Členské státy Světové zdravotnické organizace (WHO) po více než třech letech intenzivního jednání vypracovaly návrh dohody o společném postupu při řešení pandemií. Cílem návrhu je posílit globální bezpečnost v oblasti prevence, připravenosti a reakce na budoucí pandemické hrozby. WHO o tom informovala v tiskové zprávě. Jednání se protáhlo kvůli sporným bodům, jedním z nich je předávání technologií pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemií, a to zejména ve prospěch rozvojových zemí.

Vytvoření úmluvy měl na starost Mezinárodní vyjednávací orgán (INB), který členské státy WHO zřídily v prosinci 2021, tedy na vrcholu pandemie covid-19. K dohodě orgán dospěl po třinácti formálních a mnoha neformálních jednáních. Výsledek představí členským státům v květnu.  Dohoda řeší zejména strukturální nerovnosti v oblasti vývoje léků, vakcín a zdravotnických nástrojů.

Návrhy v rámci více než třicetistránkového textu vypracovaného INB zahrnují například:

  • Přijetí konkrétních opatření v oblasti prevence pandemie, mimo jiné prostřednictvím konceptu mezinárodní interdisciplinární spolupráce One Health
  • Vytvoření systému přístupu k patogenům a sdílení přínosů (PABS) – vznik nové platformy umožňující rychlé sdílení údajů o patogenech s farmaceutickými společnostmi
  • Budování geograficky různorodých výzkumných a vývojových kapacit
  • Usnadnění přenosu technologií, sdílení znalostí, dovedností a výrobních kapacit pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemiemi
  • Mobilizaci kvalifikovaných, vyškolených a multidisciplinárních národních a globálních zdravotnických pracovníků pro mimořádné situace
  • Vytvoření koordinačního finančního mechanismu

Přenos zdravotnických technologií, zejména do rozvojových zemí, se stal při jednání jedním ze sporných bodů dohody. „Během pandemie covid-19 obviňovaly rozvojové země bohatší země z hromadění vakcín a testů. Země s velkým farmaceutickým průmyslem se důrazně postavily proti myšlence povinných transferů technologií,“ píše portál Deutsche Welle.

Zachování svrchovanosti jednotlivých států

Podle ujednání v dohodě budou transfery technologií motivovány prostřednictvím předpisů, licenčních dohod a příznivých podmínek financování. „Dohoda vyžaduje, aby zúčastnění výrobci věnovali WHO během pandemie 20 procent své produkce. Minimálně 10 procent tvoří dary a zbytek je vyhrazen za přijatelné ceny,“ vysvětluje agentura Reuters. Účast společností však bude dobrovolná a o praktických podrobnostech mechanismu se bude ještě vyjednávat.

Jedním z klíčových ujednání návrhu je také potvrzení svrchovanosti států při řešení otázek veřejného zdraví v rámci jejich hranic. INB deklaruje, že žádné ustanovení nelze vykládat tak, že by měla WHO jakoukoli pravomoc přikazovat, měnit nebo předepisovat vnitrostátní právní předpisy nebo pověřovat státy, aby přijímaly konkrétní opatření jako je ukládání očkovacích povinností nebo zavádění lockdownů.

Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji v květnu členské státy schválit. Závazná bude pro ty země, které se ji rozhodnou ratifikovat. Proces ratifikací by mohl podle agentury Reuters trvat i několik let.

Mohlo by vás zajímat