Případ údajné korupce ve Fakultní nemocnici v Motole má první zásadní důsledky pro státní sféru. V Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ) končí ředitel jednoho ze stěžejních odborů Martin Čvančara. Podle informací Ekonomického deníku jsou důvodem jeho konce v úřadu problémy s bezpečnostními prověrkami bývalého ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka.

Kdykoli se v souvislosti s bývalým ředitelem Fakultní nemocnice v Motole Miloslavem Ludvíkem objevily pochybnosti nebo podezření na protiprávní jednání, opakovaně se odvolával na prověrku – tedy certifikát o bezpečnostní způsobilosti – vydaný NBÚ. Ten získal dokonce dvakrát a opakovaně se tím „chlubil“ v médiích.

Kvůli němu patrně ke konci května opustí Národní bezpečnostní úřad ředitel 2. odboru personální bezpečnosti Martin Čvančara, který Ludvíka prověřoval a který byl v minulosti příslušníkem Bezpečnostní informační služby. Nahradí ho Jiří Bašta.

Už od začátku dubna je doma

„Pracovní poměr Mgr. Martina Čvančary k Národnímu bezpečnostnímu úřadu skončí dne 31. 5. 2025 uplynutím výpovědní doby podle § 51 zákoníku práce,“ potvrdil Milan Radosta z NBÚ.

NBÚ ovšem nepotvrdil, že důvodem Čvančarova konce je Ludvíkova prověrka. Ekonomický deník to nicméně ověřil u několika zdrojů z bezpečnostní komunity.

Miroslav Ludvík za kniplem privátního jetu. Létání patřilo k jeho koníčkům. Reprofoto z facebookové stránky Miloslava Ludvíka.

„Je to kvůli Motolu, je obětním beránkem, šéfoval odboru. Už od začátku dubna je doma,“ řekl Ekonomickému deníku jeden ze zdrojů, který si přál zůstat v anonymitě.

Vyjádření Martina Čvančary se Ekonomickému deníku – i přes opakované pokusy – získat nepodařilo.

Mohlo by vás zajímat

Prověrky budou prověřeny

Miloslav Ludvík byl NBÚ prověřován opakovaně. Získal doklad o bezpečnostní způsobilosti. Jde o prověrku s nižším stupněm utajení, svou váhu ale ve státním sektoru má.

Ludvíkovi v tom, aby prověrku získal nezabránilo ani to, že byl již spoluvlastníkem firmy v africkém Beninu, která měla podle policie sloužit k praní peněz z úplatků.

Národní bezpečnostní úřad na situaci reagoval a ujistil, že aktuálně prověřuje efektivitu svých prověrek a způsob jejich provádění.

Pět podezřelých stále ve vazbě

Kriminalisté za trestné činy úplatkářství, dotačního podvodu, praní špinavých peněz nebo poškození finančních zájmů EU stíhají v „kauze Motol“ dvě desítky lidí, pět z nich zůstává ve vazbě, s to včetně ústředních aktérů případubývalého ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka a jeho někdejšího náměstka Pavla Budinského. Policie některým obviněným zabavila i část jejich majetku v celkové výši přes 100 milionů korun.