Hloubkový audit státních nemocnic, funkční období jejich ředitelů a zavedení rozklikávacích rozpočtů. To jsou návrhy, se kterými přišli Piráti v reakci na korupční kauzu v motolské nemocnici. Podle ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Davida Feltla jde o politická prohlášení pro veřejnost. „Celá situace pobízí k výraznému přitvrzení v oblasti kontrol, centralizaci řízení, byrokratizaci procesů. To je samozřejmě možná cesta, jenom je potřeba se připravit na to, že za těchto podmínek nebude o manažerské posty ve státním sektoru mezi normálními slušnými a schopnými lidmi zrovna velký zájem,“ říká v rozhovoru pro Zdravotnický deník.
Jak hodnotíte návrh Pirátů provést hloubkový audit státních nemocnic a zadat jej externí firmě? Jaké to může mít přínosy a jaká rizika?
Já nevím, co je hloubkový audit, to je takové politické prohlášení pro veřejnost. Co by se auditovalo? Podle jakých kritérií? My jsme za poslední dva roky měli půlroční kontrolu ministerstva financí a půlroční kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu. Kromě toho ještě dalších 40 kontrol z různých institucí jenom za rok 2024. Pokud má přijít ještě nějaká další, čtyřicátá první, tak pro mě za mě ať klidně přijde.
Mělo by se podle Vás zavést funkční období ředitelů nemocnic? Jak dlouhou maximální dobu by měl jeden ředitel vést nemocnici?
Nevím, nejsem samozřejmě nestranný. Ale já osobně jsem připravený na variantu ano i variantu ne. Jako onkolog a univerzitní profesor se krásně uživím i mimo ředitelnu.
Mohlo by vás zajímat
Je třeba nějak změnit výběrová řízení na ředitele? Co v nich nyní chybí, nebo naopak přebývá?
Výběrové řízení na ředitele fakultní nemocnice je monstrózní akce s více než dvacetičlennou komisí, kde jsou zastoupeni úplně všichni významní hráči českého zdravotnictví: nemocnice, komora, odbory, odborné společnosti, univerzita. Kandidát předkládá koncepci, obhajuje ji před komisí, pak se hlasuje. Nevím, co víc by se mělo dít.
Dalším návrhem je spustit rozklikávací rozpočty státních nemocnic. “Odbor kontroly na zdravotnictví musí sledovat jednotkové ceny nákupů a služeb v nemocnicích. Srovnávat je a dělat reálnou kontrolu,“ navrhují Piráti. Jak hodnotíte přínos rozklikávacích rozpočtů? Měl by kontrolní systém fungovat jinak?
Mě by zajímalo, jak by se to v praxi dělalo. Řekněme, že tři nemocnice vysoutěží podle zákona injekční stříkačky. Vypíší zadávací podmínky, vyberou nejlevnější variantu, a přesto se cena může o trochu lišit, to se běžně děje. Mimo jiné i proto, že každá nemocnice je jinak velká, má jiný poptávaný objem dodávky, ale i jinou skladbu oborů a tím i trochu jiné požadavky. Je to chyba? Co máme dělat? Zrušit to celé a vypsat znovu? Na mě to působí jako snaha zavést Státní plánovací komisi a ideálně i národní podnik Zdravotnické zásobování. Hezky regulované ceny, všem všechno stejně. Už jsme si to vyzkoušeli, pár desítek let zpátky. Co by se asi tak mohlo pokazit…
Jak obecně hodnotíte výši trestů za rozsáhlé rozkrádání? Měly by se zvýšit a jak moc?
To je takové líbivé téma, hezky všechny zavřít, až zčernají. Reálně už teď máme sazby, které mají na normálního člověka odstrašující efekt. Mě v trestním zákoníku trápí úplně něco jiného. Třeba podmínka za znásilnění versus odnětí svobody za pěstování konopí.
Jaká opatření by podle Vašeho názoru pomohla předejít kauzám, jakou se jeví ta v Motole, tedy rozsáhlé systematické a dlouhodobé provize a úplatky z investiční činnosti nemocnice a z provozování služeb, které nemocnici poskytují externí dodavatelé?
Předejít a zabránit veškeré korupci se nedá, stejně jako není možné úplně vymýtit ani žádnou jinou trestnou činnost. Lze ale určitě snižovat její rizika, a to zmenšováním objemu přerozdělování cizích peněz. Všude tam, kde se rozdělují cizí peníze, vzniká korupční riziko, to je potřeba říci nahlas. Ovšem současná Evropská unie se rozhodně nevydává směrem ke snížení přerozdělování, spíše naopak. Takže místo řešení příčiny budeme bohužel v pravidelných intervalech řešit následky. Celá ta situace pobízí k výraznému přitvrzení v oblasti kontrol, centralizaci řízení, byrokratizaci procesů. To je samozřejmě možná cesta, jenom je potřeba se připravit na to, že za těchto podmínek nebude o manažerské posty ve státním sektoru mezi normálními slušnými a schopnými lidmi zrovna velký zájem.