Zatímco v řadě evropských zemí se očkování v lékárnách stává běžnou praxí a přispívá k vyšší proočkovanosti populace, Česká republika v tomto ohledu zaostává. Ministerstvo zdravotnictví sice myšlenku nezavrhuje a připouští, že by některé vakcíny mohly být v lékárnách aplikovány, aktivní kroky k zavedení této praxe však nepodniká. Mluvčí resortu Ondřej Jakob naznačuje, že hlavní překážkou je odpor lékařských kruhů a nutnost politického konsenzu.
„Obecně není problém provádět očkování v lékárnách jako takových, pokud provozovatel lékárny pro tyto účely má k dispozici kompetentního zdravotnického pracovníka, tedy lékaře, a má vybavení, které zaručuje bezpečnou aplikaci očkovací látky,“ uvedl Ondřej Jakob. Zároveň však dodal, že podle současné legislativy je tato kompetence svěřena výhradně do rukou lékařů.
Změna zákona nutná
Aby bylo možné očkování v lékárnách zavést, muselo by dojít ke změně zákona o zdravotních službách. „Farmaceut může samostatně vykonávat činnosti, které jsou poskytováním lékárenské péče, s výjimkou činností, k jejichž samostatnému výkonu je podmínkou získání specializované způsobilosti,“ vysvětlil Jakob. Právě aplikace vakcín mezi tyto činnosti v současnosti nepatří.
Ministerstvo zdravotnictví podle něj nemůže přímo ovlivnit, zda provozovatelé lékáren budou mít zájem očkování poskytovat. Ve své argumentaci se navíc odvolává na názor odborné veřejnosti. „Mezi jednotlivými odbornostmi – zejména praktiky a vakcinology – převládá spíše nesouhlas s přenesením této kompetence na lékárníky. Bude to tedy muset být také politické rozhodnutí,“ připustil mluvčí.
Jen malý efekt?
Ministerstvo připouští, že pokud by se očkování v lékárnách povolilo, bylo by vhodné začít s vakcínami, které se aplikují v jedné dávce. „Mezi očkování, která by připadala v úvahu provádět v lékárnách, patří především očkování proti chřipce, popřípadě onemocnění covid-19,“ potvrdil Jakob.
Podle něj by takový krok nejspíš vedl ke zvýšení proočkovanosti, i když dopad by prý nemusel být zásadní. „Pokud by bylo umožněno očkování i v lékárnách, je samozřejmě předpoklad, že k nějakému zvýšení proočkovanosti nejspíše dojde. V celém kontextu problematiky očkování – například proti chřipce – lze však předpokládat, že toto zvýšení nebude nijak významné,“ domnívá se mluvčí.
Ministerstvo spoléhá na zaměstnavatele
Jakob také zdůraznil, že ministerstvo už nyní činí kroky ke zvýšení proočkovanosti, byť jinými cestami. „Například každoročně apeluje na zaměstnavatele, aby očkování proti chřipce nabízeli svým zaměstnancům v rámci jimi nabízených bonusů,“ uvedl.
Navzdory zahraničním příkladům, kde očkování v lékárnách prokazatelně zvýšilo dostupnost a počet očkovaných, zůstává české ministerstvo zdrženlivé a odkazuje se na legislativní omezení, názor odborných společností a nutnost politického rozhodnutí. Možnost, že by farmaceuti mohli aplikovat vakcíny alespoň po absolvování specializovaného kurzu, jako je tomu například ve Velké Británii, tak zatím zůstává otevřená pouze v teoretické rovině.