Když se svět zmítal v covidové pandemii, mezi největšími farmaceutickými firmami podle objemu jejich tržeb jsme nacházeli výrobce vakcín proti viru SARS-CoV-2, jenž onemocnění covid-19 způsobuje. Jenže pandemie je pryč a svět farmaceutického průmyslu se pravděpodobně vrátil do starých kolejí. Žebříčku největších farmafirem podle objemu tržeb opět vládnou „známé firmy“, jak uvedl odborný portál Fiercepharma.com.

Rok 2024 představoval pro největší farmaceutické firmy světa zvýšení tržeb, přičemž mezi první dvacítkou se ocitla jediná, které loni tržby meziročně klesly. V roce 2023 pokles tržeb zaznamenala hned osmička firem z top dvaceti.

Šest farmaceutických společností loni zaznamenalo dvouciferný (procentní) nárůst tržeb, v roce 2023 se takový kousek podařil jen dvěma výrobcům léků z první dvacítky. Dalších pět farmaceutických firem dokázalo zvýšit tržby o sedm až devět procent, takže jen těsně zůstaly pod hranicí dvouciferného nárůstu.

Společnosti Eli Lilly a Novo Nordisk podruhé v řadě zvýšily své tržby vůbec nejvíce ze všech farmaceutických firem z top dvacítky. Tržby Eli Lilly loni vzrostly o 32 a tržby Novo Nordisk o 26 procent. V případě Eli Lilly lze očekávat podobný vývoj i v roce letošním, a to především díky rychle rostoucím prodejům léků proti obezitě Mounjaro a Zepbound. Které farmaceutické společnosti tedy loni patřily k největším, když zohledníme objem jejich tržeb?

  1. Johnson & Johnson

Tržby v roce 2024: 88,8 miliardy dolarů (1,95 bilionu korun), meziroční nárůst o 4 procenta

Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson v loňském roce obhájila své postavení globálního lídra co do objemu tržeb. Johnson & Johnson za to vděčí zejména prodejům inovativních léků, které společnosti přinesly loni v tržbách téměř 57 miliard dolarů, tedy bezmála dvě třetiny z celkových prodejů. Naproti tomu tržby z prodeje medicínského vybavení nepatrně klesly. Společnost dokázala své tržby meziročně zvýšit o čtyři procenta, což je poměrně solidní výsledek.

Mohlo by vás zajímat

  1. Roche

Tržby v roce 2024: 65,3 miliardy dolarů (1,43 bilionu korun), meziroční nárůst o 3 procenta

Také švýcarská farmaceutická skupina Roche obhájila sovu pozici z roku 2023. I ona vděčí za udržení si druhého místa v globálním žebříčku inovativním lékům. Byznys skupiny Roche je úspěšný v oboru imuno-onkologie, a společnost poměrně slušně obstála v situaci, kdy řada jejích léků přišla nebo bude ještě přicházet o patentovou ochranu.

  1. Merck (MSD)

Tržby v roce 2024: 64,2 miliardy dolarů (1,41 bilionu korun), meziroční nárůst o 7 procent

Americká farmaceutická skupina Merck, která v Evropě vystupuje pod názvem MSD, skončila v loňském roce na pomyslné bronzové příčce. Stejně jako v roce 2023. Z první trojky se jí však podařilo tržby zvětšit nejvyšším tempem, a to o sedm procent. Nejúspěšnějším lékem společnosti MSD je Keytruda, která se podává při léčbě rakoviny plic. Jenže zároveň jde o přípravek, který je zařazen na seznam léků, jež budou podléhat cenovým vyjednáváním v USA v rámci zákona o redukci inflace (IRA – Inflation Reduction Act). V roce 2028 navíc ztratí svou patentovou ochranu.

  1. Pfizer

Tržby v roce 2024: 63,6 miliardy dolarů (1,4 bilionu korun), meziroční nárůst o 7 procent

Ani americká farmaceutická společnost Pfizer se ze svého čtvrtého místa v loňském roce nestěhovala. Pomyslnou bramborovou medaili získala jak loni, tak předloni. Podobně jako společnosti Merck (MSD) se i Pfizeru podařilo zvýšit své tržby o solidních sedm procent. Právě Pfizer patřil mezi farmaceutické firmy, které dokázaly včas zareagovat na poptávku po vakcíně proti SARS-CoV-2, což se ale v post pandemické době ukázalo jako dvousečná zbraň. Tržby z prodeje vakcín proto SARS-CoV-2 a léku Paxlovid pro léčbu samotného covidu-19 se loni v součtu propadly o více než 40 procent. Pfizer má ale široké portfolio léků a léčivých přípravků, takže se poměrně pohodlně udržel v top 4 farmaceutických firem světa.

  1. AbbVie

Tržby v roce 2024: 56,3 miliardy dolarů (1,24 bilionu korun), meziroční nárůst o 4 procenta

Rovněž americká farmaceutická společnost AbbVie obhájila svou pátou pozici z předloňska. Její loňské tržby přesáhly 56 miliard dolarů a meziročně stouply o čtyři procenta. Jejím blockbusterem byl i nadále imunologický lék Humira, který společnosti zajistil více než třetinu tržeb (přibližně 21 miliard dolarů).

První desítku největších farmaceutických společností podle tržeb loni ještě doplnily: AstraZeneca (54,1 miliardy dolarů), Novartis (50,3), Bristol Myers Squibb (48,3), Eli Lilly (45) a Sanofi (41,1). Druhou desítku načala dánská společnost Novo Nordisk a uzavřela australská společnost CSL.