Když se v jedné debatě o zdravotnictví potkají fyzioterapeutka a pneumolog, shodnou se hned na několika doporučeních. Třeba v tom, že pohyb by měl být pevnou součástí nejen prevence, ale také léčby takových nemocí, jako je rakovina plic. A Češi se málo hýbou, přejídají se, také kouří a konzumují ve velkém alkohol. Poslankyně a členka výboru pro zdravotnictví Michala Šebelová, která je vystudovaná fyzioterapeutka, a přednosta I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK docent Jiří Votruba si v podcastu Zdravotnického deníku Perspektivy zdraví nebrali servítky. Vtipně a otevřeně glosovali chování lidí, z nichž mnozí, pokud by se lépe starali o své zdraví, by ani lékaře nepotřebovali.

Lidé by měli být odpovědní za své zdraví. Ale u nás k tomu nejsou nijak motivováni, ani vedeni. „Všichni jsou zvyklí, že přijdou a vezmou si, co chtějí. Lidé nemají žádný důvod se o sebe starat, protože nejsou nijak postihovaní, když se o sebe nestarají. Přejídají se, opíjejí a nehýbou se,“ míní docent Votruba a dodává: „Spousta lidí je nemocná přímo úměrně tomu, kolikrát chodí k doktorovi. Spousta – nebo dokonce většina – návštěv u lékaře je zbytečných, což je úplně šílená myšlenka, ale podle mě to tak je. Systémy, které se začínají kultivovat v jiných zemích než u nás a které odměňují pacienta, když nechodí k lékaři, zřejmě fungují mnohem lépe než ty systémy, které odměňují za to, že chodí k lékaři.“

Jak ale lidi motivovat ke změně jejich návyků? Jak je nasměrovat k prevenci, třeba finanční motivací? “Je strašně citlivé a složité nastavit pravidla tak, aby byla opravdu fér. Jak k tomu například přijde někdo, kdo se narodí s nějakým problémem, reálně se o sebe stará, a přesto péči často potřebuje? Na druhou stranu lze využít například zaměstnanecké benefity a daňovou odečitatelnost. Můžeme zvýhodnit to, že někdo bude chodit do posilovny a může přitom lépe využívat benefity v rámci svého zaměstnání. Směřovala bych to pozitivně,“ zaujala postoj v podcastu poslankyně Michaela Šebelová.

Potřebujeme aktivizovat všechny a vždycky

Poslankyni také překvapuje, kolik kolegů politiků si neuvědomuje, že je třeba motivovat lidi k zdravému životnímu stylu a že by toto úsilí měli brát jako politické téma. „Když budou lidé zdraví, budou také odolní, a pak bude odolná i celá společnost, což je vlastně otázka, jak budeme chápat demokracii,“ je přesvědčena poslankyně s tím, že to neznamená, že mají politici mluvit lidem do života. Faktem ale je, že Češky a Češi podléhají řadě neřestí, které „huntují jejich zdraví“. „Jako fyziotereaputka vidím pomoc v pohybu,“ zdůrazňuje Michaela Šebelová. Usiluje o to, aby se z podpory pohybu stalo celospolečenské politické vzdělávací téma, zkrátka, aby to byla to opravdu priorita. Podpora by se podle ní neměla zastavit u financování vrcholového sportu a u medailí, ale měla by cílit na každodenní běžné pohybové aktivity, které se z našeho života vytrácejí.

Pohyb je vhodný nejen pro zdravé lidi proto, aby si zdraví udrželi, ale i pro ty, kteří bojují s nějakou nemocí. „Z pohybu profitují úplně všichni, pohyb je život. Potřebujeme aktivizovat všechny a vždycky. Často můžeme motivovat k pohybu i pacienty s rakovinou Děje se to ale málo. Bojíme se pacienty aktivizovat a je to škoda,“ říká poslankyně a fyzioterapeutka Šebelová. „Naprosto souhlasím. Dokonce jsou studie, které ukazují, že fyzická aktivita u pacientů s plicní rakovinou vede k lepšímu výsledku léčby,“ dodává pneumolog Votruba.

Docent Jiří Votruba, přednosta I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK.

Poslankyně také vyzdvihuje iniciativu Aktivní Česko, která se zaměřuje mimo jiné na děti. Na základě testování české školní inspekce se totiž zjistilo, že klesá tělesná zdatnost dětí a narůstá jejich nadváha až obezita. Ministerstvo školství proto vydalo sérii doporučení, která navádí školy k dobré praxi nejen v hodinách tělesné výchovy, ale i v rámci přestávek a mimoškolní činnosti, například v rámci školní družiny “Každé dítě potřebuje pro svůj zdravý rozvoj minimálně šedesát minut střední pohybové aktivity denně a víme, že spousta dětí tohle vůbec nedělá. Velmi mnoho dětí je omlouváno z hodin tělesné výchovy. Neumím si představit, že by nějaký rodič přišel za lékařem a řekl, že chce, aby jeho dítě omluvil z matematiky, protože mu nejde. Ale úplně běžně je tolerováno, že jsou děti omlouvány z tělocviku,” posteskla si Šebelová.

