V roce 2025 byl zahájen pilotní program screeningu aneurysmatu abdominální aorty (AAA), který je určen mužům ve věku 65–67 let. VZP v této Poradně připomíná, z jakých oborů se mohou poskytovatelé zdravotnických služeb do programu zapojit, co je pro to třeba udělat a jakým způsobem pak správně vykazovat kódy zdravotní pojišťovně.

Všeobecní praktiční lékaři (VPL) oslovují muže s nabídkou účasti ve screeningovém programu. Informují je o jeho cíli a přínosech. Pokud pacienti projeví zájem, doporučí je na akreditovaná pracoviště, kde se provádí ultrazvukové vyšetření. Seznam těchto pracovišť je dostupný na http://www.zachransiaortu.cz/.

Výkony VPL

Pokud muž se zapojením do programu nesouhlasí, vykáže VPL zdravotní pojišťovně výkon 01136 – management časného záchytu AAA – odmítnutí zařazení do programu pacientem.

V případě, že se pacient rozhodne vyšetření podstoupit, vykáže VPL výkon 01135 (management časného záchytu AAA – s následným sledováním pojištěnce) až poté, co se pacient k němu vrátí zpět s výsledkem ultrazvukového vyšetření. K výkonu 01135 je totiž nutné přiřadit i tzv. signální výkon pro výsledek ultrazvukového vyšetření. Těmi jsou:

01137 – management časného záchytu AAA – výsledek pozitivní, pacient odeslán do kardiovaskulárního centra
01138 – management časného záchytu AAA – výsledek negativní, bez následného sledování
01139 – management časného záchytu AAA – výsledek pozitivní – pacient odmítl pokračovat v programu.

Pokud pacient vstup do programu nejdříve odmítne, ale před 68. narozeninami si svou účast rozmyslí, je možné u jednoho pojištěnce vykázat po výkonu 01136 (odmítnutí) i výkon 01135. Po 68. narozeninách už zapojení možné není. U těch, kteří souhlasili těsně před ním, lze vyšetření provést ještě 2 měsíce po narozeninách.

Výkony pro VPL byly nasmlouvány automaticky, není potřeba za tímto účelem kontaktovat VZP.

Mohlo by vás zajímat

Výkony odbornosti 809 a 102 (radiologie a angiologie)

Screeningové ultrazvukové vyšetření může provádět lékař odbornosti radiologie nebo angiologie. Musí však požádat o nasmlouvání potřebných výkonů příslušnou regionální pobočku VZP. K žádosti o nasmlouvání výkonů přikládá certifikát České radiologické společnosti, jenž ho opravňuje screeningové vyšetření provádět, a doklad o přístrojovém vybavení dle registračního listu.

Při provedení sonografického screeningového vyšetření vykáže lékař výkon 89970  (screening AAA) a spolu s ním jeden ze signálních výkonů, které informují o výsledku vyšetření:
89971 – ultrasonografické vyšetření aorty v rámci programu screeningu abdominální aorty – bez nálezu aneurysmatu
89972 – ultrasonografické vyšetření aorty v rámci programu screeningu abdominální aorty – nález aneurysmatu o průměru 30-39 mm
89973 – ultrasonografické vyšetření aorty v rámci programu screeningu abdominální aorty – nález aneurysmatu o průměru 40-49 mm
89974 – ultrasonografické vyšetření aorty v rámci programu screeningu abdominální aorty – nález aneurysmatu o průměru 50-54 mm
89975 – ultrasonografické vyšetření aorty v rámci programu screeningu abdominální aorty – nález aneurysmatu o průměru ≥55 mm

Po ultrazvukovém vyšetření vyhotoví lékař do jednotného formuláře popis (k dispozici na webu programu www.zachransiaortu.cz) a s dokumentem odešle pacienta zpět k praktickému lékaři, který vysvětlí výsledky a navrhne další postup.

Pokud není zjištěno aneurysma, účast daného pacienta v programu končí.  V případě hraničních hodnot (25-29 mm) lze ultrazvukové vyšetření po pěti letech opakovat, nikoli však už v rámci screeningového programu.

Při hodnotách 30 odešle praktický lékař pacienta do centra vysoce specializované kardiovaskulární péče (seznam center je k dispozici webu www.zachransiaortu.cz), kde specialista rozhodne o další léčbě.

Všechny aktuální informace o screeningovém programu k dispozici na webu wwww.zachransiaortu.cz

MUDr. Zuzana Elbertová, vedoucí oddělení koncepce