Plný výdělek v případě pracovní neschopnosti po odběru zřejmě dostanou také dárci tkání a buněk. Stejně jako dárci orgánů budou mít navíc nárok na úhradu nákladů, které jim kvůli odběru vznikly. V poslanecké novele transplantačního zákona to dnes schválila Sněmovna. Z vyplacení rozdílu mezi ušlým výdělkem a obdrženou náhradou mzdy v pracovní neschopnosti vyloučila dárce pohlavních buněk. Předlohu dostane k posouzení Senát.
Vyloučení dárců pohlavních buněk prosadila Romana Bělohlávková (KDU-ČSL). Poukazovala na to, že novela zároveň otevírá cestu ke komercializaci dárcovství tkání a buněk, které je nyní založeno na nezištnosti. Existuje podle ní riziko, že dárce, a to zejména lidských pohlavních buněk, bude motivovat vidina zlepšení finanční situace. Schválením pozměňovacího návrhu zůstane dárcům pohlavních buněk podle zdůvodnění právo pouze na úhradu účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s darováním těchto buněk.
Stejnou novelu transplantačního zákona prosazovala část poslanců v minulém volebním období. Dolní komora ji ale do voleb nestihla projednat. Dopady na státní rozpočet odhadli předkladatelé, mezi něž patří i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), na desetitisíce, nejvýše na statisíce korun ročně.
Předkladatelé poukazují na to, že tkáně a buňky včetně krvetvorných buněk získaných z kostní dřeně se v podstatě nedají jinak získat. „Je tedy namístě podpořit ochotu dárců tkání a buněk shodně, jako je tomu nyní v případě dárců orgánů,“ napsali ve zdůvodnění. Dárci tkání a buněk by od státu dostali rozdíl mezi ušlým výdělkem a obdrženou náhradou mzdy a nemocenskou. „Případů újmy na zdraví vzniklé dárcům tkání a buněk jsou ročně jednotky a mnohdy se jedná o relativně malou újmu,“ uvedli autoři novely, kterou podepsali zejména poslanci za opoziční hnutí ANO v čele s Věrou Adámkovou, dále také třeba Karla Maříková a Jaroslav Foldyna (oba SPD) a lidovec Tom Philipp.