Poslanecký návrh na změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, zakládající možnost pacientů připlácet si na kvalitnější zdravotnický materiál i třeba šetrnější lékařský zákrok, zajistí přístup k lepší péči i méně majetným, uvedli na dnešní tiskové konferenci zástupci předkladatelů návrhu. Podle respektovaného ekonoma Aleše Roda míří návrh k větší autonomii pacientů při výběru poskytovatele zdravotních služeb a druhu zákroku i k transparentnějším tokům peněz do zdravotnictví a může zabránit erozi zdravotního systému, která už je evidentní. STAN podle dnešního vyjádření členky sněmovního výboru pro zdravotnictví Michaely Šebelové návrh svých koaličních partnerů nepodpoří. Otazník visí u KDU-ČSL, kteří patrně budou hlasovat individuálně. Oporu nemá návrh, který míří do 3. čtení, ani u opozičních ANO a SPD.
„Návrh je propacientský a je společensky spravedlivý…Napravujeme tím léta zakořeněnou nespravedlnost. A tou je to, že pokud si chcete doplatit za komfortnější variantu, tak musíte u lékaře zákrok zaplatit úplně celý“, konstatovala na úvod včerejší společné tiskové konference ODS a TOP 09 poslankyně a členka sněmovního výboru pro zdravotnictví Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) a jedna z předkladatelů poslaneckého pozměňovacího návrhu k zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Na jeho základě by měl pacient dostat možnost zaplatit si jen rozdíl mezi standardní variantou hrazenou zdravotními pojišťovnami a lepší variantou péče.
Němečková Crkvenjaš podstatu návrhu vysvětlila na sádře na zlomenou ruku. Běžná podle ní stojí třeba 500 korun, zatímco odlehčená tisíc. Nyní si musí pacient, který si chce dopřát vyšší komfort, zaplatit celou tisícovku, po přijetí poslaneckého návrhu by to bylo jen 500. To už se podle jejího názoru blíží i možnostem sociálně slabších občanů. „Je to řešení, které bylo připravované více než čtyři roky,“ připomněla poslankyně s tím, že řešení připravoval nedávno neočekávaně zesnulý předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus a že bylo diskutováno se všemi odborníky. „Takže je to prodiskutované a je to řešení, které by mělo být přínosem pro všechny pacienty, nejen pro ty bohaté, jak se mu někdy podsouvá,“ podtrhla Němečková Crkvenjaš.
Ministr zdravotnictví Válek: je třeba udělat pořádek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který rovněž patří mezi předkladatele poslaneckého pozměňovacího návrhu, doplnil, že zdravotnických prostředků či úkonů, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, je dnes celá řada. Vedle sádry třeba laserová operace křečových žil, minimálně invazivní operace karpálního tunelu či komfortnější kapslová endoskopie. Dodal, že u věch těchto výkonů pacient nejenže platí celou částku za jiný materiál, ale často také za vlastní medicínský výkon. “Je v tom prostě chaos. Je v tom nepořádek a nefunguje to pro pacienty dobře a vstřícně,“ podtrhl ministr. „Pokud projde náš pozměňovací návrh, v žádném případě nebudete platit ten výkon, zaplatíte pouze rozdíl ceny mezi odlehčenou sádrou a standardní bílou sádrou,“ vrátil se k výkladu na příkladu sádry.
„Pokud se podíváte, kolik v jednotlivých zařízeních, ať už státních, krajských, městských nebo soukromých platí pacienti za stejné výkony, zjistíte, že ceny jsou velmi rozdílné. A my chceme, aby v tom byl pořádek, aby v tom bylo jasno a aby se snížila částka, kterou pacient bude platit,“ řekl dále ministr zdravotnictví.
Mohlo by vás zajímat
„Jde nám o to, aby i nyní nehrazená zdravotní péče nebo nehrazené výkony byly daleko dostupnější co nejširší veřejnosti,“ připojil se poslanec Petr Fifka (ODS). Jako příklad uvedl laserovou operaci křečových žil, kterou si pacient dosud hradí celou sám a po schválení pozměňovacího návrhu by na ní výrazným způsobem participovala zdravotní pojišťovna. „Náš návrh posílí transparentnost systému a zároveň bude garantovat, že každý pacient dostane informaci, která je pro něj za prvé nejvhodnější léčba, a za druhé plně hrazená léčba z prostředků veřejného zdravotního pojištění, takže nebude docházet k žádnému zneužívání, že by mohla být pacientům navrhována jako první léčba s doplatkem,“ dodal Fifka.
