Ať se (Winkler, pozn. red.) nezaštiťuje tím, že na něj pár jednotlivců od začátku kouká zle,“ poznamenal.
Loajalita na úkor odbornosti
Podle jednoho z nejzávažnějších obvinění, které signatáři vznesli, ředitel v mnoha případech na klíčové pozice místo odborných kritérií upřednostnil osobní loajalitu. Pod jeho vedením má také docházet k destabilizaci ústavu. Winkler tato tvrzení odmítl s tím, že jsou neopodstatněná, účelová a zcela nepodložená. „Výběr pracovníků probíhá v souladu se závaznými vnitřními směrnicemi, které plně odpovídají principům HR Award, jejímž je NUDZ nositelem,“ reagoval.

Doplnil, že fluktuace zaměstnanců odpovídá běžné úrovni a nevykazuje významné rozdíly oproti letům, kdy byl ředitelem Cyril Höschl. Zaměstnanci podepsaní pod otevřeným dopisem mají jiný názor. Několik z nich nezávisle na sobě uvedlo, že od jmenování Winklera do funkce ředitele dochází k systematickému tlaku na spolupracovníky jeho protikandidáta, často bez ohledu na jejich vysokou odbornou úroveň.
„Prosazuje se preference loajality označované jako tzv. ‚soft skills‘ na úkor odbornosti a dosažených výsledků,“ uvedl jeden z nich s dodatkem, že výsledkem je odchod či snížení úvazků řady špičkových odborníků. „Typickými příklady jsou změna na pozici vrchní sestry v roce 2024 či opakovaná snaha o odvolání přednosty Kliniky psychiatrie 3. LF/NUDZ. Při výběrových řízeních na odborné pozice dochází k obcházení vnitřních předpisů, které umožňují jmenování externích odborníků do komisí, například u aktuálního výběrového řízení na vedoucího preklinického výzkumného programu jsou členy komise pouze osoby z vedení bez potřebné odbornosti,“ podtrhl.
Mohlo by vás zajímat
Nepřítel č. 1
Další z podepsaných zaměstnanců popsal údajnou snahu „zbavit se“ konkrétního člověka – Karla Valeše. Ten se stal šéfem odborové organizace, která vznikla po Winklerově nástupu. „Pan doktor Valeš je skvělý vědec z preklinického ústavu v laboratořích a také nejlepší fundraiser v NUDZ, za posledních sedm let do něj dostal asi 300 milionů korun,“ vysvětlil. Winkler měl podle jeho vyjádření vypsat výběrové řízení na ředitele laboratorního výzkumného programu, kde byl ještě předchozím ředitelem designovaný právě Valeš.
„Do toho výběrového řízení se přihlásil i mladší kolega Valeše, postdoktorand, který nikdy neřešil žádný grant. Samozřejmě, že ho vyhrál – jenom kvůli tomu, že bylo potřeba vyšoupnout doktora Valeše,“ říká pracovník NUDZ s tím, že nezkušenost nového šéfa se brzy projevila a laboratoř šla kvalitou dolů. „Po roce a půl ten člověk zmizel jako pára nad hrncem. Neměl peníze, nezískal žádné granty,“ uvedl.
Rozhodný zásah, nebo snaha o likvidaci?
Jméno Karla Valeše figuruje také v případě, který současný šéf NUDZ označil jako další impuls k nynější snaze oslabit jeho postavení a vyvolat nejistotu mezi zaměstnanci. „V roce 2024 došlo z mé strany k rozhodnému zásahu v souvislosti s vážnými nesrovnalostmi v jednom z projektů,“ uvedl. Podle dalšího ze zaměstnanců, s nímž se Zdravotnický deník spojil, šlo však pouze o další kolo Valešovy likvidace.
Valeš totiž ještě donedávna vedl tým projektu na zkoumání mozku s názvem PharmaBrain, který do NUDZ přinesl grant ve výši téměř 150 milionů korun. Jeho hlavním partnerem v konsorciu byl Fyziologický ústav Akademie věd, kde jako vynaložený náklad neuznali asi 3 miliony korun. „To se děje poměrně běžně, zvlášť u obrovských grantů. V té chvíli vedení přikročí k dohodovacímu řízení s řídicím orgánem a obvykle se podaří detailně doložit, že prostředky se vynaložily účelně. To ale Fyziologický ústav neudělal a tři miliony tam zůstaly jako nezaplacené,“ popsal blíže jeden ze signatářů.
Překážky v práci
Winkler měl na základě výše zmíněného přijít s obviněním, že se peníze vyvedly do rukou Johna Normantona – jednoho z největších expertů v oblasti transferu technologií. Právě ten je totiž spolumajitelem zahraničních firem, které projekt PharmaBrain pro odbornou expertizu poptal. „Na základě tohoto Winkler uvalil Valešovi překážky v práci, které trvaly půl roku,“ poznamenal nejmenovaný zaměstnanec NUDZ s tím, že během té doby Valeš vůbec nesměl do NUDZ a měl zablokovaný i přístup k pracovní komunikaci.

„Ministerstvo zdravotnictví následně vydalo de facto příkaz, i když to bylo ve formě doporučení, okamžitě vzít Valeše zpátky, protože bylo jasné, že skutková podstata není absolutně naplněná. Winkler pak zakázal tomuhle člověku, nejlepšímu fundraiserovi, podávat granty, čímž ho totálně zlikvidoval. Jenom proto, že je hlavou a mluvčím opozice vůči němu,“ dodal.
(Ne)otevřený dialog
„Nejistoty či obavy rozhodně neberu na lehkou váhu. Od počátku se snažím o otevřený dialog, poskytování informací a ujištění všech zaměstnanců, že jako ředitel NUDZ stojím za jejich prací, a že i nadále podporuji všechny činnosti, které z ústavu činí špičkové vědecko-výzkumné i klinické pracoviště,“ sdělil redakci Petr Winkler. „Velmi si užívá tuto situaci a od počátku je naprosto uzavřený, funguje totální informační embargo a odpor poskytovat jakékoli informace. Žádný dialog se nekoná, naopak,“ myslí si však jeden ze signatářů.
Zatímco Winkler se podle svých slov hodlá místo vnitřních střetů nadále soustředit na vedení ústavu a jeho fungování, signatáři čekají, jak se k otevřeným dopisům zaslaným v lednu postaví ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčího Ondřeje Jakoba se resort podáními zabývá. „Proběhlo také několik schůzek jak se signatáři podání, tak s vedením NUDZ, včetně osobní návštěvy zástupců ministerstva zdravotnictví v NUDZ. Máme k dispozici informace od obou stran ‚sporu‘, které analyzujeme, a rozhodnutí o dalším postupu bude přijato v dohledné době,“ uvedl.
Petr Winkler ve vyjádření pro naši redakci kategoricky odmítl zásahy do léčebné péče, které zmiňují signatáři v otevřených dopisech. Zdravotnický deník v současné době ověřuje některé konkrétní příklady a shromažďuje podněty od současných i bývalých zaměstnanců NUDZ. Tématu se budeme nadále věnovat.