Eliminace rakovinotvorného lidského papilomaviru (HPV) byla tématem včerejšího kulatého stolu v Senátu. Odborníci, lékaři i zástupci státních institucí zde diskutovali o aktuální situaci, vývoji vakcinace i připravované národní strategii. Ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková oznámila, že strategický dokument k eliminaci HPV v Česku by měl být již letos v létě předložen k připomínkám a následně i vládě.

Moderátor akce, senátor a místopředseda senátního Výboru pro zdravotnictví Karel Zitterbart, v úvodu připomněl, že od ledna minulého roku se rozšířilo období, kdy je vakcína proti HPV hrazena zdravotní pojišťovnou. Nyní je dostupná pro dívky i chlapce ve věku od 11 do 15 let, což podle odborníků představuje zásadní krok k dosažení vyšší proočkovanosti populace. Tento krok odpovídá doporučením Rady EU, která si klade za cíl do roku 2030 dosáhnout 90 procentní proočkovanosti dívek a žen, stejně jako navýšit podíl očkovaných chlapců.

Faktory úspěchu

O přípravě národního plánu na eliminaci HPV více pohovořila Barbora Macková. Iniciativa vychází z výzvy Senátu, který v květnu minulého roku vyzval vládu k vypracování a implementaci zastřešujícího plánu pro eliminaci HPV asociovaných onemocnění. „Tato strategie zahrnuje tři klíčové oblasti – očkování, screening a léčbu. Posunulo se to a skládáme to tak, abychom to letos i s připomínkovými řízeními dostali ke schválení do parlamentu a předložili vládě,“ uvedla Macková. Upřesnila, že by do června měl být připraven „prefinální“ text strategie, který bude odpovídat legislativním pravidlům.

Klinická část akčního plánu, obsahující analytická data, už je prý prakticky zpracovaná, nyní zbývá dopracovat zbytek. „Kruciální částí je také prevence a komunikace. To je alfa a omega toho, aby to fungovalo,“ zdůraznila Macková s tím, že je nutné přizpůsobit přístup různým cílovým skupinám. „Hlavním cílem připravovaného plánu je zvýšit povědomí o závažnosti onemocnění způsobených HPV a zdůraznit význam očkování jako účinné formy prevence,“ dodala.

Screening pomáhá, nepodchytí ale všechny

Aktuální data o proočkovanosti proti HPV a účasti žen na screeningu rakoviny děložního hrdla představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Upozornil, že roční incidence přesahuje 2900 případů a celková prevalence k závěru roku 2023 činila 32 029 osob s historií těchto onemocnění.

„Díky běžícímu screeningu se nám daří snižovat incidenci tohoto onemocnění… Je dobře, že jsme ho nastartovali a neumím si představit tu incidenční zátěž, kdyby tento program nebyl,“ dodal s tím, že i přesto je 40 procent nádorů zachyceno až v pozdním stádiu. Svůj podíl na tom podle všeho má i fakt, že ženy starší 45 let mnohdy přestávají pravidelně navštěvovat gynekologa, což snižuje šanci na zachycení možného nádorového bujení v brzké fázi.

Dušek rovněž upozornil na regionální rozdíly v účasti na screeningu, přičemž nejnižší míra pokrytí byla zaznamenána v Karlovarském kraji a části Plzeňského kraje. Na druhé straně ocenil efektivitu elektronického systému monitorujícího vykázaná očkování proti HPV, který umožňuje sledování v reálném čase. Potvrdil také, že rozšíření úhrady očkování vedlo ke zvýšení počtu očkovaných, zejména mezi mladšími dívkami a chlapci, a oznámil, že se připravuje silná komunikační kampaň na podporu očkování.

Mohlo by vás zajímat

Špatně informovaní rodiče

Téma doplnila Petra Soukupová z agentury SIMPLY5, která účastníky seznámila s výsledky průzkumu veřejného mínění mezi rodiči ve třech krajích s nejnižší proočkovaností proti HPV. Uvedla, že přestože 75 procent matek v těchto regionech zná očkování proti HPV, očkování vnímají skepticky či na něj nahlížejí s obavami, zejména pokud jde o ta nepovinná. „V takovém případě rodiče vyžadují více přesvědčování,“ uvedla Soukupová.

Šetření se zaměřilo zejména na důvody, kvůli nimž lidé v těchto regionech odmítají vakcíny. Někteří vnímají virus HPV jako málo závažný nebo že riziko nákazy je nízké. Patrná byla mezi respondenty zejména nízká informovanost, pokud jde o HPV asociovaná onemocnění. „Často nevěděli, co virus způsobuje,“ uvedla dále Soukupová a zdůraznila důležitou roli pediatrů, kteří mohou rodiče informovat a přesvědčit o přínosech očkování proti lidskému papilomaviru. Právě na to by se podle ní měla případná kampaň zaměřit.

Diskuse v Senátu ukázala nejen pozitivní vývoj v oblasti vakcinace proti HPV, ale i přetrvávající bariéry. Účastníci se shodli, že klíčové bude zlepšit informovanost veřejnosti a zvýšit důvěru v očkování, aby bylo možné dosáhnout ambiciózního cíle eliminace HPV v České republice.