Na tom, aby měli své komplexní onkologické centrum (KOC) pacienti v Karlovarském kraji, resort usilovně pracuje, říká v podcastu Zdravotnického deníku Perspektivy zdraví ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Chtěl by dotáhnout udělení statutu KOC pro poslední kraj, který ho nemá, do konce léta. Ministr ale upozornil, že k tomu bude potřeba spolupráce s centrem plzeňským, nebo jedním z pražských.

Tuzemská onkologie si podle ministra Válka v mezinárodním srovnání vede skvěle, přesto je na čem zapracovat. „Co se kvality týče, tak česká onkologie je špičková, máme tady spoustu mezinárodně uznávaných odborníků… Naše onkologie si dlouhodobě drží nesmírně silnou pozici jak v dospělé onkologii, tak v hematoonkologii i v dětské onkologii. Máme silné zastoupení v mezinárodních organizacích, máme své zástupce i v lékové agentuře a jsme velmi uznávaní z hlediska klinických studií,“ řekl Válek.

Jednou z věcí, která je podle něj složitá a je potřeba ji dopracovat, je srovnání fungování komplexních onkologických center v otázce jejich kvality. Druhým zásadním problémem, který je nutné co nejrychleji dořešit, je podle Válka dostupnost onkologické péče v Karlovarském kraji. „Tam je ta dostupnost onkologické péče nejhorší, a proto jsme spustili projekt komplexní onkologického centra v tomto kraji, který považuji za velmi správný,“ uvedl Válek.

V podcastu Perspektivy zdraví diskutovali (zleva) přednostka Onkologické kliniky FN Královské Vinohrady Renata Soumarová, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a moderátor podcastu, šéfredaktor zdravotnického deníku Tomáš Cikrt. Reprofoto YouTube Perspektivy Česka

Za třetí oblast, která si žádá vylepšení, označil provázanost komplexních onkologických center směrem „dolů“, k regionálním onkologickým centrům (ROC) a k místním onkologům. „Kdysi panovala představa, která vznikala v Brně a v které jsem žil i já, že komplexní onkologická centra pokryjí péči o všechny onkologické pacienty. To se ale ukazuje dneska jako nereálné. Tato centra musí spolupracovat s okresními nemocnicemi, kde by měli být onkologové,“ upozornil v podcastu ministr. Souvisí to do velké míry i s tím, o čem mluvila ve stejném podcastu přednostka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Renata Soumarová – že v onkologii stále roste incidence i prevalence, takže se výrazně zvyšuje počet pacientů, které je třeba v centrech sledovat a léčit.

Karlovarský kraj potřebuje své KOC

Detailněji ministr Válek v podcastu Perspektivy zdraví hovořil o přípravách na vznik KOC v Karlovarském kraji. Připomněl, že onkologické pracoviště Karlovarského kraje v chebské nemocnici je spolupracujícím pracovištěm KOC Plzeň, které vlastně slouží jako komplexní onkologické centrum nejen pro kraj Plzeňský, ale i pro Karlovarský. To ale podle Válka není dlouhodobě udržitelné řešení.

Resort zdravotnictví již vyčlenil a použil finance na dovybavení chebského pracoviště klíčovými přístroji, například lineárními urychlovači a pozitronovou emisní tomografií (PET). Dovybavením stávajícího pracoviště nicméně snahy ministerstva nekončí – ty jsou jasně upřené ke vzniku KOC v Karlových Varech. K tomu bude nicméně třeba spolupráce s jinými komplexními centry. „V Karlovarském kraji chybí personál, takže se nejsou schopni samostatně akreditovat. Ale jsou schopni být KOC, který bude spolupracovat s nějakým jiným KOC,“ vysvětlil Válek.

Plzeň, nebo Praha

Spolupracující centra podle něj přicházejí v úvahu tři – Fakultní nemocnice (FN) Plzeň, pražská FN v Motole a FN Královské Vinohrady. „Principiálně z hlediska dostupnosti pro pacienty to může být jedna z těchto tří nemocnic. A o tom, která by byla nejdostupnější, je třeba se pobavit s hejtmankou Karlovarského kraje a s profesorem Duškem z Ústavu zdravotnických informací a statistiky,“ řekl v podcastu ministr. A dodal: „Já tak trošku cítím, že dostupnější jsou možná pražské nemocnice než ta plzeňská. Tak uvidíme, ta debata se povede.“

„Všechno jsme prodiskutovali s předsedou onkologické společnosti (docent Igor Kiss – pozn. redakce), profesorem Vorlíčkem (bývalý předseda společnosti v letech 2008 až 2014 – pozn. redakce) , a s ředitelem Masarykova onkologického ústavu (profesor Marek Svoboda – pozn. redakce). Oni měli nějaký návrh, já ho připomínkoval, opakovaně jsme to prodiskutovali, a teď čekám na druhý návrh, který projde výbory odborných společností,“ popsal ministr aktuální situaci ohledně vzniku KOC v Karlovarském kraji. „Chci, abychom vypsali (míněno žádost o udělení statutu KOC – pozn. red.) během několika měsíců, tak, abychom měli hotovo do prázdnin nebo nejpozději do září,“ uzavřel Vlastimil Válek.

Mohlo by vás zajímat