U kuřáků alespoň snižovat rizika

Další metlou, kromě sedavého života bez pohybu, je kouření, zejména pak z pohledu vzniku rakoviny plic, což je denní chleba právě docenta Votruby. Kuřáků je v Česku stále hodně, zejména pak těch, kteří s kouřením nedokáží přestat. Na loňské konferenci Zdravotnického deníku Ekonomika prevence přítomní experti přijali několik zásadních doporučení pro různé oblasti prevence, a právě v oblasti kouření doporučili stavět pomoc na principu snižování rizika, čili harm reduction. To znamená, že když si pacient nemůže pomoci a nadále kouří, tak ať alespoň nahradí klasické cigarety nějakou dostupnou alternativu, při jejímž používání nedochází k procesu spalování a tedy vzniku velkého množství rakovinotvorných látek.

Co tom soudí docent Votruba? „Strategie harm reduction vedla k výrazné redukci úmrtí na plicní rakovinu například ve Švédsku. Je to věc, o kterou bychom měli usilovat, minimálně bychom o ní měli diskutovat a netvářit se, že neexistuje. Je to vitální a fungující strategie. U těch lidí, kteří nejsou schopni přestat kouřit, to je vlastně jediná funkční strategie, která dosud ukázala nějakou smysluplnost. Zase na druhou stranu – nejlepší je samozřejmě nekouřit, to je nepochybné,” uvedl v našem podcastu pneumolog. “Nežijeme v ideálním světě a nemůžeme očekávat, že lidé nebudou neřesti vůbec vyhledávat. I jako politici bychom o harm reduction strategie měli usilovat i v celé řadě dalších oblastí, i u jiných návykových látek, ne jenom třeba u kouření,” podpořila slova lékaře poslankyně Šebelová.

Docent Votruba doplnil, že dvacet procent kuřáků, které nazývá pacienty, protože mají zdravotní problémy, je ochotno se svým návykem skončit, když u nich lékař provede řádnou intervenci. “Pořád to ale neřeší osmdesát procent ostatních. Tam je možné snížit expozici kancerogenu právě harm reduction strategiemi s alternativními produkty,” zdůraznil.

Mohlo by vás zajímat

Podcast Perspektivy zdraví, zleva: poslankyně a členka výboru pro zdravotnictví Michala Šebelová, přednosta I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK docent Jiří Votruba a šéfredaktor Zdravotnického deníku a moderátor diskuse Tomáš Cikrt.

“Primárně je třeba ochránit dětí a mladistvé,” rozvinula myšlenku v širším kontextu Michaeala Šebelová a popsala úspěšné úsilí o změnu zákona o návykových látkách. Poslanci přijali regulaci kratomu, který se volně prodával v automatech a byl přidáván do bonbónů a jiných cukrovinek. Děti si je kupovaly v automatu před školou a v neomezené míře je konzumovaly třeba i s alkoholem,” připomněla s tím, že některým dětem přivodila tato konzumace vážné zdravotní potíže. Nyní máme podle poslankyně v Evropě unikátní novelu, která tyto praktiky úplně zakazuje. Prodej látek jako je kratom bude možný jen dospělým a pouze ve specializovaných prodejnách.

Zrádná rakovina plic

Tématem podcastu byla i sekundární prevence, protože host Jiří Votruba je nejen pneumolog, ale také špičkový specialista na brochnoskopii, a tedy i na screening rakoviny plic. K jeho některým aspektům se vyjádřil velice kriticky. Problém vidí na několika úrovních. „Ta první úroveň je, že lidé o sobe málo pečují, kouří, nezajímají se o primární ani sekundární prevenci. Když už teda dojdou na sekundární prevenci a něco se u nich najde, systém často neumí tento problém uchopit správně. Když už ho uchopí správně, tak často není znalost a technologie k tomu, aby byl daný problém řádně vyřešený. Takže je tam kolize na několika úrovních a my se musíme postupně pokoušet o podstatné věci. A ta podstatná věc podle mě je změna chování lidí, změna chování systému a teprve až jako třetí je technologické zázemí,“ upozornil lékař.

Rakovina plic zabije v Česku zhruba šest tisíc lidí ročně. „Pozdní diagnostika je to hlavní, co zabíjí pacienty, protože my stále zachycujeme pětaosmdesát procent pacientů ve stádiu IIIB a IV plicní rakoviny, což jsou už stadia choroby, která jsou léčitelná a začínáme hovořit o dlouhodobě udržitelném onemocnění, ale díky novým lékům, za které si ty firmy účtují velké peníze. Mnohem účinnější by bylo tyto pacienty uchopit v časnějším stádiu, o což se snaží screening. Zatím máme málo proscreenováno a samozřejmě bychom chtěli mít mnohem víc. A k tomu zase chybí vůle lidí, technologické vybavení a tak dále a tak dále,“ popsal Jiří Votruba bludný kruh. 

Pneumolog také vyvrátil mýtus, že lidí musejí o své plicní rakovině vědět, protože je bolí. „Plicní rakovina je hrozně záludná nemoc, která nemusí mít vůbec žádné symptomy. Tam jsou často symptomy až úplně v tom nejpozdnějším stadiu onemocnění, kdy pacient začne hubnout a bolet to začne, až když nádor proroste do hrudní stěny nebo do mezihrudí. Plíce jsou v tomhle hrozně zrádné,“ upozornil.

Reprofoto YouTube Perspektivy Česka