Poslanci dnes shodili pod stůl návrh nazývaný jeho předkladateli jako volba pacienta, mnohými jinými ale jako nadstandardy 2.0. Zamítli také návrh Zbyňka Stanjury, aby pojišťovny hradily nemocnicím nikoliv maximální, ale vysoutěžené ceny léků. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, v jejímž rámci se pozměňovací návrhy projednávaly, ale získala podporu 94 ze 160 přítomných poslanců, proti bylo 17.
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou dnes ve třetím čtení schválila sněmovna, přináší širokou škálu změn, od úprav úhrad ve stomatologii přes novinky ve fondovém hospodaření pojišťoven po přeshraniční péči (psali jsme zde, zde, zde nebo zde).
Asi vůbec nejdiskutovanějším pozměňovacím návrhem byla takzvaná volba pacienta, která by umožnila lidem doplatit si rozdíl mezi hrazenou a nehrazenou péčí. Pokud by se tedy pacient rozhodl nechat si implantovat nehrazený kyčelní kloub, nemusel by již platit plnou cenu zdravotnického prostředku plus péči (psali jsme např. zde, zde či zde).
„Pan ministr tomu říká volba pacienta, já tomu říkám zpoplatnění zdravotní péče. Je to vlastně příprava na privatizaci českého zdravotnictví. Pan ministr to prezentuje, že vybírá za něco, co je mezi hrazenou a nehrazenou variantou. Nikdo ale neví, co je standard. Pořádně nebyl definovaný. Já se ptám, je standardem například, že injekci dostanete za 4 hodiny, a když dáte 1 000 korun, dostanete ji za hodinu jako nadstandard? Nikdo neví, za co se bude připlácet, až pokud tohle budeme vědět, tak by určitě to vneslo čistotu do systému,“ řekl na plénu Kamal Farhan (ANO).
Mohlo by vás zajímat
Návrh předložený Zdeňkou Němečkovou Crkvenjaš (ODS) ovšem navzdory podpoře ministerstva souhlas nezískal. Pro bylo 48 poslanců, proti 80.
Nemocnice nepřijdou o bonusy za léky
Zamítnut byl také hojně diskutovaný návrh Zbyňka Stanjury (ODS), aby zdravotní pojišťovny hradily ne maximální ceny léčiv, ale ceny vysoutěžené, tedy ty, za které farmaceutické firmy reálně léky nemocnicím dodají. Pro tuto úpravu, kterou podpořilo ministerstvo, ale již ne zdravotnický výbor, hlasovalo 43 poslanců, 82 bylo proti.
Souhlas naopak dostal pozměňovací návrh Petra Fifky (ODS) zavádějící HTA na vakcíny, dále Kamala Farhana ohledně enterální výživy, Zdeňky Němečkové Crkvenjaš umožňující volbu zdravotní pojišťovny pro bývalé vojáky, Ivana Adamce (ODS) zachovávající úhradu péče v dětských odborných ozdravných ústavech, Toma Philippa (KDU-ČSL) ohledně hospodaření s majetkem zdravotních pojišťoven, které by tak mohly zvyšovat kapitál svých dceřiných společností, a Heleny Válkové (ANO) na prodloužení doby pro možnost žádat odškodné za nelegální sterilizace. Schválen byl také návrh legislativně-technických úprav.
Těhotenské testy nebudou nést varování
Romana Bělohlávková (KDU-ČSL) se nakonec rozhodla stáhnout jeden ze svých pozměňovacích návrhů týkající se označování těhotenských testů (psali jsme např. zde či zde).
„Vzhledem k tomu, že moje pozměňovací návrhy, které se snaží zavést označování těhotenských testů nabídkou pomoci neočekávaně těhotným ženám, vyvolaly spoustu emocí a velké diskuse, a bohužel musím říci, že velmi negativní emoce, jsem se rozhodla požádat o stažení mého pozměňovacího návrhu, který zavádí označování těhotenských testů odkazem na internetové stránky poradenství sociálního a právního charakteru zaměřené na zachování těhotenství,“ uvedla Bělohlávková.
Ponechala ale návrh, který zavádí označování těhotenských testů odkazem na internetové stránky provozované ministerstvem zdravotnictví. Ani ten ale poslance nenadchl a svůj souhlas mu nedali.
Tendry na ambulantní péči by měly skončit
Zamítnut byl také návrh Milana Brázdila (ANO) na zachování výběrových řízení na poskytovatele zdravotní péče, ovšem jen opravdu velmi těsně – ze 174 přítomných poslanců bylo pro i proti po 84 poslancích.
Souhlas nedostal ani návrh Toma Philippa ohledně stanovení podmínek pro poskytování finanční podpory pacientským organizacím ministerskou vyhláškou a dva pozměňovací návrhy Pirátů, z nichž první usiloval o úhradu péče porodních asistentek v domácím prostředí bez indikace lékaře a druhý se týkal transparentnosti hospodaření dceřiných společností zdravotních pojišťoven. Neprošel ani návrh Jana Kuchaře (STAN) týkající se programů podpory zdraví u zaměstnavatelů a Kamala Farhana ohlendě oligopeptidové výživy.