Špičková angiografie, CT s pohyblivým ramenem a ultrazvuk v jediném superaseptickém sále – to pacientům nabídne nově otevřené Oddělení intervenční radiologie v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. Supermoderní pracoviště umožní provádět hybridní výkony, tedy komplexní léčbu během jediného zákroku a jediné anestezie.

„Je úžasné otevírat takovéto špičkové pracoviště. Když jsem na Bulovku před více než šesti lety přišel, bylo nepředstavitelné, že bychom něco takového zainvestovali a otevřeli,“ řekl na setkání s novináři ředitel FN Bulovka Jan Kvaček. A připomněl, že nové hypermoderní oddělení vzniklo v jedné z nejstarších budov nemocnice z roku 1928, která ještě není celkově zrenovovaná.

K otevření nového oddělení byl podle ředitele Kvačka jasný důvod. „Bulovka je nemocnice s největší spádovou oblastí zdravotnické záchranné služby v České republice. Staráme se o obrovské množství pacientů, ale skladba péče v nemocnici tomu historicky úplně neodpovídala. V posledních letech se snažíme o maximální ‚zacelení‘ tak, abychom dali lidem v té spádové oblasti co nejlepší služby,“ uvedl.

Slavnostní otevření Oddělení intervenční radiologie ve FN Bulovka. Zleva: ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ředitel FN Bulovka Jan Kvaček a primář oddělení Radim Pavlík. Foto: Jakub Němec

A připomněl, že v předminulém roce bylo v Nemocnici Na Bulovce otevřeno traumacentrum se statutem vysoce specializovaného centra a společně s tím byla založena i nová Klinika anesteziologie, intenzivní a urgentní medicíny. „A návazně na tato pracoviště potřebujeme mít i silný obor intervenční radiologie. Jsem přesvědčený, že i díky novému Oddělení intervenční radiologie budeme poskytovat mnohem lepší služby pacientům, kteří dříve museli být převáženi do jiných nemocnic,“ řekl Kvaček s tím, že nové oddělení poskytne pacientům vyšší komfort, rychlejší léčbu a špičkovou péči.

Moderní technologie, rychlá rekonvalescence

Symbolického uvedení nového Oddělení intervenční radiologie do provozu se zúčastnil také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který vyzdvihl význam celého projektu pro české zdravotnictví. „Bulovce se podařilo vybudovat pracoviště, které spojuje moderní technologie s ohledem na rychlou rekonvalescenci pacienta. Přesně taková místa posouvají naše zdravotnictví kupředu,“ řekl.

Ramena CT jsou pohyblivá, přístroj se může se pohybovat kolem ležícího pacienta. Foto: FN Bulovka

Válek, který je sám radiologem, také připomněl slavnou tradici radiologie i intervenční radiologie na Bulovce a skvělou českou pověst této specializace v evropské rovině. „Byli jsme a stále jsme jednou z bašt intervenční radiologie v Evropě a máme v tomto oboru spoustu lékařů, kteří mají v Evropě velmi silné postavení. A proto jsem nesmírně rád, že Bulovka otevřením tohoto oddělení jasně ukazuje, že má své pevné místo na pražském nebi špičkových pražských pracovišť. A jsem nesmírně rád, že vyplnila skulinu vaskulární intervenční radiologie postavením špičkově vybaveného hybridního sálu, kde se dají dělat výkony u pacientů s akutními potížemi, které společně provádějí chirurg a intervenční radiolog,“ řekl Válek.

Jeden zákrok, jedna anestezie

„Intervenční radiologie dělá servis všem oddělením v nemocnici. Patříme mezi komplement, tedy oddělení, které pomáhá zajišťovat provoz ostatních oddělení,“ uvedl primář Oddělení intervenční radiologie Radim Pavlík, který na novém pracovišti oceňuje, že díky propojení nejmodernějších zobrazovacích technologií – angiografie, CT a ultrazvuku –, dostupné specializované chirurgické péče a superaseptického operačního sálu umožňuje toto pracoviště provádět hybridní výkony, tedy komplexní léčbu během jediného zákroku a zároveň jedné anestezie.

„V jednu dobu můžeme kombinovat veškeré možnosti zobrazování, které v danou chvíli potřebujeme. Tady máme všechno na jednom místě, což nám šetří prostor i čas a pro pacienta je to méně rizikové,“ popsal Pavlík s tím, že na jiných pracovištích se musí pacient kvůli těmto vyšetřením a výkonům převážet mezi několika sály.

Oddělení intervenční radiologie disponuje přístrojem kombinujícím CT, UZ a Angio modalitu, konkrétně systémem Siemens Nexaris, respektive ultrazvukovým zařízením Redwood Acuson. Ramena CT jsou přitom pohyblivá, což je i dnes stále spíše výjimkou, a může se pohybovat kolem ležícího pacienta. „Díky tomu získáváme další vizualizační rozměr uvnitř pacienta,“ vysvětlil Pavlík.

Mohlo by vás zajímat

Na novém oddělení počítají měsíčně s prováděním výkonů na desítkách pacientů. Foto: FN Bulovka

Obor intervenční radiologie se věnuje léčbě celého člověka, kromě srdce, které zůstává doménou kardiologů. Základní charakteristikou tohoto oboru je intervenční miniinvazivita, která je možná jen díky modernímu a vysoce specializovanému přístrojovému vybavení.

„Disponujeme superaseptickým hybridním sálem, kde lze kombinovat techniky intervenční radiologie a chirurgické výkony na jednom místě během jedné anestezie, což zásadně snižuje zátěž pro pacienta,“ vysvětlil Pavlík. „Zavedení hybridní technologie má zásadní přínos zejména v cévní medicíně, onkologii, ale i v urgentní péči. Lékaři například dokáží přímo na sále zobrazit cévní zásobení nádoru a zároveň aplikovat léčbu na postižené místo s vysokou přesností. Tato metoda umožňuje i složité cévní výkony, například zprůchodnění „ucpaných“ tepen v několika oblastech lidského těla během jednoho výkonu při zachování minimální invazivity,“ dodal.

Dokonalá hygiena i personální efektivita

Celkové náklady na vybudování oddělení včetně přístrojového vybavení hybridního sálu a dalších nutných stavebních úprav si vyžádaly investici téměř 100 milionů korun. Pracoviště je navrženo tak, aby splňovalo nejvyšší hygienické i technologické standardy superaseptického prostředí. „Omezený pohyb veřejnosti v okolních prostorech výrazně převyšují benefity, které nové oddělení přináší,“ vysvětlila nemocnice v tiskové zprávě.

Na novém oddělení počítají měsíčně s prováděním výkonů na desítkách pacientů trpících například degenerativními cévními chorobami, nádorovými onemocněními, ale i úrazy. Oddělení svůj provoz startuje se čtyřmi lékaři a dvěma zdravotními sestrami, dvěma radiologickými asistenty a pomocným personálem. „Na spektrum poskytované péče jde o extrémně malé množství lidí. Personální efektivitu umožňuje právě pracoviště se všemi vyšetřovacími metodami na jednom sále,“ vysvětlil Pavlík.