Dárců krvetvorných buněk se do obou českých registrů kvůli příběh dvouleté nemocné Madlen přihlásilo více než loni za celý rok. Za dva týdny jich bylo zhruba 16 tisíc. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytly Český registr dárců krvetvorných buněk, který spravuje IKEM, a Český národní registr dárců dřeně spravovaný Fakultní nemocnicí Plzeň. Loni bylo nových dárců kolem 13 tisíc. Podle informací na jejich webech je v současné době v obou dohromady asi 180 tisíc dobrovolníků. Ideální by podle dřívějších informací bylo zhruba 200 tisíc.

Počet lidí, kteří se od zveřejnění příběhu rodiny přihlásili registru IKEM, podle jeho mluvčí Martiny Koláčné přesáhl za 14 dní 6000. „To je dvakrát víc než loni za celý rok,“ řekla ČTK. Plzeňský registr se podle mluvčí Kláry Conkové blíží 10 tisíc nově zaregistrovaných, zřejmě ji překoná do konce týdne. Loni měl 10 400 nových dárců.

„Hromadné nábory jsou stále velmi navštěvované a také naše transfuzní stanice po ČR hlásí daleko větší počet zájemců o registraci,“ dodala Conková. Termíny náboru registry zveřejňují registry na svých sociálních sítích. Další jsou naplánované v dubnu například v Praze, Brně, Mostě, Kopřivnici nebo Havířově.

Zájem vyvolal příběh rodiny, která potřebuje dárce pro dvouletou dceru s aplastickou anémií. V současné době podstupuje ve Fakultní nemocnici Motol takzvanou imunosupresivní léčbu, která může její krvetvorbu znovu nastartovat. „Madlenka je propuštěná do ambulantní léčby. Její stav je stabilizovaný, ale stále stejný,“ uvedl tento týden na sociální síti Instagram její otec Lukáš Přibyl. Výsledky léčby se podle něj ukáží zhruba za tři týdny.

Vhodný dárce krvetvorných buněk se pro ni zatím v registrech nenašel. „To, že ho nemáme teď, nevadí. Stejně čekáme na informace o tom, zda-li zabrala léčba. Teprve potom se bude řešit, zda bude potřeba dárce,“ dodal. Ti, kteří se do registrů přihlásili v posledních týdnech, zatím podle něj v databázích nejsou. Vyhodnocení jejich výsledků trvá tři až čtyři týdny.

Mohlo by vás zajímat

Jeden ze 120 registrovaných

Registry jsou propojené celosvětově, je v nich přes 43 milionů lidí. Čeští dárci tak pomáhají i v zahraničí a zároveň čeští pacienti mohou dostat krvetvorné buňky cizinců. Loni podle dat registru při IKEM potřebovalo dárce 160 pacientů z Česka a v českých databázích se hledalo pro 33 tisíc nemocných ze zahraničí. Buňky odebrané v Česku směřovaly podle informací na webu plzeňského registru do ciziny asi z poloviny. V roce 2023 nejčastěji Německa nebo USA.

Nemocní potřebují dárce s co největší shodou, porovnává se přes deset parametrů. Oslovený k darování je jeden z přibližně 120 registrovaných. Vhodnější dárci jsou mladí lidé, jeden z registrů eviduje pacienty do 35 let, druhý do jednačtyřicátých narozenin. Jeden z registrů pak dárce vyřazuje v 55 letech, druhý v 60 letech.