Pohled ekonoma: přijetí návrhu může zabránit erozi zdravotnictví
Podle ředitele Centra ekonomických a tržních analýz a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Aleše Roda poslanecký návrh znamená vedle zvýšení autonomie pacienta ve výběru výkonů a poskytovatelů i zavedení transparentního kanálu, který přivede do zdravotnictví nové zdroje. „Všichni máme nějakou zkušenost s tím, že některé poplatky nebo platby ve zdravotnictví nemusely být úplně transparentní a tento systém naprosto jednoznačně zpřehlední tok peněz do zdravotnictví, kterých kvůli demografické krizi bude potřeba mnohem víc. Zároveň tento systém zvýší konkurenci mezi jednotlivými poskytovateli zdravotní péče a povede dle mého úsudku k tomu, že se zpomalí, v ideálním případě zabrání, erozi zdravotnictví, kterou nyní pozorujeme. Vidíme zařízení, která se plně specializují na nehrazené výkony, zatímco hrazené výkony zůstávají na bedrech zejména veřejných zdravotnických zařízení,“ řekl Rod. Dodal, že přijetí návrhu by umožnilo propojení obou systémů s tím, že si kdokoliv bude moci dovolit i doposud nehrazený zákrok, pokud pro něj bude vhodný, i ve standardním veřejném zařízení prostřednictvím levnějšího doplatku, než je současný 100 procentní příplatek.
„Pro lidi, kteří jsou zvyklí na standardní systém, se nic nezmění. Jen celá řada z nich bude moci levněji využít péči, na níž momentálně neměli nárok, neměli na ni peníze anebo jim nebyla nabídnuta,“ uzavřel Aleš Rod.
STAN návrh nepodpoří
Koaliční Starostové a nezávislí návrh svých vládních kolegů nepodpoří. Jak na včerejší tiskové konferenci uvedla poslankyně a členka sněmovního výboru pro zdravotnictví Michaela Šebelová, STAN s návrhem po věcné stránce souhlasí, ale má k němu výhrady, vidí v návrhu řadu rizik a bílá místa. „Pro pacienta je nepřehledné, na co má a na co už nemá nárok,“ uvedla Šebelová první zásadní výhradu. Dále vadí, že není zpracována analýza dopadů. „Vlastně nevíme, jak velkého množství pacientů by se to dotklo, kolika poskytovatelů zdravotní péče, jaké náklady pro zdravotní pojišťovny by tato možnost přinesla,“ popsala s tím, že toto vše jsou otázky, které by v případě, že by došlo ke standardnímu legislativnímu procesu, byly zodpovězeny. „A dále se nabízí otázka možnosti připojištění. Když by se otevřel trh a mohli bychom si za péči připlácet, zcela jistě by byla poptávka pacientů po tom, aby si mohli připlácet. A tady vidíme nevýhody, že třeba není možné, aby si pacient toto připojištění uzavřel u zdravotní pojišťovny, u níž je pojištěn.
Šebelová uzavřela s tím, že poslanecký návrh není koaličním návrhem a že jej STAN v tuto chvíli nepodporuje. „Ale samozřejmě jsme připraveni k diskusi a pokud nám pan ministr všechna tato bílá místa osvětlí, tak je to ještě věc k jednání. Ale v tuto chvíli tam za nás podpora není,“ uzavřela Šebelová.
KDU-ČSL bude hlasovat volně, ANO a SPD jsou proti
Poslanci KDU-ČSL patrně dostanou, jak podle agentury ČTK uvedl předseda poslaneckého klubu lidovců Aleš Dufek, možnost volného hlasování. Opoziční ANO návrh odmítá. „Hypoteticky lze podle této jeho novely zpoplatnit téměř cokoli, není definován ani standard, ani nadstandard,“ řekl na tiskové konferenci podle ČTK poslanec Kamal Farhan. Poslankyně Alena Schillerová uvedla, že pokud ANO vyhraje volby, možnosti připlatit si za lepší péči zavedena nebude.