Hrozba uvalení cel na dovoz léků do Spojených států ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa opět hýbe farmaceutickým byznysem. Nejnovější záměr investovat právě v USA oznámila švýcarská farmaceutická skupina Roche. Jejím cílem je zabránit negativním dopadům avizovaných cel na svůj byznys. Podle agentury Reuters se jedná o obří částku a Roche skrze tuto investici ve Spojených státech vytvoří asi 12 tisíc pracovních míst.
Švýcarská farmaceutická skupina v úterý oznámila, že ve Spojených státech hodlá v příštích pěti letech investovat skutečně pohádkovou částku 50 miliard dolarů. V přepočtu jde o asi o 1,1 bilionu korun, což představuje přibližně polovinu jednoho ročního státního rozpočtu České republiky.
Roche tak reaguje na hrozbu cel na dovoz léků do USA, se kterou nedávno přišel americký prezident Donald Trump. V průběhu příštích pěti let má v důsledku této investice ve Spojených státech vzniknout více než 12 tisíc pracovních míst.

„Rozhodnutí o naší investici bylo činěno v souladu s cíli švýcarské vlády a také částečně formuje debatu, kterou kabinet vede s americkou administrativou,“ uvedl pro agenturu Reuters tiskový mluvčí farmaceutické skupiny Roche.
Nová éra inovací a růstu za 50 miliard dolarů
Podle výkonného ředitele skupiny Roche Thomase Schineckera nově oznámená investice jen podtrhla to, jak je Roche ve Spojených státech investičně zaangažovaná. Roche v USA zaměstnává celkem přibližně 25 tisíc lidí ve svých 24 provozovnách.
Z nových 12 tisíc pozic, které mají v průběhu příštích pěti let vzniknout, připadne kolem 6,5 tisíce na stavebnické profese a zbývajících 5,5 tisíc pracovních míst obsadí zaměstnanci budoucích provozoven. Ty mají vyrůst v Kentucky, Indianě, New Jersey a Kalifornii.
„Naše investice v objemu 50 miliard dolarů během příštích pěti let odstartují novou éru inovací a růstu, ze kterých budou těžit jak pacienti ve Spojených státech, tak ze zbytku světa,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel švýcarské farmaceutické skupiny Roche Thomas Schinecker. Zároveň ale nejnovější investiční rozhodnutí nebude mít vliv na investiční aktivitu v jiných zemích, ujistilo vedení společnosti.
Mohlo by vás zajímat
Skupina Roche také uvedla, že po dokončení všech oznámených investic se Roche změní v čistého exportéra léků a léčivých přípravků z USA. Spojené státy jsou pro Roche naprosto klíčovým trhem. Téměř polovina (48 procent) z celkových tržeb loni Roche získala právě ve Spojených státech.
Roche není zdaleka první a jediná
O investicích ve Spojených státech uvažuje stále více farmaceutických firem. Jako jedna z prvních své záměry v tomto ohledu zveřejnila americká skupina Pfizer. Pozadu nezůstal ani výrobce léků na hubnutí Eli Lilly, který v USA rozšíří výrobní kapacity a investuje do nich celkem 27 miliard dolarů.
Jen krátce poté, co své velkolepé investiční plány oznámila švýcarská skupina Roche, agentura Reuters informovala o prohlášení americké farmaceutické společnosti Regeneron. Ta oznámila investici v objemu tří miliard dolarů do rozšíření svých kapacit v USA.
Trumpovo vrtění cly na dovoz farmaceutických produktů rozhýbalo vody také v Evropské unii. Tam se zástupci Evropské komise už několik týdnů jednají zástupci velkých farmaceutických firem o zlepšení podmínek pro podnikání, jinak hrozí přesměrováním svých investic také do USA. Na jednání navázal dopis přímo předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, pod který se podepsali výkonní ředitelé 32 předních světových výrobců léků.
Výrobci léků hrozí Evropské komisi přesměrováním investic do USA
Farmaceutické společnosti po Evropské komisi chtějí, aby členské země Evropské unie přehodnotily svou cenovou politiku v oblasti léků a vytvořily přívětivější tržní prostředí pro inovativní léky. Podle lídrů farmaceutických firem celý sektor nese stále větší břemeno toho, jak málo se veřejné výdaje podílí na financování inovativních léků, což je prý trend, který nelze dlouhodobě udržet.
Výrobci léků dále Evropskou komisi vyzvali ke zlepšení regulací ochrany duševního vlastnictví. Mezi ně patří zvýšení základní úrovně ochrany evropských regulačních údajů na 10 let, plus další dva roky ochrany trhu, stejně jako zvýšení exkluzivity na daném trhu na 12 let ze současných 10 let.
Mezi signatáři dopisu šéfce Evropské komise se objevily zástupci společností jako Amgen, AstraZeneca, Biogen, Bristol Myers Squibb, Eli Lilly, Gilead Sciences, GSK, Merck & Co., Novartis, Novo Nordisk, Pfizer, Roche, Sanofi nebo Takeda.