Zařazení jednodenní péče do úhradové vyhlášky od začátku roku 2023 mělo povzbudit nemocnice, aby tento typ výkonů prováděly častěji a systematičtěji. Soudě podle odpovědí Zdravotnickým deníkem oslovených mimopražských fakultních nemocnic se to daří a jednodenní péče se u nich těší oblibě v řadě oborů – především pak v gynekologii. Fakultním nemocnicím přinesla řadu výhod – od zkrácení čekacích dob, přes efektivnější využití sálového provozu až po optimalizaci lůžkového fondu. Jednodenní péči si přitom podle nich pochvalují i pacienti.
Zařazení jednodenní péče do úhrad přivítali ve Fakultní nemocnici Olomouc. „Považujeme to za krok správným směrem. A od roku 2024 již péči v jednodenním režimu poskytujeme i v širším rozsahu, než jak byla v úhradové vyhlášce zahrnuta,“ uvedl pro Zdravotnický deník tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.
„V jednodenním péči jsme připraveni provádět a provádíme například některé gynekologické výkony, cirkumcize na urologii, některé výkony na traumatologii, odstranění křečových žil v oblasti cévní chirurgie, adenotomie v oblasti ORL,“ vyjmenoval Fritscher. Že přitom nejde o malé objemy operací, dokazuje například fakt, že v kardiologii loni ve FN Olomouc provedli v režimu jednodenní péče téměř tisíc výkonů.
V oblastech, kde je to předmětné a medicínsky správné, přináší podle zkušeností lékařů z FN Olomouc jednodenní péče jednu hlavní a zásadní výhodu – komfortní přístup pro pacienty. „Cílovou skupinou jsou obecně spolupracující pacienti, dobře k výkonu připravení, u nichž je možnost navazující péče po propuštění, včetně rodinného – sociálního – zázemí,“ upřesnil Fritscher. Obecně se dá podle něj konstatovat i to, že se díky zavedení jednodenní péče zkrátily čekací doby na operace a zkvalitnila se péče.
Díky využívání jednodenní péče se ve FN Olomouc podařilo také zefektivnit některé další procesy. „Lépe hospodaříme s lůžkovým fondem a efektivněji využíváme sálový provoz. Naším cílem do budoucna – v horizontu tří let – je provozovat jednodenní chirurgii ve zcela samostatném režimu. Pro tento účel bude vyčleněno zázemí včetně tří operačních sálů v nově budovaném pavilonu naší nemocnice,“ popsal Fritscher.
Mohlo by vás zajímat
Kladné přijetí pacientkami
Jednodenní péče našla své místo také ve Fakultní nemocnici Plzeň. „Postupně ji zavádíme. Jako první zavedla modul jednodenní péče do běžné praxe naše Gynekologicko-porodnická klinika. Na ní je program jednodenní péče plně dostupný našim pacientkám od října 2024. Je hojně využíván a pacientkami kladně hodnocen,“ uvedla pro Zdravotnický deník tisková mluvčí plzeňské nemocnice Gabriela Levorová. Kromě gynekologie zvažují do budoucna využití jednodenní péče v Plzni také v kardiologii.
Výhody, které z využívání jednodenní péče vyplývají pro pacienty, jsou podle zkušeností z FN Plzeň nesporné. „Patří mezi ně krátká doba pobytu v nemocnici, rychlý návrat pacientů do domácího prostředí i nižší riziko infekčních komplikací spojených s hospitalizací,“ vyjmenovala Levorová.
„Se zavedením jednodenní péče nedošlo ke změně způsobu znecitlivění při provádění zákroku, zákroky vyžadující podání celkové anestezie jsou v tomto režimu prováděny nadále. Zavedení jednodenní péče na lůžku na kapacitu operačních sálů nemá významnější vliv,“ popsala mluvčí. Dodala, že na Gynekologicko-porodnické klinice došlo se zavedením jednodenní péče k mírnému snížení lůžkové kapacity.
Již před rokem a půl přitom Levorová popsala, že zavádění jednodenní péče v plzeňské fakultní nemocnici komplikuje výrazně vyšší podíl komplikovanějších pacientů (ve srovnání s dalšími nemocnicemi v regionu) a také nedostatek vhodných prostor pro vybudování samostatného centra jednodenní péče.
Pomůže nový pavilon
Využívání a rozvoji jednodenní péče jsou nakloněni i ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Má to ovšem i své překážky, které takový rozvoj brzdí. „Zkracování pobytu v nemocnici je obecným trendem současné medicíny a netýká se pouze jednodenní péče. Trendem moderní medicíny je provádět operační i nechirurgické intervence co nejšetrněji, miniinvazivně a s možností rychlé rekonvalescence – a tím i se zkrácením pobytu v nemocnici. V chirurgických oborech se stále více prosazuje moderní přístup urychlené pooperační rekonvalescence. Jde o celý komplex postupů umožňujících větší bezpečnost intervence na základě odpovědné spolupráce pacienta, případně jeho rodiny, praktického lékaře a různých odborností podílejících se na přípravě i rekonvalescenci. Přestože je hlavním úkolem FN Hradec Králové zajišťovat péči pro rizikové pacienty z širokého spádu, pro které není jednodenní režim intervence vhodný, s rozvojem jednodenní péče nemocnice počítá a realizuje ji,“ shrnul pro Zdravotnický deník lékařský náměstek pro organizaci zdravotní péče FN Hradec Králové Eduard Havel.
Popsal i to, jaké plány mají v hradecké fakultní nemocnici do dalších let. „Limitem rychlého rozvoje, který probíhá zejména v gynekologii, gastroenterologii a kardiologii, ale prakticky ve všech ostatních oborech, je především potřeba stavebních úprav, které umožní samostatný provoz pro jednodenní péči. V tomto smyslu plánujeme jednodenní chirurgickou péči v novém pavilonu chirurgických oborů, jehož výstavba byla aktuálně zahájena. Současně se stavebními plány pracujeme na zjednodušení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě pro jednodenní režim. Zároveň probíhají i jednání se zdravotními pojišťovnami k nasmlouvání nových výkonů pro jednodenní péči,“ sdělil Havel.
Systematicky tedy režim jednodenní péče v hradecké fakultní nemocnici zatím nepoužívají, jak vysvětlil její tiskový mluvčí Jan Špelda. „V současné době FN Hradec Králové nepoužívá režim jednodenní péče z důvodu potřeby jejího nasmlouvání v rámci nové úhradové vyhlášky, tak, aby poskytnutá péče byla řádně zaplacena a její náklady nespotřebovávaly ambulantní paušál, který s těmito výkony nepočítal. To se aktuálně děje u kardiologie,“ uvedl Špelda. A dodal: „Nemocnici v řadě vhodných výkonů v současnosti nezbývá, než tyto výkony provádět v rámci krátkodobé klasické hospitalizace.“
V dalších dílech tohoto miniseriálu se dočtete o tom, jak jednodenní péči (ne)využívá řada dalších tuzemských nemocnic různého typu.